• en azından babasınınkini okuyabilmektedir. 100 yıl önce onu da yapamıyordu.
  • zamanında arap müşterilerimiz gelmişti. yeni camiye gitmek istediler camiye girdiğimizde kuran okunuyordu ve bir grup insan ağlıyordu. arap müşteri bu insanlar neden ağlıyor diye sorduğunda kuran okunduğu için dediğimizde ama burada ağlanacak birşey yok ki miras paylaşımından bahsediyor demişti.

söyleyeceklerim bu kadar mezar taşlarını okuyamayanlara

edit: harf hatası

edit2:
    klasik bir hikaye olduğuna dair entry paylaşımı olmuş. biz bu olayı 3 arkadaşımla beraber yaşadık. hepimiz de bu olayı din sohbetleri açıldığında dile getirdik çoğu insana yaşadığımız bu olayı anlattık. o kişiler de muhtemelen başkalarına anlatmıştır. klasik bir hikaye olmasının sebebi ben ve diğer 3 arkadaşım olmuşuz demek ki.

edit3: gelen mesajlar üzerine olaya şahit olan arkadaşları ve abimi aradım. olay 2004te gerçekleşmiş.bazı mesajlara cevap verirken 10-12 sene önce demiştim zaman ne çabuk geçiyor be arkadaş!!

edit4: kardandaadam nickli arkadaş yaşar nuri öztürk'ün bunu canlı yayında dile getirdiğini iletti bana zaten arap müşterileri gezmeye götüren grup içerisinde hocanın akrabası abimiz vardı. bu örnek çok iyi oldu.
    "kendisi canlı yayında, anlatmıştı ama bu şekilde değil. kendisi arapça bildiği için; kur'an okunurken ağlayan adama, neden ağladığını sorup, sonrasında burada mal paylaşımından bahsediliyor, ağlamana lüzüm yok diye uyardığını anlatmıştı. ama tabii tv de canlı yayında kendisi girdi yapmıştır muhakkak." diye mesaj attı bana demekki azmi abi anlatmış olayı hocaya

lütfen mesaj atmayın yıldım artık. pişman oldum bu anımı yazmış olmaktan

yalancılıkla suçlamayın artık beni
  • orta asya'da ki dedesine ne oldu o zaman, o dede yaramaz mı? kimse selçuklu yüzünden dedemizin mezarındaki yazıyı okuyamıyoruz diye çemkirmiyordu. kaldı ki osmanlı döneminde çanakkale şehitliğindeki dedeni bile bulamazsın. soyadı kanunu çıktı, allah razı olsun denmedi. adam akıllı nüfus sistemi yapıldı (ki eskiden köylülerin kaydı bile yoktu asil değilseniz) rahata kavuştunuz. asil olmayanın mezar taşında isim de yazmıyordu maalesef. adam, tüm bozuk sistemi çözdü. lan her gün dua etmeniz lazım atatürk'e. kaldı ki osmanlı arşivini bile halka sunmuş, dedenizi bulasınız diye. haydi hep beraber dua okuyun atatürk'ün ruhuna değsin.
  • işte atatürk'ün en önemli devrimlerinden birisi de gelenek değiştirmeye kapıları açmış oluşudur.
    bu yüzden gericiler onu asla affetmezler.
    bu öyle bir saplayıştır ki, elinde pilav yağı kalmış çöl yamyamları hâlâ ağlarlar

edit:
    1 gecede cahil kalanlar hallerinden memmun kalmış olacaklar ki 93 yıldır hâlâ cahiller..
    arap masallarıyla uyutulmuş, vahhabi kıçı yalayıcıları
    mesaj kutumda kudurmuşlar.
    kudursunlar!
  • mezar taşını okuyup ne gibi önemli bir bilgi edineceğim, ne fayda sağlayacak, nasıl bir aydınlanma yaşayacağım.

dedem 1982 yılında vefat etti, mezar taşı okuyabiliyorum, türkçe,

onun babası da 1970'lerde vefat etmiş onun da mezar taşı türkçe.

onun babasının mezar taşını okusam ne okumasam ne...

bu kadar gelişime ilerlemeye, gelişmeye değişime kapalı bir toplum ne zaman olduk biz?

adam, bak adam diyorum bir millet değil, elon musk, şirketi ile, özel şirketi ile bak devlet kurumu kuruluşu da değil, mars'a gidip dönebilecek ve tekrar kullanılabilecek roket tasarlıyor, bak roket diyorum, mezar taşı değil..

biz mezar taşı okuyabilmek kıstasını sunuyoruz.

bizim (parasını verdiğimiz ama kendimizin yapmadığı) turksat 5a uydumuzu bu adamın roketi uzaya çıkardı.

memleketin, türkiye cumhuriyetinin dili türkçe arkadaşım, girsin artık kafanıza bir şekilde kabullenin.

osmanlı yok, çöktü o imparatorluk. neden çöktü,
    fetih ekonomisi ile yükseldi,
    bilime gelişmeye sırtını çevirdi dayanamadı
    adamlar tüfeng icat etti osmanlı hala ok kullandı,
    adamlar matbaa ile herkese eğitim ulaştırdı osmanlı el yazmaları ile elit zümre dışında kimseye eğitim götürmedi insanlar cahil kaldı, ilerlemeyi halka indiremedi,
    adamlar uçak yaptı, osmanlı atlarla gitti, yetişemedi
    adamlar tank, kamyon yaptı osmanlı öküz arabaları ile gitti,
    tek adamla, padişahla alınan kararlara karşı adamlar çoklu yönetim sistemlerine geçti,
    tek kişinin aklı çok kişiye yetmedi,
    adamlar yeni topraklara açıldı, yeni kaynaklar buldu,
    osmanlı imparatorluk olmasına rağmen emperyalist olamadı, fethettiği toprakları sömüremedi

olmadı, dayanamadı ve çöktü.

çok doğru bir yol olsaydı çökmesinin 100 yıl öncesine kadar ortamın amına koyan imparatorluk batmazdı.

türkiye cumhuriyeti de öküz arabaları ile kuruldu ama bu düzenin böyle gitmeyeceğini gören bir lider vardı. dedi ki "hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir" ona göre ilerlemenin en hızlı yolunun ne olduğunu gördü ve ona göre hareket etti.

milletin dilinin aslına, köklerine bağlı kalarak alfabesini değiştirdi bir atılım sağladı.

yeter artık, salak salak gerilemenin yollarını aramayın.

bi' bitin artık.
  • ofis arkadaşları ile öğle arasında yemekteyiz şu an, karşı masamızda bir grup or.ço. (bkz: ordinaryüs çomar) oturuyor ve konu şu an mezar taşlarının okunamaması. lanetler okuyorlar buna sebep olanlara. ısrarla burada yemek yiyenleri tetiklemeye çalışıyor yavuşak. en sonunda çıktım “kaç kere gittin birader dedenin mezarına” dedim, “burada olsa giderim, memlekette” dedi. bunlar böyle doğuştan mağdur mına koduklarım.
  • anadolu halkıdır. mesela ölçü devrimi nedeniyle dedelerinin boyunu kilosunu da ölçemezler. çok acı.
  • sıkıntı yapma be oğlum, dedelerin de kendi babalarının mezar taşını okuyamıyordu zaten.

(bkz: osmanlı zamanında okuma yazma oranı)
  • bunun bir nedeni de, 50'li yıllardaki iktidarımızın, birçok mezarlığın üstünden yol geçirmesi. o yıllarda iktidarda kim vardı, bakın bu çok önemli.
hesabın var mı? giriş yap