• birleştirme yerine bölme işini çok iyi yapan akp'nin sırf büyükşehir belediyesi olarak faaliyet göstermeye başlayacak hatay ilinde yaptığı sınır değişiklikleriyle merkez antakya ilçesinden oy alamadıkları mahalle, belde ve köyleri ayırıp yeni kurduğu, saçma sapan sınarlarla, mezhepsel ve etnik kökene bakılarak oluşturulan 186 bin nüfusa sahip yeni ilçesi. kilometre başına 1200 kişinin düştüğü ve ilin en yoğun ilçesi olarak da istatistiklere girdiğini de belirtelim.

hayatınızda görüp görebileceğiniz en saçma sapan sınırlara sahip ilçe olduğuna dair isteyen kişiyle istenilen iddialara bile girmeye hazırım. kısaca antakya'dan ayrılan 5 mahalle ve 10 belde gibi yoğun nüfuslu yerlerin de yeni kurulan ilçeye eklendiği düşünülürse farklı yönlerde 10-15 tane ilçe merkezi olduğu zannedilecektir. yanlış anlaşılmasın ilçe sınırlarının oluşturulduğu ve antakya'dan koparılıp kurulan yer; antakya'da ki en güzel muhitlerin (tarih, doğa vb), en aydın insanların yaşadığı bölgelerden seçilerek oluşturulmuştur. mesele o değil de binlerce yıldır iç içe kardeş kardeşe yaşayan, ne dinsel ne mezhepsel ne etkin köken ayırımı yapmayan antakya insanının böyle saçma sapan sınırlarla birbirinden koparılmaya çalışılması insanın zoruna gidiyor.

bilenler bilir harbiye'den samandağ'a bağlanan ve arasında bazı köy ve beldeleri barındıran bir çevreyolu vardır. bence bu yolun yapılış amacı işte şimdi ortaya çıkmış oldu. yeni oluşturulan defne ilçesi bu şekilde bırakılırsa sadece tabela ilçesi olarak kalacaktır ama işte bahsettiğim bu çevreyolu mıntıkası zamanla yerleşkelerin artmasıyla bu ilçenin merkezi olarak oluşturulup bu bölge insanının antakya'dan koparılması düşünülmektedir gibi geliyor bana. umarım yanılırım fakat görüntü şuan için bu şekilde.

edit: aklıma gelmişken söylemekte fayda var. şöyle kabaca değineyim. bu bölge insanı bütün işini, yatırımını, eğitimini, sosyal ve kültürel hayatının tamamına yakınını antakya'ya bağlamış bulunmaktadır. hal böyle olunca bu konularla ilgili ciddi sorunlar yaşanacağı aşikardır. 186 bin nüfuslu bir yerde sadece 4 tane lisenin olması (bu bölgenin okuma oranı il bazının üstündedir, şimdi eğitim çağında ki çocuklar başka ilçede okumak için ikamet vs gibi işlerle uğraşmak zorunda kalacaklar ki kendi muhitinin dışında bir okulda okumak da yasak ee 4 tane lise var sadece bakalım ne tür zorluklar çıkarılacak antakya'da okumak isteyenlere), en ufak bir iş merkezinin, fabrikanın, sosyal-kültürel tesisin, spor salonunun, sanayi bölgesinin, çarşının-pazarın, herhangi bir devlet kurumunun, hastanenin (iki tane ufak özel hastane var sağlık ocağından halliceler) ve bu tip insan hayatını birebir etkileyen şeylerin olmaması çok ciddi sorunlara yol açacaktır. zaten hatay başlı başına istihdam sorunu yaşamakta olan bir il o yetmezmiş gibi bu ilçeyi tamamen yalnızları oynamasına terk etmek burada ikamet eden insanların yok olmasını, gerilemesini, eğitimsizleşmesini, maddi/manevi olarak fakirleşmelerini, çürümelerini istemek gibi bir şey ki zaten amaç buydu. emeği geçenler gün yüzü görmez umarım. amin.

akp gittikten sonra ilk değiştirilmesi gereken şeylerden biri de bu büyükşehir yasası'dır. dolayısıyla da bu şekilde oluşturulan ilçelerdir.
  • akp adayının adaylıktan çekildiğini açıkladığı hatay'ın yeni ilçesi.

acaba yeni birini aday gösterecekler mi merakla bekliyorum. sırf oy için, büyük şehir belediyesi için antakya'yı bölüp bu ilçeyi kurdunuz üstünüze yıkılacak umarım*.
  • ileride bir kızım olursa koymayı düşündüğüm isim.
  • biricik çocuğumun adı olur kendisi.
    hocanın kazanı doğurur ama ben doğurmam derken inanılmaz bir gelişme oldu ve ben de doğurdum. kendim dışında herkese çokça yakıştırdığım annelikle yeni tanıştık. ağırdan alıyoruz.
    çiçeğim burnumda, defne sıpamın gözüne girmeye çalışıyorum epeydir, adıyla yaşasın.
  • defne ilçesinin sınırlarından bir haber olanların (bir de defneliyim diyorsunuz) akp'ye oy çıkmasına şaşırdığı, ilçe olarak girdiği ilk seçimde chp'nin 2014 yerel seçimlerinde türkiye genelinde en yüksek oy oranına sahip olma özelliğini yakalamasına sebep olan yeni ilçe. akp gittikten sonra tekrar antakya'ya bağlanması gereken bölge.

akp'nin oy almasına şaşıranlar için;

sadullah ergin'in köyü buraya bağlı. 700 civarında oy var köyünde. keza aynı çevrede toplam oy sayısı 800 civarında olan iki köy daha var ki gene akp kökenli buralar. ilçede toplam 322 sandıkla seçime girildi her sandıkta da rengini bilmediğimiz sandık başkanları hariç 1 akp'li resmi görevli üye vardı*, antakya merkezden alınan 4 mahallede oturan tek tük akp seçmenini de hesaba katar (mesela son seçimde sümerler'de ;421, armutlu'da; 256, elektrik mahallesinde ise; 149 oy çıkmış akp'ye) diğer 10 belde ve geriye kalan 20 tane köyü de düşünürsek (hepsinden toplam 250 oy çıksa) 2681 sayısının çok fazla olamadığı bilmemiz gerekiyor. hatta ve hatta doğruyu söylemek gerekirse akp az bile almış. bunun sebebi de daha önce oyunu akp'ye satan veya batarız korkusuyla güçten yalan olan bazı büyük ailelerin bu seçimde akp'yi desteklememesi oldu. yoksa en az 5000 oyu vardı 95.000 nüfuslu ilçede. hatta suriye ile savaş durumu olmasaydı 8-10.000 arası bir oy bile alabilirdi akp.
  • chp'nin yüzde 82 ile türkiye rekoruna sahip, çok önceleri olacak dediğimiz bütün olumsuzlukların yaşanmaya başladığı yeni ve yalnız ilçe.

daha önce ne dediysek hepsi burada; (bkz: #39315655)

aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık modunda şeyler yaşayacak olan ilçedir aynı zamanda. büyükşehirde akp kazansaydı sadullah ergin terörist ilan ettiği bu bölge insanına nefes aldırmazdı, şimdi chp kazandı bu sefer de akp merkezi gücünü kullanarak bölge insanını zor durumda bırakmaya, cezalandırmaya yeminli gibi.

akp valiliği tarafından alınan kararla, ilçenin kurulmasında mahalleye çevrilen 10 tane belde ve merkez antakya içinden alınıp bölgeye bağlanan ve içinde bir çok kamu kuruluşunu barındıran mahallelerin sınırları içinde kalan taşınır/taşınmaz kamuya ait ne varsa emniyet ve milli eğitim müdürlüklerine bağlanmış durumda. fakat işin ilginci bu taşınır/taşınmazlar ilçeyle alakası olmayan yerlere devredilirken bu kurumların bıraktığı trilyonluk borçlar ise ne hikmetse defne belediyesine bırakılmış durumda.
  • yunan mitolojisinde artemis'in perilerinden biri olan defne* apollon'un aşkından kaçabilmek için babasından onu kurtarmasını istemiş. apollon, daphnis'i kovalamaya devam etmiştir. apollon'a yakalandığında yavaş yavaş ağaca dönüşmeye başladığını farkettiğinde korkuyla az evvel aşkından yanan tanrı apollon'a onu kurtarması için yalvarmaya başladığı anlatılır. falan filan. genel kültürü kess diye anlattım.

***bu kıssadan hisse ise, insanın yalnız şehvetle kovaladığı bir kadına sahip olunca, kadının hemen 45-50 kilo civarlarında bir ağaç kütüğüne dönüştüğüdür*.
hesabın var mı? giriş yap