şükela:  tümü | bugün
 • bir recep tayyip erdoğan beyannatı. seyfi oktay'ı kastederek söylemiş.

  http://www.radikal.com.tr/…30.08.2010&categoryid=98

  (bkz: açmayın dedeler)
 • bu tam inci yazarlarına göre bir serzeniş.
 • incisözlüğün son dönemlerde oluşturduğu baskıya bir baş kaldırı niteliğinde sözdür.
 • ne yani? banyoya girdin, perdeyi açtın ve şöyle bir manzara ile karşılaştın (+18):

  http://www.itusozluk.com/…d756a614428959/nobrain dk

  üç tane dede, tren usulü çuf çuf yapıyorlar. dedelerden en kıdemli olanı da "kapa ulan şu perdeyi! görmüyon mu sikişiyoz!" diye talimat veriyor.

  şimdi, perdeyi kapatmayıp sikişen dedeleri mi görüceksin? nedir?

  - kapat ulan perdeyi!
  - dedelerden talimat alma dönemi bitti!
  - ulen!
 • dedeleri karıştırdığına göre bir inci sözlük işletmesi daha olmuştur. bu sefer işletilen tüm türkiyedir, inci sözlük ilk amacını gerçekleştirmiştir, şimdi avrupayı ve bütün dünyayı işletmek amacına doğru emin adımlarla ilerlemektedir.
 • bu sözün üzerine "şeyhlerden, hocaefendilerden talimat alma dönemi bitti" de derse oyum evet olacaktır, tabi ki demeyecektir o ayrı mesele
 • ne kadar siyasetçi varsa arsız çocuklara dönüyor seçim öncesinde. tayyip zaten her daim o halet-i ruhiye içinde olduğundan iyice kendini kaybediyor. açılım diye ortaya çıktı, genel affın adı geçtiğinde en azılı milliyetçiden daha beter celalleniyor. alevi açılımı dedi, ökkeş kenger ile kurultay düzenlemeye kalktılar, şimdi de ona buna laf sokayım derken lafın gittiği yerleri kaçırmış. ama askeri bürokratik alevi vesayetini kaldırıyorlar, yaşasın. bi de tunceli'de öyleseydi keşke.
 • liberal entelektüellerimizi yormamak için, bu konuda ben yazayım:

  ***

  sancısız doğum olmaz

  türkiye son 8 senedir inanılmaz bir değişimden geçiyor. daha önceki hiçbir iktidar böylesini başarmamıştı. etrafınıza bir bakın. akp'den önce ve akp'den sonra olarak bölünmüyor mu artık türkiye tarihi? muazzam bir dönüşüm, önceden sözü edilemeyen tabuların birer birer yıkılması, 12 eylül'de idam edilenler için gözyaşı döken, şairlerden alıntılar yapan ve kürt televizyonları açan bir başbakan...

  askeri vesayet rejimi hepimizin canına yetmişti çünkü. bunu bilen akp, rejimin mağdurlarından biri olarak harekete geçti ve her alanda değişimi tetikledi. şimdi eski rejimin kalıntılarıyla uğraşılıyor, referandum burada belirleyici olacak.

  fakat hayalperest de olmamak lazım. akp'nin önemli isimleri yıllardır bu eski rejimin etkisinde, onda köklü bir değişim yaratmaya ürküyor. bazen attığı adımlar akp'yi bile korkutacak cesurlukta oluyor. bunu görünce dehşete düşüp, hemen eski reflekslere sarılıyorlar.

  işte recep tayyip erdoğan'ın alevilere ilişkin bu sözünü de böyle değerlendirmek lazım. türkiye siyasi tarihinde belki de ilk kez alevilerle masaya oturan bir başbakandan bahsediyoruz. elbette bu süreç kolay olmayacak. ama olacak. ben akp'nin samimi olduğuna inanıyorum. kaldı ki, samimi olmasından bize ne. istediğimiz değişiklikleri gerçekleştirip, bize özgürlük kazandırdıktan sonra, şu olmuş bu olmuş ne farkeder? biz aldığımız hakka bakarız.

  hem etrafınıza bakın ve söyleyin: bu değişimi başka bir parti yapabilir miydi? başka bir alternatif olmaması, bir yandan da ürkütücü. çünkü geriye dönüş riski her zaman kapıda. askeri vesayetin adamları ve partileri harıl harıl uğraşıyorlar baksanıza.

  inatçı olmak ve değişimi savunmak gerek. bunu da ancak değişimi yaratanları destekleyerek, olumsuz yanlarını eleştirerek yapmak mümkün.
  zaman zaman eski reflekslerine yenik düşseler bile.

  ***

  böyle böyle akp'nin savunulmayacak uygulaması yok allama.
 • jediüzzaman locaefendi hazretleri sıfatlı dedeyi kapsamadığına emin olduğum tespit. eğer o'nu da kapsıyorsa nuryanaklı tosuncuklar yıkarlar ışık evlerini çünkü.

  ~ (yıkarlar derken cem yılmaz'a da bir selam gönderiyorum).
 • nurcu camiası için üretilmiş bir tekerlemenin içinde geçmeyen cümle.

  memleketi soydum,
  başucuma koydum,
  ben bir anayasa uydurdum.
  duma duma dum!
  dedemi evden referandum.