şükela:  tümü | bugün
 • ing. başlangıç albümü anlamında.

  genellikle ilk albümlerine isim vermeyen grupların bu ilk albümleri için kullanılır.
  örneğin lamb's debut album gibi...
 • "birinci album" anlamina gelen soz obegi. insanlik tarihinin gordugu en muhtesem orneklerinden biri icin
  (bkz: ten) ayrica (bkz: appetite for destruction)

  kariyere boyle bir start olabilir mi ya???
 • büyük emekle uzun zamanda ve cok icten hazırlandıkları icin diger tüm albümlerden daha makbüldürler. elinizdeki en güzel materyali koyarsınız. diger albümlerde bir sonrakine saklamak söz konusu olabiliyor. (bkz: ticaret)
 • ilk albüm manasına gelmesinin ötesinde yapılan işin kalitesi babında göreceli bir gösterge sunar. çünkü üzerinde fazlaca durulmuştur az biraz amiyane tabirle kafa patlatma aralığı diğer albümlere göre fazla olmuştur. işin sırrı gibi gözükür bana çünkü ortaya çıkan yapıtın / eserin hangi halet-i ruhiye içerisinde ortaya çıktığının önemi büyüktür. kendini kanıtlama / varlığını ispat materyalleri ilk coşku -ilk heyecan ruh haliyle örtüşünce nitelikli şeylere adım atılması beklenen son halini alır. üstüne üstlük bir zaman aralığına sıkıştırma derdiniz de yok yani iyi nitelikli olguların bütünsel bir duruma geçirilmesi için şartlar hayli olumlu ve hizaya sokulmuş.
  kasmadan / sıkmadan kendimi bir kaç örnekle betimleyeyim durumu. şebnem ferah kadından sonra bir çok albüm yapmıştır iyileriyle de yüz göz olmuşuzdur sayesinde. lakin bir kadın çıkmamıştır bütünsel olarak. diğerleri biraz gölgede gibidir. teoman , aylin aslım, dumanın ilk albümlerinde de durum buna benzer bir hal alır. sıralamaya kalkarsak.
  pearl jam in teni aşma olasılığı var mı buna belki net bir cevap veremeyeceğiz lakin şimdilik zirve ortada. pekte değişecek gibi durmuyor vaziyet. ortaçgil külliyatının en özeli benimle oynar mısın?ın aşılamamış olması gibi. damien rice ve pinhaninin- hatta bunlara kasarak nekropsi ve ihtiyaç molasını da katabiliriz- 2. albümlerinin debutlarının hayli uzağında olması da diğer somut örnekler.
  işin sırrı kaf dağının ötesinde değil. fazla da paraya / ticarete dönmeyecek bir şeyler. popülizme giden yolun sonu çokta hayra alamet ol(a)mayabiliyor.
  edit: hatta filmlerde bile bu durum çoğu zaman değişmez serinin en iyisi -çoğu durumda- 1 nolu filmimizdir diğerleri gölgede kaldığı gibi ancak 2.lik için karşılaştırılırlar.
 • öyle adamlar oluyor ki "ula bu debut ise büyüyünce neler yaparlar acaba?" demek zorunda kalıyorsunuz.. benim şahsi fikrimce dinlediğim en iyi debut albümler listesi aşağı yukarı şöyle:

  thrash:
  1- annihilator - alice in hell
  2- testament - the legacy
  3- metallica - kill'em all

  heavy:
  1- judas priest - rocka rolla
  2- manowar - battle hymns
  3- iron maiden - iron maiden

  alternatif:
  1- rage against the machine
  2- pearl jam - ten
  3- radiohead - pablo honey

  diğer manyaklıklar:
  - tom waits - closing time
  - tool - undertow
  - pink floyd - the piper at the gates of dawn
  - the doors - the doors
  - queen - i
  - jimi hendrix - are you experienced?

  ve daha niceleri..
 • levent yüksel - med cezir albümü en şahane debutlardandır hiç şüphesiz.
 • boston - boston ve slayer - show no mercy de başarılı olanlardandır.
 • aklıma gelen ilk ekstrem örneği the doors olan albüm çeşidi.
  bunun dışında tabii ki appetite for destruction, led zeppelin i, iron maiden , off the wall falan diye uzar gider bu liste.
 • whitney houston 'ın kendi adını taşıyan ilk albümü de en başarılı olanlarından birisidir. albümün tüm parçaları güzel olmakla birlikte 3 şarkısı bilboard hot 100 listesinde 1 numaraya kadar çıkmış, albüm en çok satanlar listesine girmiştir. ayrıca albüm bilboard hot 200 listesinde 14 hafta 1 numarada kalmıştır.

  1 numara olan şarkılar ;

  (bkz: how will i know)

  (bkz: greatest love of all)

  (bkz: saving all my love for you)

  ayrıca albümdeki bir diğer muhteşem şarkı ;

  (bkz: all at once)