şükela:  tümü | bugün
 • merak ettiğim internetin derin ve kirli yüzü.
 • bizlerin kullandığı internet, makyajlanmış yaşamdır. deep web, direkt olarak safi bir biçimde yaşamın aktarılışıdır. dünyadaki kötülüklerin ne kadar fazla, iyiliklerin ise bunların yanında ne kadar az ve etkisiz kaldığını gözlemledim. o kadar canice kötülükler var ki, tüm dünyadaki iyiliklerin hepsi, yalnızca bu kötülüklerden birisin kadar etkili değil. milyonlarca iyilik, bir vahşiliğe karşı kaybediyor. şöyle bir düşünün. iyiliklerin ne kadar sınırlı, fakat bunun yanında kötülüklerin ne kadar fazla ve ucu olmaz bir şey olduğunu.

  son zamanlarda girdiğim ortamlarda deep web videoları çoğalmaya başlandı. bu çok ciddi bir tehlikedir. buna karşı bir önlem alınmalı. kesme-biçme videoları, bilinçleri derinden etkiler. bireylerin akli dengesi zaten sınırlı ve yetersiz, böyle videolar kötü sonuçlar doğuracaktır. nasıl bir önlem alınır, bilemem fakat ne olursa olsun alınmalı. ancak bizim bunları izlemememiz, bu olayların yaşanmadığı anlamına gelmiyor. bu da ayrı bir acı.
 • derin ağ diye adlandırılan internet siteleri

  sırf merakimdan girmek istediğim ama gotu hackerlara kaptiririm diye korktuğum oluşum var mı? böyle sağlam yeşillendirecek biri?
 • şu başlıkta bilen açıklamış katman falan yok diye, ama sevgili ekşi şeyler editörü gidip salağın birisinin girdisini koymuş. yok katmanlar varmış, kuantum bilgisayarıyla falan giriyomuşsun, bilmem kaçıncı katmanda dünyayı sikecek teknoloji varmış... vöyt lan! ulan bi kere bu dediğin şey internet değil. internet dediğin iki cihazı birbirine bağlayan kablo amk. madem böyle bi teknoloji yok nasıl biliyorsunuz orda böyle şeyler olduğunu.
  katman falan yok hocam, ayak üstü sizi skmişler, sizde yemişsiniz.
 • türk korku sinemasının yavaş yavaş dikkate almaya başladığı, internetin karanlık yüzü.

  geçtiğimiz yıl selfie from hell çıkmıştı, bu yıl da sahir: deep web çıktı. ikincisi her ne kadar deep web'e çok yer ayırmasa da not düşülmesi gereken yapımlardan.
 • çarçabuk toplanan artık bilgilerle yayın yapan -vibio- isimli bir youtube kanalı, tor browser ile yan yana getirerek cahil seyircilerinin korku ve heyecan fetişlerini tatmin etmiştir... deep web kavramı bilinen arama motorları tarafından dışlanan yayınlar için ortaya atılmış bir kavramdır... bu da bize internetin, google'ın ötesindeki derinliğini; yasal ya da ahlaki ayrıştırıcı liyakatlerden bağımsız bir internet ağının da var olduğunu anlatmaya çalışır. yasal veya ahlaki ayrıştırma mekanizmalarının bulunmaması; bu ağdaki içeriklerin her zaman yasa dışı olması şeklinde anlaşılır ve öyle aktarılır.

  yayınlanan video deep web'i oluşturan %90 içeriği; çocuk istismarı, kiralık katiller ve uyuşturucu satıcıları olarak tanımlıyor ve bir "red room" dan söz ediyor; " kırmızı oda denilen siteler" diyor... böyle bir terim yok ve bu terime giren siteler de yok. ekran görüntüsü verilen ve "red room" yazılı olan bu görüntü, hidden-wiki'de listelenmiş olan tek bir yayın veya sunucu'ya aittir; muhtemelen yakında da fişi fbi tarafından çekilecektir... hidden-wiki iki kategoridir; biri, normale uyan anonim siteleri listeler. öteki hiçbir yasa ve ahlaki liyakati gözetmez. içeriklerinin %90'ı yasa ve ahlak dışı iddiası cahilin ya da abartıdan keyif alanın işidir... hatta bu içerikler -çok az bir kısmını- oluşturur.

  öte yandan video'da, belirli bir katmandan sonra artık internetin bile kullanılmadığını ve elektrik dalgalarıyla iletişim kurulduğunu söylemesi seyirciyle geçilen bir alay. belirli bir katmadan sonra artık web siteleri ile bağlantı kurulmaz iddiası doğrudur; ama bu içinde yanlışlar bulunduran bir doğrudur. yayın yapan sunucu içeriklerini site üzerinden görüntülenmesini tercih etmemiştir ve p2p dosya transferini istemiştir... öte yandan, katman iddiası internetin en büyük efsanelerinden biri. hiçbir yayıncı (bu terim sembolize amaçlı kullanılmazsa *) özel teknik bir katmanda değildir; hepsi aynı anonim ağdadır ve normale uyan bir yayıncı ile anormal olan yayıncı aynı ağı kullanır. (bunu ileri sürdükten sonra hemen nikola tesla'nın projesini doğrular bir kaynak gibi vermeleri de hazırlanan video'nun; bilinçli abartı üzerine kurgulanması ve demagogluk olduğuna açık kanıttır. sözü edilen tesla projesi gerçekten de vardır; test edilmiştir, başarılı sonuçlar da alınmıştır... proje ise hiçbir zaman çeşitli araştırma, deney ya da testler dışında da kamunun hizmetine girmemiştir. proje, ilk defa n. tesla tarafından kablosuz -ac- elektrik için düşünülmüştür ve bugün de kablosuz şarj cihazları olsa da bu tip cihazlar -ac- akımı iletmezler. bu tip cihazlar zaten etrafımızı çevirmiş olan manyetik sinyalleri -ac- akımına dönüştürürler. bunların bile mesafe oranı çok - çok azdır ve hatta neredeyse yaratılan manyetik alan şarj edilecek cihazın tam yanı başıdır. durum böyle iken birilerinin, "tor'da elektrik dalgalarıyla iletişim kurduğunu" öne sürmek keyifli bir alay olmalıdır.)

  tor browser'ın ise, -genellikle- yasa ve ahlak dışı amaçlarla kullanıldığını hafif tertip ima etmeleri cahilliklerinden ya da abartı ve heyecan isteyen kitleleri doyurup daha fazla adsense gelirinden... tor, -privacy international- kuruluşu tarafından da mahremiyet ve gizlilik hakkı için desteklenen ve avrupa ülkelerindeki bireysel veri koruma yasaları tarafından da meşru kabul edilmiş olan bir haktır. privacy international'ın -twitter sayfasından bile- öne sürülen gerekçeleri aklı başında olan herkes kabul edecektir... tor browser, yasa ve ahlak dışı işler için tasarlanmış bir ağ değildir. bu gizli ağ tekniğini bütün internet kullanıcılarının hizmetine veren de avrupa'daki veri koruma yasalarıdır; bu tekniği önce -askeri ordunun gizli bir şekilde veri alıp göndermesi için- tasarlayıp daha sonra bu mühendisliği -bir sır olmaktan çıkaran da- yine bireysel mahremiyet yasalarıdır... hazırladığım tor sayfasında tor'a oldukça gerçekçi bir bakış yapılmıştır ve tor'unda akla yasa dışı olan faaliyetleri getirmesindeki ön yargının yeterli örneklerle açıklandığını düşünüyorum... bilgi sahibi olmak istiyorsanız; -sizi ekranda bir aptal gibi hipnoz eden- video yayınlarıyla bunu başaramazsınız. emek vermek zorundasınız; okumak, düşünmek ve -teknik ise- deneyimlemek zorundasınız. tor browser'ın yine ne olduğu şu entry'de de anlatılmaya çalışılmıştır: #82013039

  bu video akla sigm. freud'unda bir çalışmasında yinelediği g. le bon'un şu sözcüklerini getiriyor: "kitleyi etkileyecek kimsenin, elindeki nedenleri mantık süzgecinden geçirmesine gerek yoktur; işi alabildiğine güçlü imgelere dökmek ve abartmaya kaçmak amaca ulaşılmasını sağlar. çünkü kitle, gerçek ve düzmece konusunda kuşku nedir tanımaz. gerçek olmayana, her zaman gerçek olandan önce yer verir; gerçek dışının da gerçek gibi etkisine açıktır - ayırmaya eğilim duymaz."

  /* güncelleme 82013039 */
  /* güncelleme deep web */
  /* güncelleme dark web */

  tor iletişim tekniğinden istifade ederek yayın yapan ve evrensel ahlaka uyum göstermeyen siteler ya da p2p transferleri kullanan sunucular daima fbi'ın düzenli olarak takibindedir... bunları devre dışı bırakmak için; ya arkalarındaki şahısları istihbarat bilgilerine dayanarak yakalamaya çalışırlar veya bunu başaramazlarsa sunucularını artık hacking metotları kullanarak durdurmaya çalışırlar. ağ'da yer alan bu sunucuların ömürleri de genellikle kısadır... tor'daki sunucuların çevrim içi olup olmadıklarını denetleyen hidden-wiki kaynakları da vardır ve bu loglar'da da görülür ki, fbi birçok sunucuyu devre dışı bırakmıştır; hacking yöntemleri ile yapmıştır ya da istihbarat alıp arkasındaki şahıslara ulaşmıştır. dolayısıyla tor; evrensel ahlaka uyum göstermeyenler için, hep sanıldığı gibi cennet değildir ve ömürleri de yıllarca olmaz. yenileri gelir; ama fbi'da alanı daraltmaya çalışıyor. dolayısıyla evrensel ahlaka uymayan içeriklerin; alabildiğine bolluk ve rahatlığı söz konusu değil.

  bu tür yayınlara ulaşmak her tor browser kullanıcısının becerisine girmez; ya bilinçli bir kullanıcı olmalıdır ya da internete hakim düzeyde bir bilişimcinin işidir. acemi şansı ile böyle yayın yapan bir web sitesine girdiniz; ne olur? bir kere ip adresiniz kaydedildi. fbi bu sunucuyu ele geçirirse bu kayıtları okuyacaktır; ama ip adresiniz zaten anonimdir. ama cacus röleye bağlanmış olabilirsiniz; bu da sizin iss ip'nize gider. merak ettiniz ve baktınız; peki böyle bir senaryoda ne olur? yanıt: bir şey olmaz. neden? merak ve istemsiz kabul edilen click'tir ve bunun yasal tanımı da vardır. dosya paylaşımınız söz konusu değilse; düzenli / sadık bir ziyaretçi değilseniz bir click dikkate alınmaz. bunlardan haberdar olmanız ve incelemek için göz atmanız sizin bunu onayladığınızı ya da katkı verdiğinizi gösteren bir delil değildir. nitekim; interneti tanıyan her bilişimci veya bilinçli kullanıcı bunları bilir; orada bunların da var olduğundan haberi vardır ve elbette olacaktır. bunu bir ethical hacker gibi düşünebilirsiniz; bu bir bilgidir ve internet ağında olup bitenlerin ayırdında olmaktır. ama elbette suistimal edebilecek olanların da, önlerine sere serpe vurulmaz ve vurulmamalıdır... öte yandan da ben bu durumun şu açıdan da ele alınmayı hak ettiğini düşünüyorum: #87699962 tor browser'ın trafik tekniklerini ve röle terimini de şu entry'e gidip inceleyebilirsiniz: #90898969

  deep web ve dark web eş anlamlıdır... deep web'e bağlandım veya dark web'e bağlandım diye iki ayrı sözcük ve kavram yoktur. aslında tek başına deep web'e bağlandım diye bir tanım da yoktur. tor ağındaki internet uzayını sembolize edebilmek için -deep web- tanımları kullanılır. ama teknik anlamda böyle bir tanım bile yoktur. -deep web ve dark web'i- üstelik teknik nitelikle ayırmak; bu işi bilmeyenin ya da yukarıda da denildiği gibi abartılmış malzemelerle köşeyi adsense'den çabuk dönmek isteyenlerin işidir. bu terim bazen ağ'daki yasa dışı yayınlar için bir sembolizedir. ama bir dark web arama motoru da aynı terimi -deep web- eş anlamında kullanabilir ve bu arama motoru ahlaki liyakate de özen gösterip yasa dışı bağlantıları indexlemeyebilir ya da ahlaki liyakate uysun - uymasın bir ayrım göz etmeden; tor ağında yayın yapan bütün içerikleri listelemeye çalışabilir...

  ve son olarak bir entry'mde yazmış olduğum şu paragrafın da buraya tam uyacağını düşündüm; tor browser'ın gizemli faaliyetler için kullanıldığını ima eden suratların cahillikleri de yere batsın.
  --- spoiler ---
  dikkatinizi çekti mi bilmiyorum; tor'un internet sitesinde "tor browser'ı kim kullanır..." başlığında bir bölüm var ve şöyle yazılıdır: "gizlilik içinde araştırma yapmak isteyen gazeteciler; hükümetler, askeri birimler, istihbarat kuruluşları ve sadece mahremiyete önem veren sıradan insanlar dahil" der ve ekler: "tor herkes içindir..." baskıcı hükümetlerin bile düşman ülkelere veri göndermemek için tor kullandığını söyler. yani siz gerçekte tor'a karşı olamazsınız. herkesin içinde bir tor vardır! rölelerinin yasaklandığı ülkelerdeki kamu birimleri bile kullanır. tor herkesi sevgiyle kucaklıyor...
  --- spoiler ---
 • sapıklar için bir tür bal kovanı.

  gelen buraya yapışıp kalır. vpn'ine güvenip de buradaki illegal ve insanlık dışı içeriklere bakan, bir şekilde enseleniyor. hatta, deep web'in sakinleri, buraya gelen meraklı sapıkların enselenmesi için gereken neyse onu yapıyor. iyi de ediyürler...

  onun dışında, benim açımdan, deep web, bilginin sınırsızca üretilip yayıldığı bir ortam. devasa teknoloji firmalarında çalışan mühendisler burada cirit atıyorlar. hacker'lardan bahsetmiyorum bile... iki yıl öncesine kadar iot konusu revaçtaydı. şimdi de yapay zeka.

  bir de, burada, değişik ülkelerden ajanların nasıl bilgi toplayıp, kimler ile kontak kurduklarını çeşitli forumlar üzerinden takip edebiliyorsunuz. örnek olsun; amerika'dan birileri iran'da ingilizce bilen, evini açabilecek, "demokratik" kontaklar arıyordu.

  son olarak;

  wikileaks neymiş... öyle haberler dönüyor ki, aklınız uçar. bazıları uydurma olabiliyür. en son, geçen kasım ayında afrika'da çıkıp tüm dünyaya yayılacak bir zombi salgınından bahsediliyor, bu konudaki istihbarat raporları paylaşılıyordu... milleti sağlam trollemişler... ama, inandırıcıydı lan...
 • insanın bilinçaltını gösteren yer altı dünyası.
 • buraya giren aklımı sikeyim midem bulanıyor amk
  yeltenmeyin pislik dolu insanoğlu bu kadar boktan mı amk
  her şey var ulan her şey midem gitti aq kusucam
hesabın var mı? giriş yap