• müzik hayatlarına başladıklarında ortalama 14 yaşında olan, şimdilerde ise büyümüş serpilmiş bedenleriyle halen kariyerlerine tam gaz devam eden polonyalı death metal grubu.

son albümleri the negation(2004)

bu arada türkçe biyografileri ve diskografileri için:
    http://metal.deliriyum.com/bands.php?bid=213
  • winds of creation adlı debut albümleriyle halen daha metal dünyasında hatrı sayılır bir backgrounda sahip polonyalı technical death metal topluluğu*..ardından çıkarttıkları nihility kanımca grubun en olgun,en güçlü albümü olmakla birlikte,riff zenginliği,ortaya çıkan müzisyenlik yaşlarına oranla şaşırtıcı derecede profesyonelcedir...

şu sıralar son albümleri organic hallucinosisle parsayı topluyorlar sanırım..zamanında üstte bahsettiim albümleri çıkartabilme kabiliyetine sahip bu grup,organic hallucinosiste birkaç parça dışında baştan aşağı sıradanlık gösterisi yapmıştır...eski vokal konumunda yer alan saurounun tekrar gruba dönmesi,felsefenin tekrar death metale dönmesi (birçok parçada bariz biçimde hardcore kokuları alınıyor son albümde), kolay algınabilir sıradan,tekdüze rifflerle parayı kıralım mantalitesinden sıyrılıp,tekrar yaratıcı rifflere dönülmesi,grubun eski fanlarını gruptan soğutmamak adına şart gibi gözüküyor...

edit: hay klavye bozulsaydı da böyle entry yazmasaydım.. dinleyici için değil yılların,ayların bile müzikte, hele metalde fikir değişikliklerine yol açtığı çok olmuştur..uzun zaman önce birkaç dinlemede bir iki parça dışında beğenmediğim albüm şimdi sorsanız ki sorun iyi edersiniz, benim için en iyi decapitated albümü ödülüne layık görülmüştür.. yeni vokal covak saurondan çok daha iyi performans gösterdiği gibi riffler de oldukça gaz,yaratıcı ve değişkendir (yani üstte yazdıklarımı yemiş bulunuyorum).. öyle ki meshuggahın death metal yapan hali gibi bile düşünebiliyorum bazen organic hallucinosisi.. day 69 ve post-organic özellikle uçmuş parçalar, hatta tek tek yazmaya gerek bırakmadan tüm parçalar başarılı.. üsttekini silmeyeyim de ibret olsun bana...

not: gitarist vogg'un sceptic'e katılımı bir yandan beni sevindirirken - hasatasıyızdır sceptic'in - bir yandan da vitek'in artık aramızda olmayışı,covak'ın durumunun pek belli olmaması ve grupta zaten halihazırda bassçı bulunmaması grubun devam etmesinin biraz mucizelere bağlı olduğunu açıkça gözler önüne seriyor..hatta vitek'in anısına decapitated'in sona erdirileceği şeklinde tahminlerim var..şu an ara verilmiş şeklinde görülüyorlar,umarım dağılmazlar yanılırım...
  • davulcuları vitek 23 yaşında hayatını kaybetmiştir. tur otobüsüyle beyaz rusya'da bir konsere giderken odun taşıyan bir kamyon çarpmış, otobüs paramparça olmuş, vokalist covan ile vitek ciddi bir şekilde yaralanmıştır. covan iyileşmiştir ancak vitek 2 kasım'da yenik düşmüştür... *
  • 1996 yılında kurulan decapitated'in kuruluşundan,bir başka deyimle 14 yaşından bu yana davulcusu olan vitek'in ölümüyle grupta vogg dışında yalnız son albümdeki vokalleri adrian kowanek kalmıştır...çok genç sayılacak bir yaşta hayata veda eden* vitek'in ne muhteşem bir davulcu olduğunu decapitated fanlarının çok iyi bildiğini,hatta grubun birçok kişinin ilgisini çekmesini davul partisyonları ile sağladığını düşünerek metal camiasının başı sağolsun demekten başka birşey gelmiyor elden... *
  • her dinleyişimde tavsiye eden arkadaşıma hayır duaları okumama sebep olan öküz death metal grubu
  • vogg'un grubu devam ettirme kararı aldığı malum. kendisi rahmetli vitek'in yerine uzun bir süre davulcu aradıktan sonunda kerim "krimh" lechner diye br avusturyalı bir davulcu bulmuş.
  • yeni kadrosu rafal piotrowski*, waclaw "vogg" kieltyka*, filip "heinrich" halucha*, kerim "krimh" lechner* ile yeniden konser vermeye başladılar.

detaylı bilgi için:
    http://www.last.fm/music/decapitated/ events

yeni davulcuları için:
    http://www.youtube.com/watch?v=vus1_okqrwi
  • the summer slaughter'da headliner olarak sahne alacak grup. böyle bir festivalde, all shall perish, carnifex, veil of maya gibi yaratıkların olduğunu düşünürsek, son derece yanlış bir seçim olmuştur. lakin en azından bu dönem için, en iyi prestij yapan grup olmuştur bu headline sayesinde. saygılar. ailecek dinliyoruz.
  • kazımasyonun zevkini bünyelere tattıran gruptur.
hesabın var mı? giriş yap