• nice karı-kocanın, baba-kızın, sevgilinin arasını bozan, entrika düşkünü, nifak tohumu, hain nüans. ölüm bi şey değil de, debriyajdan ayağı neden yavaşça çekmek zorunda olduğunu hiç anlayamadan bu dünyadan göçmek var ya, o koyuyor adama.
  • yeni araba kullanan için araba kullanmayı en çok zorlaştıran en saçma ön yargılardan(veya bilgi) biridir bu. esasında arabanın kalkması açısından yok böyle bir ayar. senin araban sağlamsa, ayağını debriyajdan çekince zaten o araba gider. gaza basmana, yok ne bilim 100de 45 debriyajdan çek, 100de 15 gaza bas gibi salak tariflere, debriyajdan gıdım gıdım çekerken, gaza gıdım gıdım dokun gibi aptal yöntemlere, debriyaj gaz ayarı çok önemli usta onu yapamazsan araba kullanamazsın diyen gerzeklere hiç hem de hiç kulak asmamak lazım.

araba kullanmaya yeni başlayanlar için buradan bildiriyorum; gençler yok böyle bir ince ayar. bu araçlar debriyajdan ayak çekince gider. sen gaza basarak kalkış işlemini kolaylaştırıyor ve hızlandırıyorsun sadece. kasma kendini o kadar. ayagını çek debriyajdan gaza da bas keyfine göre.

zaten fazla basarsan araba ötecektir, az basarsan titreyecektir. normal basarsan ilerleyecektir, basmazsan da araba gidecektir (yeterki debriyajdan hayvan gibi çekme ayagını).

ben en az 10 kişiye araba kullanmayı öğretmişimdir. bu 10 unun tamamının en çok zorlandığı, çünkü kafasına en çok taktığı mesele bu oluyor. resmen kimsayal deney yapıyor gibi kasıyorlar kendilerini gaz-debriyaj ayarı tutturmak için. lan sülfürik asiti bulmuyorsun amına koyim. rahat ol biraz. sen o ayarı tutturmaya kasmasan zaten şak diye kaldıracaksın arabayı. kasma lan kendini. yok öyle bir ince ayar.

ha ne var? elbette ideal gaz-debriyaj ayarı vardır kavramanın sağlığı açısından. ama onu sen arabayı kullanmayı öğrendikten sonra dert etmen lazım. önce öğren. sonra ince ayarı kaparsın.
  • öğrenmenin en iyi yolu araba geçmeyen ufak bir yokuş bulup orada dur kalk yapa yapa öğrenmektir. ilk yarım saat, 40 dakika stop ettirip durursunuz ama çok çabuk öğrenirsiniz. illa ki beceremezseniz ya da yokuş çok dikse ve kendinize güvenemezseniz el freni ile çok kolayca kalkabilirsiniz. yapılacak şey şudur: dik yolda durunca el frenini çekersiniz. ayağınızı frenden kaldırıp gaza götürürsünüz, sol ayağınız debriyaja basıktır. gaza yavaşça basarken sol ayağınızı debriyajdan yavaş yavaş çekersiniz (el freni çekik olduğu için araba ne ileri ne geri gider, bu yüzden rahat olun) debriyajda ayağınız kavrama noktasına gelince araba yol alacakmış gibi ileri doğru küçük bir hamle yapma pozisyonuna gelir, işte bu durumda yapmanız gereken tek şey el frenini indirmektir. araba geriye kaymadan yavaş yavaş çıkacaktır.
  • bugün direksiyon sınavında fütursuzca ağzıma sıçmış ayar. yaş 21'e gelmiş, dik kafalı ailen bugüne kadar seni araçlarından birine bile yaklaştırmamışsa elbette 5-6 pratikle kaçınılmaz son bu olacaktı.*
  • araba kullanma hevesimin içine eden iğrenç ayar..
  • allahin cezasi ayar. otomatik vitese ali$mi$larin bir gun gelip de manuele dondukten sonra 5-6 senedir kaza yapmami$, deneyimli olmalarinin kasko indirim bonusu di$inda bir skime yaramadigini pek net gordukleri ayar. fellik fellik yoku$lardan kacmayi erkeklige yedirebilmek icin milyon tane savunma mekanizmasini devreye sokan, ama kacinilmazligindan kurtulunamayan, ensedeki kornanin kani beyne sicratici ayari. canavar bir pagani zonda sahibi olmama ragmen beni $ahinlere ta$ak konusu yapabilen ayar. her durdurdugumda etrafa "bende bir $ey yok, arabanin $anzimani bozuk" imaji vermem icin nasil bir tavir takinmam gerektigini du$unduren manuel $anziman cilvesi.
  • ehliyet kurslarına ait arabalarda araba hemen stop etmesin diye yükseğe alınan ayardır. bu nedenle kursta bu ayara alıştıktan sonra kendi arabanızla çalışmaya başladığınızda "nasılsa kavrama noktası yüksek" diyerek ayağınızı aniden debriyajdan çekerek arabanın durmasına neden olursunuz. neyse ki kurtulması kısa süren bir alışkanlıktır.
  • dik bir yokuşta geriye doğru gelerek kıvrak hareketlerle iki aracın arasına güzelce park edebiliyorsanız debriyaj ve gaz arasındaki nirvanaya ermişsiniz demektir, hayırlı olsun artık trafik canavarı adayısınız.
  • bu ayar, ehliyeti almanızdaki en önemli ayardır. nitekim arabayı kaldırmak bu ayarı bilmeye bağlıdır. gaza hafiften hafiften basarken diğer yandan debriyajdan ayağı kaldırabilmek, bunu ilk öğrenen için çok zordur. özellikle arabayla dik yokuş çıkarken trafiğin tıkanması gibi durumlarda el frenini çektikten sonra, trafik akmaya başladığında el frenini indirip, ayağını frenden çekip debriyaja asılma vitese takma ve arabayı kaldırma gibi konsantrasyon isteyen bir mekanizmada bu ayarı yapamayan sürücülerin arkadaki arabayla bütünleşmeleri olanaksız değildir.
    (bkz: arabayla dik yokuş çıkarken trafiğin tıkanması)
    (bkz: kavrama noktası)
  • elma suyuyla votka arasındaki ince ayara benzer. birini fazla kaçırırsanız olmamış derler.
hesabın var mı? giriş yap