şükela:  tümü | bugün
 • en yaygın uygulaması bu benim başıma bela olacak, dehleyeyim gitsin de belasını başka yerde bulsun diyerek hastayı daha yüksek bir hastaneye sevk etmektir ki benzer bir kesin etki gösteren çözüm henüz bulunamamıştır. hasta yakınına telaşlı ve ilgili bir biçimde "abiciğim bizim alet edavat, laboratuvar, görüntüleme vs. yetersiz siz acele üniversite'ye götürün bu hastayı mazallah bir şey olmasın" şeklinde uygulanır. şimdi onlar düşünsün.
 • defansif tıbbın sakıncaları şunlar olabilir:
  - gereğinden fazla tahlil, tetkik, film istemek. hastane faturasının kabarması.
  - hastayı tedavi edebilecekken bakşa bir kuruma göndermek. hastanın sağlık kuruluşları arasında gereksiz dolaşması.
  - hastanın tanı ve tedavisinde gecikmeler yaşanması, bazen hiç yapılamaması. doktorun gerekli müdahaleyi yapmaya cesaret edememesi.
 • hastaliktan ziyade, hastaligi ortaya cikarmasi muhtemel etkenlerle ilgilenen bolum.
 • türkiye de sevilmez. her şeyin ofansifi olcak amk.
 • başhekim: bakın abicim, sizin klinik sürekli zarar ediyor, dönerinizi kesecem artık.
  ürolog: nasıl oluyor o? bakalım bir...
  faturalara bakılır. prostat ameliyatı için sgk bir fiyat belirlemiştir. prostat ameliyatı için hastaya ne yapılırsa yapılmış olsun bin bilmemkaç lira sabit fiyat ödemektedir. hastanın faturası üçbinbilmemkaç lira çıkmıştır. böyle birkaç tane hasta olunca üroloji kliniği zarar etmiştir.
  ü: e tamam, hasta genç ise bir sorunu yoksa, iki günde taburcu edilmişse, o faturadan hastane kar ediyor. 80 yaşında, diyabet ve kalp hastası ise, ameliyattan önce bir sürü tahlil yapılmış konsültasyon istenmiş. ameliyattan sonra da sorunu çıkıp hemen taburcu edilmemişse faturası kabarıyor. faturası kabarabilecek sorunlu olabilecek hastayı ameliyat etmeyeyim mi?
  b: valla ben bilmem, sen bilirsin. zarar etmeye devam ederseniz dönerinize yansıtırım.
  ü: peki, anladım ben onu...
 • -(çocuk hematoloji uzmanı) bir çocuk var, çocuk nefrolojide yatıyor. jüvenil romatoid artrite benziyor. benden konsültasyon istediler, semptomları çok benzediği için lösemi ile karışabilir diye.
  +ee, sen ne yaptın.
  -muayene ettim tahlillerine baktım, bence çocuk jra ama kemik iliği yapmak lazım diye yazdım konsültasyona.
  +neden?
  -ya, eskiden olsa periferik yaymaya bakıp lösemi değil diye yazıp imzalardım. ama şimdi işler değişti.
  +??
  -valla kendimi korumam lazım. ikide bir olmadık konulardan soruşturma geliyor. bundan sonra kemik iliğini görmeden lösemi değil demeyeceğim.
  +ne diyeyim, haklısın...
 • hastanın ağzına eden tıp çeşidi. malpraktis yasaları sağolsun türkiye'de de artık uygulanmaya başlanmıştır. ancak hastaneler iflasın eşiğine yaklaşınca halka da yüksek bir hastane faturası olarak yansıyacaktır.
 • allahını seven defansa gelsin diyen doktorlardan olusmaz sanirim. o baska bisey.
 • doktorun sıkıyı görünce arazi olmasına verilen addır. neden bugüne kadar defansif tıp uygulamadınız? kimse sizden hesap sormadığı için mi?
 • "ölüm nedeni: defansif tıp" başlıklı yazı için böyle buyrun