şükela:  tümü | bugün
  • ing. toplamak, toparlamak, düzenlemek, gereksiz eşyaları elden çıkarmak. tam anlamını veren düzgün bir türkçe karşılığı yok.

minimalizm, sade yaşam gibi konularda temel ilkelerden biridir. benim uzun süredir uğraştığım ama mayıs 2019 itibariyle ciddi şekilde merak salıp uygulamaya çalıştığım bir konu oldu.

kullandığım ilke basit aslında: elinize bir eşyanızı alıyorsunuz ve "bu eşya hayatımı kolaylaştırıyor veya güzelleştiriyor mu?" diye soruyorsunuz. ikisi de değilse atıyorsunuz.

ikinci soru da şu: "ben bu eşyayı son bir yılda hiç kullandım mı?" işe yarar ama son bir yıldır kullanmadığınız ve kullanacak gibi de durmadığınız eşyayı da atıyorsunuz.

atmaya kıyamıyorsanız da yöntem şu şekilde: evinizin bir köşesine "atılacak" ve "belki" adlarını verdiğiniz iki kutu koyuyorsunuz (çamaşır sepeti büyüklüğünde). daha sonra da elinize geçen atmayı düşündüğünüz eşyaları bunlara koyuyorsunuz. elbette çok emin olmadıklarınız "belki" kutusuna gidiyor. "belki" kutusundakiler orada 3-6 ay kadar beklerse ve kullanmazsanız, "atılacak" kutusuna transfer ediyorsunuz. atılacakları da ister arkadaşınıza verin, ister bağışlayın, ister çöpe atın.

bu declutter işi hiç de kolay bir şey değil. benim gibi evinde çok fazla görünürde eşyası olmayan, çok fazla alışveriş hastası falan da olmayan birinin bile yap yap bitiremediği bir süreçmiş. özellikle "paper clutter" dedikleri kağıtlar/belgeler çöpünü ayıkla ayıkla bitmiyor. dosyaları karıştırdıkça ne saçma şeyler biriktirmişim hayret ediyorum.

bir de duygusal bağı olan ama bir işe yaramayan eşyalar bütünü var. bunun için en güzel yol da, o eşyanın fotoğrafını çekip sonra elden çıkarmak.

bu süreçte öğrendiğim bir başka şeyse, bu declutter işinin hiç biten bir şey olmadığı zira sürekli olarak evinize yeni bir şeyler sokacaksınız ister istemez. ya da hayat tarzınız değişiyor, şu an ihtiyaç duyduklarınıza yarın ihtiyaç duymayabiliyorsunuz. o nedenle eve soktuğunuz şeyler konusunda özellikle titiz olmak lazım olsa da, bu declutter işini hayat boyunca yapacaksınız gözüküyor.

ayrıca (bkz: giysi atmak) (bkz: dijital minimalizm)
  • ingilizce'de toplamak, düzenlemek, düzen getirmek demektir.

yaşadığınız ortamı derleyip toplamada, temizlemede, düzenlemede önemli bir kavram ve adımdır.

https://www.reddit.com/r/declutter