şükela:  tümü | bugün
  • hos bir tekabul ani degildir. darlandirir. varsayimla yazmam gerekirse, gecekondu yaparken zabitaya yakalanmak gibidir.
    “aman deyim, kendisi hakkinda ileri/ geri konustugumuz anlasilmasin...” kaygisi ile konunun degistirilmeye calisildigi zaman dilimidir.

boylesi anlarda, ortamda hafiften gerilmeler goze carpar.
    dedikodusu yapilan kisi killanma belirtileri gosterip hicbir sey olmamis gibi yapmaya kasarken, diger mudavimlerin ses tonlarinda degisimler meydana gelebilir. yapmamak ilazim.
  • dedikodusu yapici ilerliyorsa kisinin, hos bir andir.

- ahanda kendisi de geldi bak, muhtesem insan, bayiliyorum buna, iste bahsettigim gibi olay, bak kendisi anlatsin. canim benim nasilsin gorusmeyeli?
    -- hakkaten ya anlatsana ilk agizdan dinleyelim.
    --- ahah buyutmeye gerek yok caniiim, boyleyken boyle...

(ahahhahaaaa kimi kandiriyorsam?)
  • -konuyu değiştirelim
    diyerek o şahıs kıllandırılır
    yaaani, sizi bilmiyorum ben bunu hep yapıyorum
  • "tamam geldi susun" anı.
  • dedikodunun hard core derecesine ve kişinin sevilme miktarına göre değişen şu tepkilerin verilebileceği andır:
    (bkz: iti an çomağı hazırla)
    (bkz: iyi insan lafının üstüne gelirmiş)
  • genelde oturulan yerde hafif bir kıpraşma ve "öhöhm" efektleriyle buluşan andır.
  • kimisi de caktirmamak icin konusmaya devam eder, sanki bir baskasi hakkinda konusuyormus gibi. dedikoduya, dedikodusu yapilan kisi de eklenip, hep beraber o anda durumu kurtarmak icin atilmis kisiyi* cekistirirler, ta ki o kisi de ortama girene kadar. bu böyle surer gider.
  • - abii.. altıma bırakıyom ben.. dedim sana rahmetlinin arkasından konuşmayalım diye..
    - ga..ga..ga..ga..gaaaa....
  • başkasından bahsediliyormuşçasına konuşmaya devam edilir. fakat bir anda ışıklar değişmiştir. o geçiş anıdır önemli olan ve sarıldığımız ünlemsi "eeööö" dür. bu eeööö ardından çatallanma olur. bir kaç ihtimal vardır.

eeööö'yü sanki gelen kişi dikkatinizi dağıtmış gibi biraz abartarak, arada kazandığınız bir kaç saniyede bir şeyler uydurup yüz ifadenizi bozmadan konuşmaya devam edersiniz.

veya!

eeööö akabinde anlamsızca saçmalarsınız. yüzünüz kızarır, gülümsersiniz.

veyaaa;

eeööö'nüze herkes güler, bir espri yapmışsınız gibi çamura yatarsınız.

ama hepsi başkası hakkındadır.
  • konun kendi aleyhinde oldugunu sezinledigi saniyede, gulumseme kaslarinin 180 derece donus yapmasidir. hayir oyle bir sey ki, bir hafta once dogumgunu partisinin kameraya alintisinin, parti bitip, millet gittikten sora, masa ustunde acik kalip cektigi dedikodu faslinin tam da onun hakkindaki " ulan ilhami, cok pust bu herif yaw, orrrrospu cocugunun yapmadigi itlik kalmadi " dendigi bolume denk gelmesi ve kimsenin yerinden kalkip televizyonu kapamasina firsat bile vermedi. hep birlikte izlenilip, dinlenilen konusmalar sonunda tabii ki dogal olarak at kacti torba dustu.