şükela:  tümü | bugün
 • bir dinci vizyonu gostergesi. adamın elestiri capı bu kadar, o da elestiri degil de ezberletmisler, harf devrimini elestirecek ya programlamıslar bunu aynı seyleri tekrar edip duruyor.

  bu da onlardan biri.

  sanırsın harf devriminden once osmanlı kulturde, okuma yazmada cagının cok ilerisindeydi.

  sanırsın dedelerinin entelektuelligi tavan yapıyordu.

  sanırsın harf devriminden once her kose basında bir kutuphane vardı, millet "derya deniz(!)" osmanlı eserlerini okuyordu.

  ne yazacak lan dedenin mezarında, ruhuna fatiha yazıyordur, ben sana soyleyivereyim...

  bu captaki adamlarla aynı ulkenin vatandası olmak koyuyor adama ve onların sectigi hukumetce yonetilmek 21.yy'un bize attıgı en buyuk kazıklardan biri.
 • ninesinin mezartasini umursamazlar bunlar. dedeleriyle beraber gomduler herhalde. hani dedelerinin maliydi ya.
 • mezar taşına ayna tutularak halledilecek problem.
 • haklı önerme. ben de mesela yunan kültürüne sevdalıyım. ama okuyamıyorum antik yunan alfabesini. öğrenmeye üşendiğim için olabilir mi? olabilir! ama ben yine de yunanı denize döken atalarımıza bok atmayı tercih ediyorum. bu daha kolay. daha çok yandaş bulmama yardımcı oluyor.

  aynı bela bir arkadaşımın da başında. o da orhun yazıtları'nı okuyamadığından şikayet ediyor. kendisine uygurlar'a bok atmasını tavsiye ettim.

  siz de deneyin. çalışıyor.
 • samimiyetsiz beyan. bunu diyenler zahmet edip bir osmanlıca öğrenmezler ha. amaç kötülemek olunca.
 • yeni mezar taşı yaptır it diyen arkadaşımızın algılayamadığı olay. senin dedelerin bu topraklar da ölmüş olabilir allah hepsine rahmet eylesin. ancak osmanlı 3 kıtaya yayılmıştı. misal bizim dedelerimizin çoğu balkan toprakların da yatıyorlar. balkan harbine katılmış kırıma uğramış dedelerimiz dahi vardır. ve bulunup kimliği tespit edilenlerin mezar taşları osmanlıca ve okuyamıyoruz. bu gerçeği göz ardı etmeyin. bu bir dram aslında. ülkesi için vatanı için şehit düşmüş 5 nesil önceki vatan evlatları ki yaşları 16 - 22 dir mezar taşları okunsun. zira o zaman ki mezar taşların da bugünün askeriyesin de olan künye bilgileri de vardır. kimdir hangi savaşa katılmıştır neden ölmüştür varsa bir isteği o mezar taşına osmanlıca yazılmıştır.

  (bkz: az biraz şuur)
 • osmanlıca ile arapçayı aynı şey zanneden, üstüne arap alfabesini fars alfabesi sanan, kuran-ı kerim'in neyce olduğuna cevap veremeyen osmanlı torunlarının laflarından.

  hepsi twitterda mevcut, iki arama yaptırın şak diye çıkar. hepsinin arkaplanda osmanlı arması standart, sorsan hangi padişaha aittir bilemeyeceği tuğralar falan var. tuğra da padişah imzasıdır neticede. yani arabasına atatürk, tayyip stickerı yaptıran kişinin benimsediği siyasi görüşü ve yönelimi hakkında fikir verebilir lakin şekil diye şah mehmed el muzaffer daima diye yazan tuğra sticker yapıştıran kişide bu durum biraz karışık tabii.

  osmanlı arması da başka bir mevzu. cihan imparatorluğunun arması 19. yüzyılda ingilizler yapıyor. yani o kadar köklü, tarihi semboller içeren bir durum yok. hatta tasarım estetik bakımdan akıllarına ne geldiyse koymuşlar gibi bir durum mevcut.

  bu arada bi tarafını sıkarsan ve mal değilsen 2 ayda çözersin okuma mevzusunu. daha latin harflerini düzgün yazamayanların istediği gibi arap harfleri ile eğitim almış olsa ne yapacağını görmek ilginç olurdu gerçi.
 • ben söyleyeyim hüvel baki yazıyo, dedenin adı babasının adı bide öldüğü yıl yazıyo bu kadar. hayatın sırrı filan yazmıyor.
  boş serzeniş.