şükela:  tümü | bugün soru sor
 • derin devlet. dünyaya armağan ettiğimiz şahane devletçilik modelini sağolsunlar saygı gösterip bizdeki ismiyle almışlar.
 • ve amerika derin devletle tanışır:

  http://edition.cnn.com/…mvodtoplink&linkid=35229538

  aynı zamanda görüyoruz ki mesele derin devletse bu konuda türkiye bir marka olmuş durumda. anlaşılan dünyaya armağanımız bu kavram oldu.
 • dünya siyaset terminolojisine milletimizin hediyesidir, hayırlı uğurlu olsun.
 • fox network avrupa ve afrika'nın yapımcılığını üstlendiği ilk drama dizisi, mark strong başroldeymiş,
  ülkemizde de fx'de, 2018'de yayınlanmaya başlayacak gibi, tanıtımları yayınlanmaya başlamış bile.
  iyi bir dizi çıkacağını umuyorum, oldukça kalabalık bir oyuncu kadrosu var.

  imdb

  edit:5 nisan'da başlayacak dizinin yeni tanıtımı
 • foxcrüme’da başlayacak yeni dizi. takipteyiz.
 • çok başarılı bir yapım.
  spoiler işine girmeden bilgi vermek gerekirse kısaca orta doğu’da karmaşa yaratarak ülkelerine çıkar sağlamaya çalışan mi6, cia, mossad vs istihbarat örgütleri, bolca bombalı saldırı, suikast söz konusu.
 • homeland çakması diyebiliriz, jenerik bile neredeyse aynı ama gideri var..
 • deep state adlı dizide dikkatimi çeken bir detay:

  kötü adamların başlarındaki kişi, ardavan adlı bir iş adamı.

  ardavan'ın ingilizce okunuşu ise "erdogan" şeklinde.
 • ilk sezon mark strong'un başrolde olduğu gizli servis temalı dizi. mark strong'u severim, biraz yaşlanmış olsa da böyle roller için biçilmiş kaftan. mesela yine bir espiyonaj filmi olan body of lies'da ürdün istihbaratından hani paşa karakterini canlandırıyordu, çok karizmatikti. burada da sırıtmamış. ikinci sezon başrolün değişeceği söyleniyordu. walton goggins olacakmış. gelelim ilk sezona,

  --- spoiler ---
  açıkcası ilk dört beş bölüm biraz daraldım. çok fazla isim, çok fazla ilişkiler. bütünlüğü bir türlü yakalayamadım. sürekli yeni bir hedef. sürekli kendi aralarında birbirlerini satmalar, kuyularını kazmalar, onun başkasıyla bağlantısı ötekinin kendisiyle bağlantısı derken izlemesem mi tereddütüne düştüm. ama merak da ettiğim için bitirmeye odaklandım. fakat son bölümlere yaklaşırken işler daha da netleşince, planların kirliliği daha da gün yüzüne çıkınca finali heyecanla izledim. mesela jack ryan'da konu bütünlüğü çok güzel, çok fazla savrulmadan hikaye örgüsü anlatılıyor ancak orada da dünyayı kötülerden kurtaran kahraman ajanlar teması ağır basıyor. fakat deep state'de çok ciddi siyasi konu işleniyor. okyanus ötesi işgallere sebep bulabilmek için kendilerinin false flag operasyonlar yapmaları, savaşlardan ciddi maddi gelir elde eden inşaat şirketlerini konu edinmeleri, siyaset - gizli servis kirli ilişkiler, ve doğrudan uydurma ülke değil de gündemde olan ülkelerle ilgili mesajlar ilginç olmuş. trump'a da gönderme vardı "sabahtan akşama kadar ergen gibi twit atan başkan" diyerek. ve son bölümde bu tarz gerçekler ortaya çıksa bile savaşı engellemeye yetmeyeceğini de fısıldıyor. "medya en fazla 1-2 ay konuşur sonra unutulur yeni bahane bulunur" diyerek. jack ryan'da ajanların insani yönleri, başka hayatlara verdikleri önemlerin de altı çizilirken, deep state'de adeta askeri eğitim almış ajanların soğuk kanlılıkla herkesi öldürebileceği, vicdani çok yönlerinin olamayacağı da işlenerek daha ciddi hava katılmış. ilk bölümlerdeki tüm kargaşaya rağmen konuyu da çok iyi bağlamışlar. işin ilginci, hiç propaganda yapmadan doğrudan eleştirel bir dizi halini almış. adeta kirli çamaşırları dökmek işlenmiş. savaş kararını alan konseyin toplandığı odada bile "yeni ülkelere mi baksak ne yapsak, yemen olabilir" gibi replikler var. bizde bir zamanlar popüler olan bir dizide benzer bir konseyde sürekli kendilerini övme, kendi çıkarları değil de ülke çıkarlarını gözetme gibi olaylar dönerdi.
  uzun lafın kısası ilk sezon güzeldi. ikinci sezon ne işleyecekler bekleyelim.
  --- spoiler ---