şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sıçmak fiilinin latincesi.
 • turkcenin ta orta yerine sican bir fiil.
 • tıp derslerinde dışkılama yerine kullanılan terim
 • biri istemli biri istemsiz çalışan 2 büzük (sphincter) kası tarafından kontrol edilen fizyolojik olay.
 • def-i hacet in literatüre girerken deforme olmuş hali olması muhtemeldir. ya da ses benzerliğidir. çağrışımdır. bişeydir.
 • genel cerrahi ameliyatları sonrasındaki ilk sabah hocanın sorduğu ilk soru
  edit: yeni ekolü benimsemiş genç hocalarin defekasyon var mı diye sorduğu soru bahsedilen şey. uyarı için duduklu tencereye teşekkürü bir borç bilirim*
 • kabız olan kişi için rahatlatmanın aksine acı veren eylem.
 • kolonperistaltizmi ile rektuma dolan feçesin ağırlığı houston kapakcıklarına ve rektum duvarına baskı yaparak defakasyon gereksinimi uyandırır. bu duyu visceral afferent liflerle s 2-4 seğmentlere taşınır. buradan ilgili yollarla beyinde lobus paracentralis’e iletilir. nervus erigentesler (parasempatik) rektumda peristaltik dolgular yaratır ve musculus sphincter internus’u gevşetir. aynı segmentteki diğer refleks nervus pudendus aracılığı ile somatik motor nöronlar inhibe olur ve musulus sphincter ani externus’u gevşetir.

  tam sıçarken kapı açıldı diyelim, haliyle sıçmaya devam etmek istemeyeceğizdir, hemen kortiko-spinal yollarla musculus sphincter ani externus'u kasar, tekrar defakasyonu durdururuz.
 • defekasyon hakkında birkaç faydalı bilgi ve tavsiye:
  1- defekasyon işinizi bir düzene bağlayınız. günde bir defa ve aynı saatlerde yapınız. her gün aynı saatlerde yapmanın kabızlığı engellediği gösterilmiştir.
  2- defekasyonun oluşması bir reflekstir ve bu refleks en güzel yemek yedikten sonra oluşur. dolayısıyla defekasyon en sağlıklı olarak kahvaltıdan ya da öğle yemeğinden ya da akşam yemeğinden sonra yapılır. yapılan araştırmalar göstermiştir ki defekasyonun en ideal zamanı kahvaltı yaptıktan önce ya da sonraki zamandır.
  3- 3 günden sonrası kesinlikle kabızlık oluşturur. bu yüzden kritik sürenizi 2 gün olarak belirleyiniz ve en geç 2 günde bir defekasyon yapınız.
  4- defekasyon refleksi, kalın bağırsaktaki materyalin, bağırsağın duvarını germesi ve bu gerimin gerim reseptörleri ile algılanması sonucu oluşur. kalın bağırsakta bekletilen materyalin ise sürekli suyu emilir, dolayısıyla sürekli boyutu küçülür, dolayısıyla kalın bağırsak duvarını germe kuvveti giderek azalır ve giderek defekasyon refleksi körelir. fakat lifli besinler suyu tutarak geri emilimi engeller ve bağırsak duvarını sürekli gerer. demek ki neymiş, su tutan lifli besinler yemek, kabızlığı engellermiş. doktorların sürekli lifli besinler yeyin demesinin bir sebebi de budur.