şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1978 tarihli akla ziyan agatha christie uyarlamasi. donemin ses getiren filmlerinden biri olmus, 80'lerden itibaren periyodik sekilde ailecek izlenmistir. yonetmeni john guillermin, king kong disinda herhangi bir aktiviteyle anilmasa da castingde bol keseden calisilmis, gorkemli bir yildizlar gecidi gerceklestirilmistir: peter ustinov (her zamanki bay hercule poirot), jane birkin, lois chiles, bette davis, mia farrow, angela lansbury, david niven, jack warden.
 • kitabi da cok guzel ve basarilidir. hercule poirot cozer olayi.
 • --- spoiler ---

  linnet ridgeway, bir insanın isteyebileceği her şey sahiptir. gençtir, güzeldir, zengindir. ancak en yakın arkadaşı olan jacqueline'in çılgınca bir aşkla sevdiği nişanlısı simon doyle'a da sahip olmaya kalkması onun sonunu getirecektir. balayı için mısır'a giden yeni evlileri, onları her yerde takip eden jacqueline, linnet'ten kendilerine göre sebeplerle nefret eden yolcular ve tatil yapan hercule poirotkarşılar. balayının tadının kaçmasına izin vermek istemeyen doyle çifti gemiyle nil'de yolculuğa çıkarlar. ancak linnet doyle bir sabah kamarasında ölü olarak bulunur. esrarı çözmek de hercule poirot'a düşecektir.

  --- spoiler ---

  türkçe'ye "nil'de ölüm" adıyla çevrilmiştir.
 • film uyarlaması için benim için mühim bir detay; senaryosunu muazzam sleuth'un oyun ve senaryosunun yazarı olarak takdirleri kazanan anthony shaffer'ın kaleme almasıdır. ayrıca, peter ustinov'un küstah fransız dedektif(pardon belçikalı) hercule poirot'unun bu filmden önce izlediğim murder on the orient express'de ki albert finney'inkine göre daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim. filmi izlenir kılan diğer oyuncular ise her zamanki nezaketiyle david niven(bkz: #29463418) ve bir hayli hoş haliyle mia farrow.
 • and then there were none ile birlikte, çekilmiş en iyi christie uyarlamalarından biridir. ustinov, birkin ve maggie smith daha sonra benzer bir christie uyarlaması evil under the sun'da da bir araya geleceklerdir. nino rota'nın tema müziği şahanedir ayrıca.
 • az önce 2004 yapımı filmini izlerken, nasıl ilham verici bir eser olduğunu bir kez daha farkettim.

  --- spoiler ---

  üçünün adını aynı cümlede geçirmekten üzüntü duyuyorum fakat a.ş.k denen beşinci sınıf dizi, bir bundan bir de the wings of the dove'dan fena aparılmış. zengin olmak isteyen çift, parası çok bir kurban - arkadaş, olayların çığrından çıkması. ama tabi ki o apaçullah dizi böyle tüyleri diken diken eden bir eserin kılı bile olamaz.

  neyse, benzerliği geçtikten sonra çok sevdiğim bu romana dair yorum yapayım elim değmişken: "keşke poirot katil(ler)i ele vermese" dediğim iki romandan biridir bu, diğerinde adamcağız beni sevindirmiş olsa da burada hiç acımamış, halbuki ne kadar güzel olurdu jacqueline ve simon mutlu olsa. linnet denen karıya ise tabi ki zerre kadar acımam, daha beter bir ölümle mefta edilmeyi bin kez haketmişti.
  yine de sonunu tahmin etmek, bunun 2 kişilik bir tezgah olduğunu anlamak çok zor değil. hele ki erkekler para pul için sevgili terketme hususunda kadınlar kadar zalim değilken.

  neyse, vahşi ve bir şeyleri göze alan, birilerine bir şeyler çarpan aşk öykülerini sevdiğim için bunu da çok seviyorum. üniversite biter bitmez rahatça sevişebilmek için yolunu tuttuğunuz masko'da orta sehpa için kaynanayla kavga etmekten başka bir atraksiyonu olmayan büyük aşklarınıza puhahahhahahahaa

  --- spoiler ---
 • kitabi kadar 2004 uyarlamasi da son derece basarili agatha christie eseri. sona erdiginde five little pigsde oldugu gibi bir huzun birakir insanda.

  --- spoiler ---
  linnet denen kaltaga az bile yapmistir jackie ve simon ikilisi.

  eyyorlamam bu kadar.
  --- spoiler ---
 • hercule poirot, "polis, herkese suçluymuş gibi yaklaşır; hırsız, herkesi polis zannederek davranır" sözünü haklı çıkarırmışçasına gemideki herkesi potansiyel bir suçluymuş gibi işin içine katar. gemide nefes alan herkes suçludur, sonra yavaş yavaş eleme başlar.
  oyunculuklar ve filmin görüntüsü için bile izlenir.
 • ken parker'ın boston isimli kitabına ilham olmuş klasiklerden. hatta sanırım poirot'nun birkaç sözü direkt bu kitaptaki diyaloglardan alınıp parodileştirilmiş.
 • buyuk david suchet'li "agatha christie's poirot" versiyonu; izledigim en iyi filmlerden biri ve bbc1 tarafindan daha yenilerde yayinlanan charles dance'li "and then there were none" mini dizisiyle beraber en iyi agatha christie uyarlamasidir.

  ask, cinayet, poirot...

  daha ne olsun...

  once kitabina, sonra bolume lutfen!