şükela:  tümü | bugün
 • sağlam bilimkurgu sıkıntısı yaşıyorduk. görünen o ki bir süre daha yaşayacağız.
 • --- spoiler ---

  eurekanın daha serti şeklinde başlamış, klişe manyağı dizi.

  baba kız kasabaya gelirler, baba kasabayı feci bir olaydan kurtarır, eline rozeti tutuştururlar ve olaylar gelişir. belli olduğu üzere zaten amerikan dizilerinin en boktan tarafı olan sıkıcı klişe konuşmalarla (şerifin kaymakamın bacısını sikmiş olması, ama muhtemelen kaymakama aşık olacak olması, efendim sarı pipinin sarı kukulu karısıyla hain planlarını gözden geçirmeleri, eski kaymakam halanın korkunç, gaddar planları vs.) geçecek, arada heyecanlı birkaç bölümün hatırına seyirciye koca sezon kakalanacak olan dizi. yemezler artık bunları. en son ya sabır 7-8 bölüm katlandığım sikik sci-fi revolution idi, sonra tövbe ettim.

  hep o amına kodumun battlestar galactica'sı yüzünden. çıtayı öyle bir yere koydu ki millet götünü patlatsa yetişemiyor.

  --- spoiler ---
 • fragmanlarına bakılırsa saglam paraların harcandıgı bir dizi olacaga benziyor.

  --- spoiler ---

  votanlar olarak bilinen uzaylılar kendi gunes sistemleri yok olduktan sonra kendilerine yeni bir ev bulmak amacı ile dünyaya geliyorlar. tabii dünyaya geldiklerinde bekledikleri gibi hoş karşılanmıyorlar.
  gezegende yerleşim için dünyadaki devletlerle uzun süreli görüşmeler nihayetinde sonuçsuz olarak altı yıl boyunca yörüngede bekliyorlar bu uzun süreli bekleyiş sonunda gemilerinde erzak ve malzemeleri tükenen votanlar caresizliğinde getirdigi bir durum sonunda dünya ile bir savasa giriyor. savas esnasında esrarengiz bir sekilde yok edilen votan gemileri dunya üzerine yagmaya baslıyor ve dünya da enteresan bir terraforming baslatıyor ki bu hem votanlar hem de insanlar icin dunyayı yasanamaz boyutlarda tehlikeli bir yer haline getiriyor. yeryuzu oldukca zarar görüyor, yanıyor, toz ve enkaz ile kaplanıyor.
  yıllar süren ic savas sonunda her iki taraf en sonunda ateskes yapıyor. insan ve votanlardan kurulan hükümetler kendi vatandaslarını korumak icn ayrımcılıga baslıyor. bir cok yerde yerel insan ve votanlardan olusan milisler, her iki taraf icin de neredeyse yabancı olan bu gezegende hayatta kalabilmek icin tek yolun birlik olmaktan geldigine inanıyorlar.

  konu genel olarak, votanlar dunyaya geldiginde henuz 10 yasında olan ve daha sonra savasa katılan jashua nolan etrafında gelişiyor.
  nolan savas bittikten sonra evine st. louis'e dönüyor ve tabii artık orda boyle bir sehir yerine "defiance" adı verilen bir sınır kasaması oldugunu görüyor.

  ve olaylar bu kasabada gelişmeye devam ediyor.
  --- spoiler ---

  syfy kanalından alice bildirdi. tamam.
 • pilot bölümündeki efektler, makyaj, kostümler ve senaryo hep televizyonun bir önceki dönemine ait. 90'ların sonunda ya da 2000'lerin başlarında seyrediyor olsaydık güzel gelebilirdi.

  oyunculukların iyi olduğundan bahsedilmiş ama katılamıyorum. oyuncular da 90'ların televizyon dizilerindeymiş gibi oynamaktalar. hem diyaloglar o kadar zayıf ki, oraya edward norton'la philip seymour hoffman'ı da koysalar iyi bir iş çıkarmaları mümkün olamazmış.

  özetle, defiance'ın vasat bir yapım olduğunu söylemek için bsg seyretmiş olmaya kesinlikle gerek yok.

  not: başka bir diziyle karşılaştırılması gerekiyorsa bu bsg değil, firefly olmalı. birçok açıdan onun izinden gidilmeye çalışılmış gibi duruyor.
 • sci-fi hatrına çiğ tavuk yerim diyen bendenizin 'izlemeye devam etmeliyim' diyerek izlediği bir ilk bölüme sahiptir.

  --- spoiler ---

  sayfay görünümlü western diyebilirim gönül rahatlığıyla, çapkın uçarı bir şerif, kalamiti ceyn, kasabanın güzel kızı, düşman iki aile ve onların birbirine aşık çocukları falanfilan..yanına da üç beş uzaylı türü koydum mu al sana sci-fi diye düşündüler herhalde ama öyle olmuyor tabi..

  --- spoiler ---
 • adi syfy (eskidendi o sci-fi) olmasina ragmen caprica gibi bir guzelligi iptal edip moron gibi birbiriyle dovusen uyduruk wwe smackdown'i yayinlamakta olan bir kanaldan artik bilim kurgu dizisi yayinlama konusunda medet umulmayacagindan mutevellit hic suratina bakmamayi dusundugum dizi.

  bu kanal haftasonlari star trek maratonu yayinlayarak gotu kurtariyor. en azindan en son baktigimda oyleydi. ha bi de ucuncu sinif tirt, pitonlu yaratikli robotlu filmler yayinlarlar anca.

  kim inanir ki bu kanal bir zamanlar battlestar galactica'yi yayinlayan kanaldi...
 • 30 yılda nasıl oldu da kaynaştınız, beraber yaşayabilir oldunuz? biz siyahlarla beyazları kaynaştıramadık daha. uzaylılara lafım yok tanımam etmem ama amına kodumun insan ırkına kalın gelir o cesur yeni dünya düzeni! beceremez, sıçar batırır.. 300 yıl desen yine belki belki belki bi ihtimal.. yok lan anca 3000 yıl... orospu çocuğu insanoğlu!
 • günde 3 öğün bilim kurguyla beslenen biri olarak severek izlediğim bir pilot bölüme sahip olan bir dizidir. *

  --- spoiler ---

  edit: eğer diziyi kötülemek istiyorsanız 2077 senesinde belediye başkanına giydirdikleri t-shirt'ün gap'te 29.95'e satılmasını kötüleyin.

  --- spoiler ---
 • dizi fena başlamadı, daha gelişmeye açık sayılır. ama laflar hazırladım:

  arkadaş 8 ayrı ırk var, hepsinin de amı, memesi, siki, bacağı, kolu var, hepsinin uzuvları aynı işlevlere sahip ve hepsi aynı bölgelerde. zannedersin gelişmiş canlı olabilmek için tek bir örüntü var ve bütün canlılar, bulundakları galaksiden bağımsız olarak, aynı yolu izlemiş de evrimleşmiş. ne bileyim humonaid olmak şart mı lan akıllılık için? birinin de beyni götünde olabilirdi mesela. (hala göt diyorum bakın çok uzağa gitmedim) nerdeyse her sci-fi öyküsünde humonaidle karşılaşmaktan bıktım be.

  bir diğer unsur de uzaylıların taa ebesinin nikahı mesafelerden gelebilecek, terraform ile gezegen değiştirebilecek teknolojiye sahipken dünya üstünde sik gibi teknolojiye sahip olmaları. lan adam teknolojide uçmuş gitmiş diyorsun vay amk diyorsun, hala bıçak çekiyor çinçin bebesi tavırları ile. ışın kılıcı denen naneyi ben de seviyorum, evet de her yere de benzer işlevsiz teknolojileri sıkıştırmayın lan.

  daha sayılabilecek saçmalıklar çıkar da konu için tutarlılık olduğu sürece ses çıkarmayayım diyorum. gelişime açık, güzel bir olayı var. umarım saçma amerikan klişeleri ile baltalamazlar.

  edit: bu arada gulanee diye bir ırk varmış humanoid olmayan. flying gunslinger ve reseoz'e teşekkürler hatırlatma için.
 • ilk bölüm itibariyle, çok kötü efektlere sahip dizidir. konusu itibariyle çok tahmin edilebilir ilerlerken pek çok kartını da daha 1. bölümden ortaya dökmüştür. gizem mizem ilgi çekicilik hiç yok. bildiğin ergen uzaylı kızceyizimiz de var. ırk zenginliği açısından olumlu puan verdim ama kim nerden gelmiş nası gelmiş belli değil daha. etrafta karışık kuruşuk şeyler de var. dünya düzeni açısından da bakarsak fallout evrenini androit biraz.

  genel ne dersin diyorsan; izlenilebilir ve umut vaat ediyor. boş vakitler için ideal ama elbette her zaman olduğu gibi bir battlestar galactica ya da star trek: enterprise olamayacak dizidir.

  bu diziyi izleyeceklere öneri, umutlarınızı yüksek tutmayın. sağlam efektler beklemeyin. gizem aramayın her şeyin nedeni var olmadı yar modunda açıklıyorlar her şeyi pıtır pıtır. sağlam oyunculuk hiç beklemeyin; kesinlikle çok kötü rol kesiyor herkes ve bildiğin revolutiondaki oyunculuğun çok kötü olması gibi beni hayal kırıklığına uğrattı.