şükela:  tümü | bugün
  • pazarlama amacıyla da kullanılabilen, kullanıcı eğilimlerini kullanıcıdan bağımsız olarak çıkartıp toplam müşteri profilini çıkartmaya yarayan, kullanıcıların yoğunlukla kullandığı uygulamalara bakarak farklı hizmet paketleri oluşturmaya imkan tanıyan cihazların yeteneğidir. örnek vermek gerekirse online oyun oynayan bir kullanıcı profili mevcutsa bu kullanıcılar için online oyun trafiğini önceliklendirip oynadıkları oyunlarda daha düşük delay sağlamak mümkün olabilir.
  • normal analizden farklı olarak 4. katmana kadar değil, bütün katmanlarda inceleme yapılır. yalnızca hedef ve kaynak ip ler, port numaraları değil; paketlerin payloadları da incelenerek türü hakkında daha kesin bilgi edinilebilinir. mesela bittorent, bant genişliğini oldukça fazla harcayan bir protokoldür. standart analiz yapılarak yalnızca port numarası öğrenilebilirdi ve diyelim ki port numarası 100. bant genişliğini fazla harcadığı için, bittorrent in kullanımında bir kısıtlamaya gidilmek istendiğinde yapılacak şey portu engellemek olabilir. ancak bittorrent için kullanılan port numarası değiştiğinde, yapılan engel hiçbir işe yaramaz. işte deep packet inspection burada işe yarar. zira paketi her katmanda ayrı ayrı inceleyerek, kaba bir tabirle bu paketin amacı nedir ne değildir iyice öğrenir ve ona göre bir yönetim sağlanabilir. deep packet inspection mantığıyla çalışan programlar sayesinde, paket önceliklendirme bant genişliği yönetimi yapılarak network iyi bir şekilde yönetilebilir. son zamanlarda kullanımı artan bir yöntemdir.
  • (bkz: qosmos)
  • internet erişimi üzerinde faşist yönetim uygulama şeklidir.
    hangi kaynaklara, hangi konumlardan, hangi zaman aralıklarında, hangi hızlarla ve ne kadar kota ile girilebileceğini düzenleyen, internet erişim şeklidir.
  • youtube ve benzerı streaming yapan sitelere has bir yavaşlatma, bu şekilde sağlanabilir. hayır aklıma gelmiyor değil, mesela ismi lazım olmayan bir isp'den youtube'a girdiğimde, normal hızımdan daha düşük bir verim alıyorsam ben onun arkasında bu ya da benzeri bir yazılım arıyorum, paranoyaklık işte.
  • (bkz: #39562709)
  • bunun türkçesi şudur. internet için kullandığın program mozilla, chrome, internet explorer gibi browser (bkz: tarayıcı) olsun, skype, gtalk gibi messenger olsun, torrent, ftp (bkz: hala kullanan var mı) olsun, internet sağlayıcı (ya da bunla anlaşmış olan devlet), senin her yazdığın şeyi bitlerine kadar okur.

diyelim ki https ya da secure olduğuna inandığın bir şifrelemeyle konuşuyorsun, gene bir işe yaramaz çünkü (bkz: man in the middle attack) key'ler alınıp verilirken tüm network erişimini deep packet inspection ile dinleyen adamın elinde de o key olacaktır.

ben asıl, tüm konuşmaları dinleyebilmenin doğal sonucu olarak deep packet injectiondan korkuyorum, zira network elinin altındaysa, a kişisinden b kişisine bir mail atabilir, b kişisinden a kişisine de cevap dönebilirsin ama adamların ruhu bile duymaz, teknik olarak pek ala mümkündür.

ve eğer internette dolanan söylentiler doğruysa, devletlerin istihbaratları vpn hizmetini veriyorsa o zaman internetin özgürlüğü falan kalmamış demektir. bence en iyisi, insanlık altkültürlere ayrılıp kendi aralarında yeni bir internet (hayvani bir lan ya da wan) kurmalılar. bu local network'ten internete çıkıp internete gelen tüm paketler de kimsenin bilmediği bir algoritmaya göre şifrelenmeli (bkz: amerikayı yeniden keşfetmek)
  • haramzadeler'in yeni yayınladığı tapeyle ülkemizde kullanıldığı kanıtlanmıştır.

http://youtu.be/dr6gqyzkisc
  • şu videoda çok anlaşılır bir şekilde anlatmış

bu teknolojiyi man in the middle ile karıştırmamak lazım. dpi yapabilmek, mitm için bir ön şarttır. bir tcp bağlantısını izlemek başka, client-server arasındaki paketleri değiştirip iki tarafa da hissettirmemek başkadır. hele ki bunu proxy yapılandırması ile değil ip seviyesinde yapan zaten sayılı ürün var dünyada. işin sertifika boyutuna hiç girmiyorum