şükela:  tümü | bugün
  • 17. yüzyıl alevi-bektaşi halk şairidir. sungurlu doğumlu olduğu sanılmaktadır. şeyh bedreddin yolunda bir halk şairi olan aşık alioğlu'nun dervişlerindendir.
  • aynı zamanda konya'nın çumra ilçesine bağlı bir köy.
  • "ömrümde sevmezdim arapı, kürdü, geldi çadırını dibime kurdu."
  • tekrar olcak ama başka bir başlıkta görünce aklıma geldi, küçük bir hatırlatmada bulunayım dedim. türkler her zaman türk olduğun bilirdi ve su götürmez bir gerçektir ki türk ulusu araplardan hiç bir zaman haz etmemiştir. 1000 yıl önce de böyle idi halen daha böyle. çünkü hayata bakışları, oturp kalkmaları ve genel saygı anlayışları bize çok ama çok terstir. türklerle iç içe yaşarken de böyleydi. 1900'lerden itibaren giriştikleri halen devam etirdikleri ihanetlerin, düşmanlığın sebebilerinden önemli olanlarındandır bu durum. zaten düzgün topluluğa kitaplı din de gönderilmemiştir hiç bir zaman.

"ömrümde sevmezdim arapı, kürdü, geldi çadırını dibime kurdu."

dizeleriyle 500 yıldır durumumuzun çok değişmediğini gösteren alevi soydaş.
  • kendi ırkçılıklarını dedemoğlu'na yansıtma derdinde olanlar asla onun olamayacak dizeleri uydurup uydurup ırkçı bir din felsefesi üretmeye çalışıyorlar. aleviliğin insan merkezli anlayışının hiçbir yerine ırkçılığı sığdıramazsınız. emevi islamı'nın bir kavramı olan ırkçılık, emevilikle yollarını islam'ın ilk yıllarından beri ayırmış ali ve alevilik çizgisiyle asla yan yana getirilemez.

"ömrümde sevmezdim arabı kürdü / geldi çadırını dibime kurdu" diye bir saçma laf dedemoğlu'na atfedilmiş. bu sözlerin dedemoğlu dizesi olmasına zerre olanak yok. alevi anlayışını, ırkçılığın reddini falan geçiyorum; meşhur duvazının her dizesinde bir araptan bir iraniden belki kürtten bahsederek dua eden, hakk'a çağıran bir dedemoğlu nasıl olur da dönüp araplara kürtlere karşı ırkçılık yapalabilir. mümkün değil elbette ki: (bkz: gel dertlere derman eyle)
  • bu kadar cevretme aziz sevdiğim
    verdiğim ikrârdan dönen değilem
    yandım kül oldum senin aşkına
    uçup daldan dala konan değilem...

dedemoğlu - bu kadar cevretme aziz sevdiğim