şükela:  tümü | bugün soru sor
  • klasik uygulamadan farklı olarak mağlup edilen devletin varlığının, askeri bakımdan yenilip barış anlaşması imzalanması ile değil, siyasi ve idari bir kurum olan devlet varlığının tamamen parçalanması ve ortadan kalkmasıyla son bulmasına denilmektedir. bu yolla sona erdirilen savaşlardan birine örnek olarak 1935 yılında italya'nın habeşistan'ı ilhakı verilebilir.
  • hukuksal açıdan fetih hakkının meşru sayıldığı dönemlerde, silahlı çatışmalarda yenen devletin yenilen devletin ülkesini kendine katarak tamamen ortadan kaldırması, annexation durumu.

    günümüzde bm andlaşması madde 2/4 ile kuvvet kullanımının yasaklanması sonucunda fetih yoluyla ülke kazanılması olanaklı değildir.
  • debellatio ya da debellation, uluslararası ilişkilerde ve (eskiden) uluslararası hukukta(savaş hukuku) bir devletin düşman devleti tamamen fethederek, ya da fiziksel varlığını tamamen ortadan kaldırarak bir savaşa son vermesi, düşman devleti yenmesi veya fethetmesi anlamına gelir(di.) aslında halen geliyor tabii de, hukuka aykırı olduğu için mevcut durumda mümkün değil. (tabii güya ilhak da yasaktı.)