şükela:  tümü | bugün
  • 90larin basinda acilmisti.
    eski bir evin alt katinda olmasi kendine has bir yapisi oldugu hemen gosterirdi.
    baslarda cogu zaman dedem dursa da, hemen herkes bir sureligine de olsa bakmistir.
    kapanmasina hic suphesiz ki okuma-yazmasi olmaya haci anam sevinmistir.
    farkliydi bu dukkan.
    tahtadan surgulu bir kapisi vardi.
    soguk gunlerde usunulur, sicak gunlerde yere su serpilirdi.
    bir zaman sonra yukari kata cikmak icin tavan da bir delik acilmisligi da vardir.
    dengesiz duran kapagin ustune basan agamin dususu de hala hatirlanir.
    dedem biraz daha comert olsa belki calmaya bile ihtiyac duymayacaktim.
    dukkanda beklemenin mukafati saat basi bir seyler atistirmakti.
    heyhat ki bu bakkala kaliteli mal pek girmezdi.
    uzaktan gelen musterilere ayak alistirma hadiyeleri olurdu.
    kibrit atmali kavgalara sahit oldu bu dukkan.
    ve de esek kadar bir farenin sicaktan iceri kacisina.
    akabinde su ile cikartma calismalarina.
    kendine has ilanlari vardi.
    her kelime noktalar ile ayrilir,
    dogrulur tartisilinca da egitimimiz sorgulanirdi.
    urun etiketleri urunlere insaat teli ile gecilirdi.
    hijyen pek buraya ugramazdi.
    uzun sureli giden elektrigin ardindan bir buzluk dolusu dondurma yenildigine sahit oldu bu dukkan.
    ve dahi sadece tasolari icin cips alan veletlere.
    olur olmaz zamanlarda dukkana bakmak zorunda olmamiz can sikardi.
    kapandi gitti simdi.
    uznatilarina bir baskasi yapacak bir is olmadigindan sadece ekmekten gelen kazanc icin bakiyor.
    bakilacak da.
    severiz biz yakinda bir bakkal olmasini.
  • oyuncu anne şermin çarkacı'nın çocukluğunda kendi dedesinin bakkalında yaşadıklarını kaleme aldığı çocuk kitabının adı. kitap okuma alt yaş sınırı 9 ama üst yaş sınırı yok. büyükler de alıp okuyabilirler yani.
  • 4 yaşındaki yeğenimle birlikte okumsı için yengeme verecektim lakin kitabı okuyunca yengeme çocuğa okumamasını söyledim.
    çünkü aşırı yalancı bir karakter var. ilaveten bu yalanlar zekice, sempatik ve meşru görülüyo.

şaka bile olsa yalan söylemeyin' hadisi düsturunca çocuk yetiştirmeye çalışıyo iseniz ideal bir karakter değil bakkal çırağı, tabi her sayfada ayrı ayrı izah edecekseniz bak bu yalan bu da yalan yalan komik değildir yalandan şaka olmaz vs diye, siz bilirsiniz.
  • sosyal medya üzerinden o kadar çok reklamı yapılıyor ki... sürekli karşıma çıkıyor instagramda. hadi bol takipçili instagram hesaplarına paylaşım yapmaları için gönderiliyordur da kitap yurdunda 11.706 adet satıldığı yazıyor. inanamadım doğrusu.
    şahsen popüler olandan nem kapan bir yapım vardır, kitabın popülaritesi nedeniyle kendisine önyargılıyım diye almam da okumam da... hatta bu tip kitapların bende oluşturduğu hissi (bkz: balon) olarak tarif edebilirim...
    ama merak ediyorum kim alıyor bu kitabı?!