• ön not: decathlon ile yaklaşık 2 haftadır iletişim kurmaya çalışıyorum. önce websitelerinden form doldurdum, ardından müşteri hizmetlerine eposta yolladım. ikisine de cevap verilmedi. mağaza için yazdığım yoruma dahi cevap verilmedi, ki benden sonra yazılan yorumların çoğunda cevap var. çağrı merkezlerini defalarca aradım, fakat hiçbir çalışana ulaşamadım, her seferinde otomatik olarak görüşmem sonlandırıldı. gerçi çağrı merkezlerinde şikayet ile ilgili bir bölüm bile yok, varsa da ben bulamadım. son olarak şikayetvar'a yazdım, aradan yaklaşık 1 hafta geçmesine rağmen oradan da bir sonuç alamadım. dikkatinizi çekiyorum, 15 gündür bu konuyla ilgili bir kişiyle bile görüşemedim. son çare olarak buraya yazıyorum, elimden gelen başka bir şey yok.

ön not 2: beceriksizliğin sahibi personelin adını çıkarıyorum, müşteri hizmetlerine gönderdiğim eposta'da ismi geçiyor.

10 temmuz 2020 tarihinde decathlon internet sitesinden tilt 500 katlanabilir bisiklet aldım. bisiklet ankara kentpark mağazasına teslim edildi, ben de gidip teslim aldım. 2100 lira bisiklet için (4 taksit halinde), yaklaşık 300 lira da aksesuarları için ödeme yaptım. yaklaşık 1,5 ay boyunca bisikleti keyifle sürdüm, üründen memnundum.

14 ağustos 2020 tarihinde kentpark mağazasından arandım. arayan müşteri ilişkileri ekip lideri x bey’di. sistemde bir hata yapıldığını, satın aldığım bisikletin ücretinin 24 temmuz tarihinde bana iade edildiğini söyledi. 1 haftadır iade edilen bisikletin sahibini aradığını ve kendisinin çok zor durumda olduğunu belirtti. benden mağazaya gelmemi ve durumu netleştirmemizi rica etti. banka ekstrelerini inceledim ve haklı olduğunu gördüm, gerçekten de bisikletin ücreti 24 temmuzda iade edilmişti. benim böyle bir isteğim olmadı, dediğim gibi bisikletten memnundum ve keyifle kullanıyordum.

ertesi akşam (15 ağustos) kentpark mağazasına gittim. bisikleti de frenlerinin ayarlarının yapılması için yanımda getirdim. x bey ile görüştük ve bisikletin iadesini istemediğimi ve ücretini ödeyeceğimi belirttim. kendileri için de en iyi çözümün bu olduğu konusunda hemfikirdik. sonrasında ödeme yapmayı denedik fakat pos makinesinde bir hata oluştu. defalarca denedik fakat her seferinde bir sorun yaşandığını söylediler. ödemeyi her yaptığımda banka ekstremde 2100 lira ödeme gözüktü, bankayı arayıp bunu onaylattım fakat x bey bu dediklerime inanmadı ve kendisine yapılan bir ödeme olmadığını söyledi. belki de 5 kere denedik, her seferinde banka kayıtlarına göre ödeme gerçekleşti, -ki bankanın çağrı merkezini arayıp, hoparlör aracılığıyla x bey’e dinlettim, çağrı merkezi çalışanıyla konuşturdum ve teyit ettirdim- fakat x bey’in iddiasına göre ödeme gerçekleşmedi. kendisi ödemeyi peşin yapmamı önerdi, ona göre bu şekilde yapılırsa sorun olmayacaktı. ben ise ödemeyi 4 taksitle yapmak istediğimi belirttim, zira 10 temmuz tarihinde de aynı şekilde 4 taksitle satın almıştım.

bu sorunun çözülmesi için çeşitli çözümler önerdim. ödemeyi tek çekim yapmayı, taksiti kendim yapıp belli bir faiz ödemeyi (yaklaşık 50 lira), fakat bu faizin decathlon’dan verilecek bir hediye çeki ile kompanse edilmesi gibi. x bey hiçbir çözümüme yanaşmadı, kendisi de bir çözüm önermedi. tek dediği şey “2100 lira tek çekim yapabilirim.” oldu, hiçbir şekilde uzlaşmaya yanaşmadı. müşteri olarak ben, decathlon’un çalışanının mağduriyetini gidermeye çalışırken çözüm bulmaya çalışıyordum fakat aynı çalışan hiçbir efor sarf etmiyordu. sürekli olarak ne yapabiliriz diye sordum, fakat hiçbir cevap alamadım.

yaklaşık 45 dakika uğraştıktan sonra artık bu durumdan yorulduğumu belirttim ve sorunu ertesi gün tekrar çözmeyi denemeyi teklif ettim. kendisi bu teklifi kabul etti fakat bisikleti geri veremeyeceğini, mağazada kalması gerektiğini belirtti. aksi yönde uğraştım fakat beni dinlemedi. bisikleti ertesi gün getireceğime inanmadı ve o ana kadar iyi niyetle hareket etmeme rağmen bana bir hırsızmışım gibi davrandı. sonuçta ben; parasını ödediğim ve keyifle kullandığım, iadesini istemediğim fakat sistemde gerçekleşen bir hatadan dolayı ücreti iade edilen bisikletimden doğan mağduriyeti gidermek isterken mağdur oldum. bisikleti lanet olsun diyerek mağazada bıraktım ve bir daha bu konuyla ilgili hiçbir işlem yapmamak üzere oradan ayrıldım. 1-2 gün sonra bisikletle beraber aldığım tüm aksesuarları da iade ettim. bu iade işleri sırasında x bey’in benimle yüz yüze bile gelmediğini, benimle konuşmaktan imtina ettiğini belirtmek isterim. halbuki bisikleti getirdiğimde benimle çok daha kibar ve saygılı konuşuyordu. sanırım mağduriyeti giderildikten sonra benim bir önemim kalmadığı için böyle davrandı, bilemiyorum.

sonuç olarak; decathlon çalışanının ricasıyla, onun mağduriyetini gidermeye çalışırken, severek kullandığım bisikletimden oldum. decathlon’dan hiç böyle bir şey beklemezdim. personelin ilgisizliği, beceriksizliği ve çözüm odaklı olmaması decathlon gibi kurumsal bir firmaya hiç yakışmıyor. bundan sonra tüm tanıdıklarıma decathlon’dan alışveriş yaparken dikkatli olmalarını, iyice düşünmelerini ve
    illa bu hataya düşeceklerse kentpark şubesinden kesinlikle uzak durmalarını tavsiye edeceğim. zira yaşadığım hayal kırıklığı çok büyük.

özet geç piç diyenler için: decathlon'dan bisiklet aldım, 1.5 ay kullandım, paramı iade ettiler. parayı ödemeyi gittim, tek çekim yapmakta ısrar edip taksite yanaşmadılar ve bisikletime el koydular.

dip not: decathlon mağaza yorumu 27 ağustos tarihli yorum

dipnot 2: şikayetvar.com sayfası

dipnot 3: belkide 15 yıldır ekşisözlük'te yazarım, ilk defa bir rezalet başlığı açıyorum. verdiğim rahatsızlık için özür diler, destekleriniz için teşekkür ederim.

-----------------------

edit1: destek mesajlarınız için çok teşekkür ederim. özel mesajlardan elimden geldiğince cevap yazmaya çalıştım, sanırım bazı sorulara buradan cevap vermek daha doğru ve şeffaf olacak.
    1) ödeme 10 temmuzda yapıldı, 24 temmuzda iptal edildi. ekstre 25 temmuzda kesildiği için farketmedim. mağazadan arayana kadar da farketmemiştim. taksitle ödeme ısrarım ise tamamen yapılan haksızlıkla alakalı. ben bisikleti taksitle aldım, tek çekim değil. neden sonradan tek çekim vermek zorunda kalayım ki? herhangi bir konuda bir şeye zorlanmak hoşuma gitmiyor, müşteri olarak niye buna uyayım ki?
    2) neden yeniden sipariş vermiyorsun diyenler için; bisiklet stokta yok. ki olsa bile decathlon’dan bir cevap gelmediği sürece alışveriş yapmak istemiyorum.
    3) bisikleti mağazaya götürme sebebim, hafiften boşalan arka frenin düzeltilmesiydi. hazır mağazaya gitmişken onu da hallettireyim dedim. biz kasa başında görüşmeleri yaparken bisiklet atölyede tamirde idi. dediklerinizde haklısınız, bisikleti bırakmamam gerekiyordu ama basiretim bağlandı sanırım, daha fazla uğraşamadım.
    4) maddi olarak bir mağduriyetim olmadı, olduğunu da iddia etmedim zaten. ödeme her yapıldığında bankadan teyit ettim (müşteri hizmetlerini arayarak ve mobil uygulamadan göstererek) fakat x bey “ben öyle görmüyorum” diyerek iptal etti ve yeniden denedi. dolayısıyla mükerrer yapılan bir ödeme yok.
    5) mağazanın neden iade yaptığı konusunda bir fikrim yok. sistem hatası dediler, başka da bir açıklama yapmadılar. ben alışverişi yaptıktan sonra mağazayla ya da decathlon ile bu olaya kadar iletişime geçmedim.

edit2: durumu ekşiye yazdıktan sonra decathlon müşteri ilişkilerinden arandım. yaşanan olaylardan dolayı üzüntülü olduklarını, telafi etmek istediklerini belirttiler. güzel bir görüşme oldu, kendilerine teşekkür ederim. destekleriniz için de tekrar tüm ekşi yazarlarına teşekkür ederim.
  • kendi hatan olmasına rağmen müşteriyi ayağına çağırıyorsun, 45 dakika işinden gücünden alıkoyuyorsun, buna rağmen sorununu çözemiyorsun, çözüm yolu geliştirmeye uğraşmıyor geçiştiriyorsun ve üstüne üstlük bisikletle gelen müşteriyi bisikletsiz yollayarak iyice mağdur ediyorsun.

rezalet gibi rezalet bence.

edit: adana başkent yüreğir hastanesinde durumu çok kötü bir öğrenciye 0- kan lazımmış.

iletişim numarası
    adana için :05323818645
    hatay için 05554031968
  • anlatılanlar doğruysa rezalet puanım 10/10

çok uzatmadan tüketici hakem heyetine başvurmalı.
    para iadesi için talebiniz olmadığı halde ödemenin iadesinin yapılması zaten rezil bir memur hatasıyken üstüne bir de satılan mala el konulmuş olması ayrı bir hak ihlali olmalı.

yazarın vakit kaybetmeden hukuki haklarını korumak için gerekli adımları atması gerektiğini düşündüğüm rezalettir.
  • wtf? 100/10 rezaletttir. böyle saçma şey mi olur lan?
  • dechatlon dolar kurundaki artıştan sonra satışların düşmesinden dolayı acısını müşteriden çıkarmaya başladı. ben de son zamanlarda tercih etmiyorum.

rezalet gibi rezalettir.
  • rezalet puanım 10/10
    decathlon mağazasından 2 ay önce bir ürün aldım ve iade ettim.
    ürünü iade etmek o kadar zor oldu ki,süreci telefonla takip etmem gerekti.
    yukarıda yaşanılan rezaleti okuduğumda şanslı olduğumu düşünüyorum.
    müşteri ilişkileri kısmında ,feci saçmalıklar dönüyor.
  • çok saçma gelen ve inandırıcı olmayan olay.
    hikayede bir şeyler eksik gibi duruyor.
    mağaza ürünü sattıktan 14 gün sonra bir ürünün bedelini hem de ürün iade alınmamışken niye,nasıl iade eder?
    tamam hadi hata oldu diyelim de 14 gün sonra nasıl böyle bir iade geeçkleşir?
  • keşke geri götürmeseydin, uğraşıp dursalardı dedirten rezalet
  • valla sabirli insanlar var ulkede ben o bisikleti komple x beyin gotune sokardim kariyerinin kalaninda bisikletle gezerdi magaza icinde .
  • 10/10 terbiyesizliğin daniskası

memlekette nereyi tutarsan tut elinde kalıyor. ne hallete düştük.

ekşisözlük adalet timi devrede.
242 entry daha
hesabın var mı? giriş yap