şükela:  tümü | bugün
  • edit: sağolun aynı kutup ayısının kurbanı olan kader kardeşlerim, abilerim, ablalarım.
    destek mesajlarınızla bi kat sahibi olamasak da en azından yalnız olmadığımı hissettim.
    şu kadim atasözü hepimize gelsin,

kaderde varsa düzülmek neye yarar üzülmek

muhtemelen bu sözü de arsa almayan bi atamız söylemiştir onun da guluncunu emcikleyim.

herkesin mutlaka sahip olduğu dede bazen de babadır.

adana özelinde bu yer kurttepe, süleyman demirel tarafları falandır.
    herkesin dedesine "sana ordan 1 dönüm yer alalım hüseyin emmi." diyen yatırım uzmanı bir köylüsü vardır ama dede bu kişiyi dinlemez. belki köylünün cümlenin sonuna ytd demesi de bunda etkendir. bilemiyorum.
    "ne yapacam orda yav de get, kurdun çakalın içinde bir insan yüzüne hasret." diyip parayı ota boka çar çur eder.

herkesin dedesi mi öngörüsüz olur arkadaş. birisi de demiyor ki dedem zamanında bu dağın başından 2 dönüm arsa almış 2 kuruşa. orası sonra bi değerlendi arsa karşılığı bize 20 daire verdiler biz de o sayede am üstünde göt öhöm yani hayatımızı yaşıyoruz.
  • aynı özellik dedemde mevcuttur. zamanında dedeme şampiyonlar ligi'ni al demişler. gitmiş işlek yerde büfe açmış.
  • bazen deden aldigi icin degerlenmiyor olabilir mi?

(bkz: halkali cöplügü) (bkz: bosphorus city)
  • bizlerin de sahip olduğu bir özelliktir.

hangimiz, ilerde değerlenir de torunlarımız zengin olur diye yer alıyoruz?
  • benim peder yapmış bunu. zamanında istanbul'da çalışırken avcılar'da 800 m2 bir arsayı önermişler buna. 2 maaşı kadar bir paraya alabiliyormuş. in cin yok oralarda o zaman. ne yapıcam dağın başında arsayı deyip almamış. ah be baba, vizyonuna, bakış açına şey edeyim. işin kötüsü, sorun bugün 3-4 daireye sahip olacak olmamız değil, bu vizyonsuzluğun, dar bakış açısının bana da bulaşmış olması(:
  • dedelerin o zamanlarda bile o dandik arazileri alacak paraları olması gerçeğidir.

bize anlatırken olm param yoktu alamadık, diyemeyecekleri için çok satmak istediler de ben almadım gibi şeylerle size gelirler. aynen bütün babaların sınıflarının birincisi olduğu gibi...
  • bunun bir de "satan" versiyonu var ki o da bende.
    üç beş kuruşa ne tarlalar ne ceviz ağaçları gitmiş.
    bize ne kaldı? hiç!
  • torunlarının şu zamanda değerlenecek tarlaları almama nedenleriyle aynı çünkü.

kağıthane bokluğunu kim be yapsın allasen

dedem- 1960

şu anda o boklu deren'in önü rezidans kaynıyor
  • torunlarının arkalarından söveceği dedelerin dedelerine haksız serzenişi.

hikayedeki yatırım uzmanı dede olarak üstüme düşeni yapayım o şehir dışındaki metrekaresi 10-20 liraya olan arazi 50-60 yıla metrekaresi 1000 liraya çıkacak bence o araziyi al.
  • bir yahudi atasözü derki. metropole sirtini dön alabildigin kadar al. sehir bir gün oraya gelecektir. ha bunu görmeye ömrün yeter mi bilmiyorum :)