şükela:  tümü | bugün
 • 3d printerle kendi silahınızı üretmenize olanak sağlayan, bir çeşit kendi silahını kendin yap projesi.

  bu işin öncülüğünü yapan psikopat, kurduğu internet sitesinden silah parçalarının 3d modellenmiş parçalarını dağıtıyor. size sadece dosyayı indirip 3d printerda üretmek kalıyor. tabi şu an için silahın tüm bileşenlerini indiremiyorsunuz anladığım kadarıyla ama yakında torrent sitelerine falan bile düşer. biz de yapar, sıkarız birbirimize. ne güzel dünya.

  öncelikle ben bu projeyi icat edeni sikeyim arkadaş. hatta atanı sikeyim. silahtan bunca insan ölüp duruyor. daha fazla silah üretip bu durumdan kurtulmaya çalışıyosun. zihniyetini de sikeyim.

  projenin sahibi bu yavşak. http://www.youtube.com/watch?v=iwkx8swsxnq

  röportajı yapan glenn beck bile ne diyeceğini şaşırmış!!
 • projeyi üreten ve hayata geçiren kişinin adı cody wilsondır. bazı adamlar hakkında "bir kahraman mı yoksa bir tehdit mi?" sorusunu sormaya başlamış bile. ve birçok insan da kahraman olduğunu düşünmeye başlamış bile.televizyonlara radyolara çıkıp projesini, projenin temelini, nedenlerini anlatıyor.

  anladığım kadarıyla, bir vatandaşın silaha sahip olma hakkını, "insan hakları" çerçevesi içinde görüp, bu hakka devletin onayından geçmeden, devletin zorlamalarına maruz kalmadan ulaşmayı kolaylaştırmak için böyle bir projeye girişmiş. proje , devletin bazen insanların elinden aldığı, bazen yokuşa sürdüğü "silahlanma hakkı"na, herkesin ulaşabileceği bir teknojiyle ve bedavaya (yazıcı masrafı, malzeme masrafı saymıyorum tabi) ulaşma yollarını arıyor. kendi görüşlerini daha ayrıntılı olarak anlattığı şu ve şu videolara bakılabilir. projenin sayfasındaki manifesto bölümü okunabilir.

  bol tartışmalı, bol argümanlı, bol kavgalı bir proje.

  bu teknoloji sayesinde gerçekleşebilecek şeylerden akla ilk gelenleri ise :
  yasadışı örgütlerin silaha ulaşması daha kolay ve hızlı olacak. (zaten hızlı ve kolay olması söylediğimin yanlış olduğu anlamına gelmez).
  "silahlı mücadele" düsturunu benimsemiş örgütlerin politikalarını aktif hale getirmeleri kolaylaşacak.
  yukardakilerle bağlantılı olarak, büyük silah şirketlerinin ekonomisi bir darbe almış olacak ve dengeler değişecek.
  devletler, hiç istemediği (acaba?) kaos ve şiddet hareketlerinin risklerinden daha çok etkilenecek. ve güçleri belki zayıflayacak.
  tabi sadece belli bir amaç için (doğru yanlış) silahlanmak zorunda olanlar değil de herkesin (olur olmaz insanların) silahlanması çok kolaylaşacak. (kime göre olur olmaz?)

  kısacası epey olaylı bir proje. zaten proje sahibi dünyanın en tehlikeli 15 kişisi arasına 14. sıradan girmiş bu projeyle.
 • ghost gunner ile projeyi dahada ileriye götürmüşler. 1000$ ile ar 15 lower part yapabiliyorsun.

  woaaaa!

  https://youtu.be/bjassgzd40s
 • silahlı çetelere de yeni imkanlar sağlamış bir grup. cody wilson adlı aktivist, geçtiğimiz 5 yılda dijital üretim teknolojilerini, abd yönetiminin silah kontrolü çabalarını baltalamak için kullandı. öncelikle plastikten üretilen 3d yazdırılmış ölümcül bir silah geliştiren wilson daha sonra evde kullanıma uygun bir freze makinesi üreterek satmaya başladı. bilgisayar kontrollü olarak çalışan bu makine, metal parçalarını birer silah gövdesi haline getirmek için kullanılabiliyor. wilson'ın en son ürünü ise çoğu silah kontrolünden etkilenmeyen, gizlenebilen, takip edilemeyen ve hiçbir şekilde denetlemeye tabi olmayan metal bir tabanca. wilson'ın silah hakları takibi grubu defense distributed, pazar günü bu silahın yapılmasını sağlayacak yazılımı kullanıma sundu.