şükela:  tümü | bugün
  • son raunchy albümü. danimarkalı raunchy üçüncü albümüyle karşımızda. soilwork ve son dönem in flames’in (“come clarity” hariç) son derece kolay dinlenen taraflarıyla, daha klavye ve elektronik ağırlıklı bölümleri birleştiren, nakaratlara yüklenen ve imaj itibariyle de parlak çocuklardan oluşan bir grup raunchy.

    ucundan da olsa melodik death metalin uysal tarafını barındırsa da, daha çok yeni nesil amerikan gruplarının ılıman pseudo-agresif (oh yeah baby) havasını hissettiren ve nedense imaj olarak aklıma “metal yapan backstreet boys” ifadesini getiren grup, yer yer sertleşse de, ortada hüzün duygusunun yansıtılmaya çalışıldığı çok bariz olan uslu bir müzik olduğunu söylemek mümkün. sertlik bâbında soilwork’ün son dönemi, kısmen de fear factory kadar dişini gösteren grup, vokalistin sesinin sertleştiği anlarda speed’e (soilwork) benzemesinden de faydalanarak verse’leri sert, nakaratları ise yumuşacık vokallerle doldurma yoluna gitmiş.

    sertleşen kısımlar itibariyle yer yer disarmonia mundi ve arise da akla gelen gruplar. ancak raunchy bu grupların yanında fazlasıyla amerikan sound’lu ve hafif kalıyor. eğer nakaratlarda giren clean vokallerden hoşlanmıyorsanız, raunchy size çok hafif gelecektir. “soilwork’ün daha az müzisyenlik barındıran hali” düşüncesi hoşunuza gidiyorsa, kolay dinlenen melodik nakaratlı yeni nesil amerikan metal gruplarını seviyorsanız, bir şeyler bulabilmeniz mümkün.

    ünlü prodüktör tue madsen imzalı sound son derece modern, ki zaten grubun klavye ağırlığından da modern bir yaklaşımın benimsenmeye çalışıldığı anlaşılıyor. klavyeler gitarlarla aynı etkinlikte; bazen daha bile etkin. dört buçuk ile beş buçuk dakika arasında değişen on adet parçanın bulunduğu “death pop romance”, isim olarak bana sanki bir him albümü izlenimi verse de, müzik olarak ortada metal olduğu açık.

    soilwork’ü, in flames’in yeni tarzını ve yeni nesil amerikan metalini sevenler bir baksınlar derim. çok hoşlarına giden şarkılar bulabilmeleri mümkün. bu türlerden haz etmeyenlere hafif gelecektir, ama yine de ortada uğraşılmış, güzel bölümler barındıran hoş bir albüm var. anladınız siz beni.