şükela:  tümü | bugün
 • polanski'nin filmi ariel dorfmanin oyunundan uyarlamadir. o yuzden sadece 3 oyuncusu vardir, ve tek bir mekanda gecer. weaver'in karakteri, kingsley'in eski iskencecisi oldugundan suphelenerek adami baglar ve konusturmaya calisir. zamaninda weaver karakteri iskence gorurken arka planda bu quartet calmistir hep. brrr. (aslinda filmi de oyunu da gormedim, yanlisim varsa duzeltiniz)
 • ariel dorfman'in, "olum ve kiz" adiyla ve filiz ofluoglu cevirisiyle bu sezon ankara devlet tiyartosu tarafindan sahnelenen oyunu.
 • ariel dorfman tarafından yazılmış, tiyatro pera tarafından sergilenen, izlerken insana karın ağrıları geçirten, yine de terk edilemeyen 2,5 saatlik oyun.
 • ara ara 23 nisan törenlerinde şiir dinletisi izliyormuş hissi uyandıran, sahne tasarımının bir şeye benzemediği oyun.
 • --- spoiler ---
  firtinali bir havada ciftin dag basindaki evlerinin kapisina arabasi bozulmus (veya kaza yapmis) bir adam gelir. eve alinir. birlikte yemek yenilir, konusulur. kadin konusma esnasinda birseyler hatirlar, huzursuz olur. kocasi uyuduktan sonra adami baglayip iskenceyle konusturmaya calisir. evlerine siginan bu kisi hic yuzunu gormedigi iskencecisidir.

  uzerinden cok zaman gecmesi ve kendi hayal gucumle yapmis olabilecegim revizyonlar nedeniyle kaynak olarak alinmamali ama uyuyan kocanin uyandigini, misafir addettigi sahsi korumaya calistigini, eski iskenceci-yeni kurbanin cozuldugunu, kocanin bu noktada kendini kaybettigini ve ciftin iskenceciyi arabasiyla ucuruma attiklarini hatirliyorum hayal meyal.
  --- spoiler ---
 • film bilinmeyen bir zamanda bilinmeyen bir ülkede geçer. kadın kapısına arabası bozulduğu için gelen işkencecisini sesinden ve kokusundan tanır. işkencecinin kendisine yaptığı işkenceleri itiraf etmesini istemektedir fakat adam ısrarla reddeder. uçurum sahnesinde kadın ve kocası onu uçurumdan atacaklarını söylerler ve adam bunun üzerine nasıl işkenceci olduğunu ve yaptığı işkenceleri anlatır. her birimizin içinde işkenceci olma potansiyelinin barındığını, insana güç verildiğinde yapabileceklerinin sınırı olmadığını bu konuşma çok güzel anlatır. nitekim kadın işkenceciyi serbest bırakır son sahnede opera gibi bir yerde kadın kocasıyla oturmaktadır ve ailesiyle beraber gelmiş işkencecisiyle bakışırlar.
 • (bkz: death metal)
  (bkz: iron maiden)
 • adını schubert'in yaylı dörtlüsü için yazılmış eserinden alan,içinde bu eserin sık sık dinlenildiği ariel dorfman oyunu.tecavüz,işkence,intkam hak getire....
 • kadının çığlıklarının beni ürküttüğü ve eskişehirde oynanan versiyonu 90dakika süren eser.
 • kıyıdaki sabahçı kahvesinde oturmuş genç kız, kulaklığından genç kız ve ölüm'ü dinliyor,peşpeşe dizdiği yanık notaları schubert'in yayılıyor ince narin gövdesinin içinde.öbür köşede bir masaya oturmuş ölüm: öyle sessiz duruyor ki bir tek sessizliği görünüyor.