şükela:  tümü | bugün
  • atalarımız kadını gerçekten de başlarının üstünde taşımış. bütün hikayelerde kadının değeri üstüne atıflar var. kadınsız hikaye az, varolanlarda da önemli bir yer tutuyor, hikayenin bir yerinde rol alıyorlar. deli dumrul hikayesinde azrail can isteyince dumrul'un eşi canını vereceğini söylüyor . banu çiçek adlı kız yine mesela başrolde, kendisini güreşte yenecek bir yiğitle evleneceğini söylüyor.

    bütün hikayelerde kadının statüsü kesin ve önemli. savaşlarda erkeklerinin yanında savaşan türk kadınları bunlar. karar alıyor, etki ediyor, sosyal hayatın her yerinde bulunuyor

    bir de yüzyıllar sonra geldiğimiz yere bakın
  • ibn i batuta 14. yüzyılda anadolu'ya gelir ve şöyle yazar:

    “anadolu’ya geldiğimizde hangi zaviyeye gidersek gideli büyük alaka gördük. komşularımız, kadın ya da erkek bize ikramda bulunmaktan geri durmuyorlardı. burada kadınlar yüzlerini örtmezler. yola çıkacağımız zaman akraba ya da ev halkındanmışçasına bizimle vedalaşır, üzüntülerini gözyaşı dökerek belli ederlerdi”

    ayrıca anadolu'da şehirleri yöneten kadınlardan bahseden ibn i batuta, seyahatnamesinin bazı yerlerinde türk kadınının bu kadar rahat olmasını yakışıksız bulur. arap işte. oysa bizden hiç çıkmaz böylesi.