şükela:  tümü | bugün
 • hemen hemen her ailede karsilasilabilecek bir durum. muhakkak kiymetlisi, daha bir kiymetlisi, en kiymetlisi vardir torun olarak kimi dedelerin. hep o ya da onlar sevilir, el ustunde tutulur. bir dedikdikleri iki edilmez. evet...
 • bir erkek torun olarak annemin "kız torunlarını da çok seviyorsun değil mi?" sorusuna dedemin tek cümlesi ile yanıtlayayım:

  - tabii ki. benim torunlarımın hepsi eşit. yalnız kraven daha eşit.

  allah rahmet eylesin dedecim. mekanın cennet olsun.

  edit: yanlışa mahal vermemek için açık yüreklilikle söyleyebilirim ki dedem dışarıya sinirli olsa da torunlarına karşı dünyanın en tonton adamıydı tüm torunlarını çok sever bir dediğini iki etmezdi. ailenin ilk ve tek erkek torunu olduğumdan biraz daha ayrıcalıklı olduğum söylenebilir sadece onun gözünde.
 • bu durumun en üzücü örneklerinden birini eşim yaşamış. dedesi kendisine para vermiş ve eşimle aynı yaşta olan diğer torununa dondurma almasını istemiş. ağlaya ağlaya alıp getirmiş o da... o zamanlar altı yaşında olmasına rağmen hala hatırlar üzülür.

  sanirim torun ayrımından da beter bir şey bu. dünyanın en kötü dedesine bile yakışmayacak bir hareket. bu arada ayrımcılığın sebebini yazmakta yarar görüyorum, ne yazık ki sizlere çok tanıdık gelecek bir sebepten: birisi kızından olma çocuğu, diğeri oğlundan olma... hangisi kızının çocuğu söylemeye gerek yok!
 • anadolu'da yaygındır. kız çocuklardan olan torunlar torun bile sayılmaz genelde. ne islamla ne ahlakla ne de vicdanla alakası vardır bu durumun. sakalı göbeğine değen elinden tesbihi dilinden zikiri eksik etmeyen kerli ferli dedeler yapar bunu. keşke açıp iki satır okusalar kuran ne diyor peygamber ne yapmış nasıl davranmış diye. boş boş tesbih çek anca. bir çocuğun kalbini kırmanın ne demek olduğunu öteki tarafta görecekler ama iş işten geçmiş olacak.
  edit:imla
 • daha çok isim ayrımı
 • annemin babasının sadece dayımın çocuklarını, babamın babasının da sadece tek kızının kızını torun olarak görmesiyle iki taraftan da pek torun olma sevgisi yaşamayarak ikiye katladığım ayrım.
 • insan fotoğraf çektirirken profilleri arasında bile birini diğerinden daha çok seviyor. siz nasıl yaşlı başlı adama torunları arasında ayrım yapma dersiniz.

  bende torunum olsa yapacağımı düşünüyorum hatta çocuğum olursa onlar arasında da bu ayrımı yaparım. doğuştan gelen haklar diye bir şey yok. sen hiç bir şey yapma, kötü davran sonra sen onun genetiğinin belli bir oranını taşıyorsun diye sana iyi davranmasını bekle.
 • çocukluğunda ayrıma maruz bırakılmış günümüz dedesinin yanlışı yanlışa devam ettirme hedesi.
 • annemin istenmeyen evliliğinden olan meyveleri olarak biz(abim ve ben), hep babamızın adıyla anıldık.
  torunların arasından yemek zamanı tabaklarına en son birer kepçe yemek konulan, bahçesinde var olan ağaçtan bile iki kayısı veremeyen, bir kez başı okşanılmayan ve benim yıllarca içten içe tüm kuzenlerime nefret sebebim olmuş olan yaşlılar...
 • neyse ki benimkinde böyle bir sorun yoktu. neden? çünkü bir ben vardım. sadece ben. dayımın eşi, ilk evliliğinden olan cocuklardan sonra baska çocuk istemediği için korunuyordu sağolsun. o cocuklar sayılmadığı için bir ben vardım. evet, en özel ben **

  tanım: dedenin bir toruna, diğerinden daha cok ilgi göstermesi vs