şükela:  tümü | bugün
 • evet sonunda geldi o meşhur 8 kasım..

  bakalım oyun dünyasına ne gibi bir yön vericek, bu açıdan fazlasıyla merak ettiğim bir oyun death stranding..
 • konusu, ned stark'a 22. küsür yüzyılda hamallık yaptırma olan simulatör, oyun!?

  japonlar kafayı yemiş.
 • twitch'te salak bi yayıncının chat'ine girip çöp diye spamlediğim oyun.

  tek tutarlı bir yanı var o da grafikleri. hoş son dönemlerde triple a bi oyun yaparken grafik kasmamak olmazsa olmaz. yani zaten sahip olmak zorundasınız bu grafiklere. hadi onu geçelim.
  saçmalıklar daniskası bi oyun, yağmur yağıyor, yerde çiçekler bitip bitip ölüyor. yağmurun zamanla olan ilişkisini gösteren bir mekanik ama tüm arazi yem yeşil, her yer yosun her yer çimen her yer direniş.

  her oyunda olan bi boss fight'ı kısmına gelemeden banlandım tabii kanaldan. ahaha. o sırada boss sinematiği oynarken chat'te bana gönderme yapanlardan birisi şunu yazdı "çöp diyenlere duyurulur, boss fight"

  banlı banlı seyrederken daha fazla kaldıramadım çıktım maalesef.

  sırtta 68kg dağ taş koşmak nedir aq. yıl 2020! bildiğin kurye oyunu. adamın konami'den atılmasına şaşmamalı, kendi de ayrılmış olabilir. not just give a fuck.

  gelelim oyunun beklenti/performans durumuna... oyun 450tl gbi bi fiyatla çıkacak sanırım öyle bi şey olması lazım, peki... olabilir çünkü gerçekten emek verilmiş texture'lar, artırılmış ai'lar filan. peki, siz olsanız elinizde harikulade bi hikaye var ve bu hikayeyi illa fps mi yapmak istersiniz yoksa 3rdps mi...

  bence tamamen çöp bir oyun ne yazık ki; ilk yayına girdiğimde oha lan dedim, ne güzel bölümmüş, illa saçma sapan ateş etmeye gerek yok, yapay zeka fena değilmiş, görseller efsane, dağ görüntüleri üff filan diye diye izliyodum. lan sonra oyun hiç değişmedi aq. merkeze git paket al, paketi diğer merkeze götür, he bu arada bokundan sidiğinden bomba yaptır yanına al, 70kg envanter taşı ve bu arada off-gear'ları saymıyorum bile bebek filan kucakta tüpte... yani ne biliyim biraz daha kompakt olabilirmiş, her bölüm aynısını oynamak... çok yazık.

  hideo fanları tabii yine coştu ama benim gözümde fareo adaları'nda silahsız kalmış venom snake'ten farksız şu an. ahahaha. the çöp.
 • muğlaklıkla dolu ilk iki saatini izlediğim oyun. oynamayışımın nedeni tabii ki oyunun dört yüz otuz lira* olması. izlediğim kadarıyla oyunla ilgili bir tahminim var:

  --- spoiler ---
  aslında bunu gözümüzün içine sokuyorlar. manitamız olduğunu düşündüğüm amelie ve merhume bridget aynı kişi lindsay wagner. akıllı ilaçları teslim ettikten sonra, iki kişi eşliğinde bir cesedi imha etmeye giderken kaza geçirmiş ve sonrasında yaralanan şoförün yaşlandığını görmüştük. bridget, amelie'nin yaşlanmış hali olabilir. böylece hem manitamız hem de annemiz veya analığımız oluyor. hatta oyunun başındaki fotoğrafta sam, amelie ve bridget var. amelie orada hamile. amelie ve bridget aynı kişiyse, yani amelie bizim annemiz ise, amelie'nin doğurduğu çocuk aslında biz oluyoruz, sam. (bkz: wtf)

  *oyunu biraz daha izledim. bb'ye bağlandığımızda giren sinematikler bb'nin değil de sam'in yaşadıklarını gösteriyor gibi. sam'in göbek deliğinin olmaması (ameliyat izi olması) onun hayatta kalmış bir bb olduğunu düşündürttü. bir de bu lavuk yatakta otururken niye kameraya bakıp göz kırpıyor, eliyle bize bir yeri işaret ediyor? sanki ona zarar vermeyen bir kv gibiyiz.
  --- spoiler ---

  böyle bir şey çıkarsa kimse şaşırmaz sanırım. ne de olsa oyun: a hideo kojima game. tanrı ğocima! dahi ğocima! sen çok yaşa! devrim yabdın! çığır açtın! ameriğayı yeniden inşa eddin! aman yağrabii! yav ne abarttınız bu hayalperesti.

  *ekleme.
 • türkçe altyazı desteğiyle piyasaya çıkan, yeni bir tarz oluşturduğunu iddia eden hideo kojima imzalı oyun.

  oyuna dün gece başladım. oyun şuan gerçekten anlatıldığı gibi kargoculuk simülasyonu tadında ilerliyor ancak ara sahneler oldukça başarılı, hikayesi altı dolu gibi geliyor işlerim bittikten sonra oyunun başına oturmak için sabırsızlanıyorum açıkçası.

  youtuberlar telifli müzikler yüzünden para kazanma özelliğini kapatmamak için videolarındaki müzikli kısımları susturmuş haliyle videoların tadı kaçmış. gelir beklentisinde olmadığım için para kazanmayı pasif hale getirerek oyunun videolarını kanalıma koymaya başladım. 3 bölüm hazır bile. ön yargısız, sponsorlara yaranma kaygısız izlemek isteyen olursa buyursun

  edit: çektiğim 5 bölüm sonunda şunu söyleyebilirim bu oyun olmamış. oyunun kojima imzası taşıma vs bunlar gereksiz heyecanlar. oyun akmıyor dostlar. genel kanı 5 saat sonra 10 saat sonra açılıyo şeklinde ama o kadar sabreder miyim bilmiyorum? hikaye istediği kadar iyi olsun oyun kendine çekmiyor sadece yürüyoruz ve ayakta kalmaya çalışıyoruz oyunda. ilerleyen aşamalarda tekrar editlerim.

  edit: oyunun videolarına devam etmeme kararı aldım. bu oyun şeye benziyor hani ünlü ressamların resimleri olur ya normalde bir boka benzemez ama bazı tipler onlara derin anlamlar yüklemeye çalışır falan. oyun tek kelimeyle o l m a m ı ş. siz o yutubırların ''oyun efsane ileride açılıyor'' falan laflarına aldanıp sakın oyuna bu paraları vermeyin. 3-5 aya plus ile bedava verilir o derece gereksiz detaylı ve sizi içine çekmeyen bir oyun. zaten oyun çıkmadan önce ''1 sene sonra pc için çıkacak'' açıklaması oyunun ne derece kötü ve konsol sattırmaktan uzak olduğunun kanıtıydı.
 • yurtiçi kargo çalışanlarının asla bitiremeyeceği oyun.

  tanım: ünlü oyun yapımcısı hideo kojimanın merakla beklenen son oyunu.
 • bu oyuna 8 altı not verenleri cidiye almamak gerekiyor. hikaye güzel oynanış hikaye ile birlikte mantıklı ve iyi ben ilk incelemeler gelince hayda falan dedim gayet iyi oyun.

  not
  mobil pubg falan oyanayıp, olmamış diyenler var ya sabır.
 • bir de yayıncıların ağız birliği etmiş gibi güzel oyun da herkese göre değil durumu var ki şahsım adına beni çok güldürmektedir. güzel oyun ama 10 saat oynadıktan sonra güzel oyun. güzel oyun ama allah kojima farklı bir şeyler denemiş herkes anlamış. yıllardır yüzlerce indie oyun oynadım. farklı oyunla güzel oyun arasındaki farkı anlarım. her ikisine sahip oyunu da anlarım. bu oyun güzel değil. 400 tl kadar güzel hiç değil.
 • izlediğim kadarıyla muazzam olmuş. introdan kendini içine çekiyor. tanıtımlardan beri taşıdığı bebeği kargo olarak düşünüyordum ama farklı bi olayı var gördüğüm kadarıyla.
 • oyun gayet iyi. abi iyi olmasa bile en azından oyunlara farklı bir tür getirmiş. dünyada sayılı adam vardır kojima gibi bu kadar büyük bir bütçeyi deneysel bir işe yatırabilecek. saygım sonsuz ki oyunun da hikayesi muazzam olmuş. oynanışta eksik kalan şeyleri hikayede fazlasıyla kapatmışlar. oyunun oynanış süresi de yaklaşık 25 saat, gayet iyi.