• pek çok sayıda, pek çok kez....
  • hakan kursun'un kütle'sinden harika bir sarki..
  • "defalarca

bir gun sabah
    kahvenın tadında
    eksık kalan sekerın
    gereksızlıgını
    anlayacaksın
    her an yasadıkların
    gecmısın yankıları gıbı sanılsa da
    gunesın dogusunda saklı pembelıgın
    bır daha tekrarlanmayacagına ınan
    her an farklı
    ve senınle her an
    defalarca kussen de hayata
    paslansa da hayatının dıreklerındekı cıvıler
    gozlerının onunden gecen
    akıp gıden nehırler
    hep farklı
    defalarca tekrarlandı
    olu bır kalbın tekrardan canlanısı
    ve ucurumun kenarında
    artık atlasam da fark etmez
    noktasına gelen ruhun
    askla sahlanısı
    "
    xasel 06-03-2007
  • birim zamandaki tecavüz adedi.
  • (bkz: defaatle)
  • kez, kere anlamındaki defa kelimesinden türemiş olmasına ve pek çok kez anlamına gelmesine rağmen, hızlarını alamayan insanların sonuna yine kez ekleyerek kullandığı kelime.
  • hayatımda ilk kez "defalarca" yerine "kezlerce" kelimesinin kullanıldığını şu cümlede gördüm:

"küçük şeyler adlı bu güzellikler kitabının -onunla kezlerce baş başa kalmak yoluyla- bende biriktirdiği gereği bir heyecan toplamı, sanki gelecek yılların dölyatağına düşerek gelme zamanını bekleyen, titreşime başlamış bir gebelik tohumu oluşturmuş olacak ki yazarlık hayatımda en sevdiğim tür olan hikayelerden kimbilir ne kadar yazmış oldum."

halit ziya uşaklıgil
    sami paşazade sezai'nin küçük şeyler adlı kitabı üzerine...
  • ben her yazışiirimi defalarca evirip çevirip öyle yazdığıma göre, ileride belki tekrar yazıp bozacağıma göre, okuyabilen de defalarca okuyacak. bu yazanla okurun bütünlenmesi, iş bölümü. okuyan okuya okuya anlamıyorsa, emin olsun, yazan da anlamamıştır yazdığını. hatta yazmak, olası okura kendini şikayet etmektir.

sapkın olduğundan yinelerce ölüyor, beceriksiz olduğundan çaresiz diriliyor. sapkınlığı yaşamaya hizmet etmeyişi, beceriksizlik ise ruh veya yaşamın onun kolay ölerek kurtulmasına izin vermeyişi.

"bekleyen de kaybolan gibi, kaç kez ölüyormuş meğer..." burcu alpaslan - ebabil kışı

(bkz: kaç kez)
    (bkz: defaatle)
    (bkz: kerelerce)
hesabın var mı? giriş yap