şükela:  tümü | bugün
  • 2013 yılı ankara başta olmak üzere bazı illerin belirlenen noter tasdik ücretleri aşağıdaki gibidir;

http://www.muhasebeturk.org/…tikleri-tutarlari.html
  • bazı muhasebecilerin müşterilerini düdükleme ücreti. net kriteri olmayan ücret.
  • işin detayına indiğim ve muhtemelen muhasebecim ile hoş olmayan bir konuşma yaptıracak ücret.

aradan 1 sene geçmiş editi: tabii ki yollarımı ayırdım. ve her ayrılık gibi bu ayrılıkta da ayrılmak isteyen tarafa binbir türlü mallıklar yapıldı. ama pes etmedim ve ipini kestim.

siz de güvenmediğiniz muhasebeci ile kalmayın.
  • muhasebecilerin notere 150 tl yatırmalarına karşın müşterilerinden 450 tl talep etmesine neden olan ücret. neymiş geriye kalanın içinde iletişim, kırtasiye vs varmış. e benim de var bunlardan ama ben kdv sini düşüyorum kendi kdv mden o kadar. sen niye düşmüyorsun güzelim muhasebecim de bütün masrafları laaps diye düşüyorsun. veya neden bütün müşteriler için yaptığın masrafı tek müşteriden çıkarmaya çalışıyorsun? adamı severler... hem de çok severler.

uyanık olun! yedirmeyin paralarınızı bu muhasebecilere.
  • her zaman vurun abalıya. ne yazık ki mali müşavirlik böyle bir meslek olmuş. bu konuda onlardan biri. bu ücret hakkında yapılan yorumlara bir katkım olsun istedim. mali müşavirlik ,kendi kanunu olan ve bu kanunda görev çerçevesi net olarak çizilmiş bir meslektir. ve her ay verilen muhasebe ücreti sadece ve sadece bu hizmetlere karşılık verilen bir ücrettir. onun dışında verilen her hizmet ,danışma hizmetidir. serbest meslekler olarak tabir edilen avukatlık,doktorluk vs. aslında hep danışma üzerine kuruludur.yani vakit harcama. doktorun sizi 10 dakikada yanından gönderdiği olmuştur( beni oldu ve 500 tl alarak) birşey demiyrum o adamın 10 dakikası odur ya da bir avukatla görüştüğünzde saatine bakıp"davam var gitmem gerek" dediği.çünkü bu mesleklerde zaman önemlidir.neden anlattım bu meslekler arasında bu konuda en çok zorluğu mali müşavirler çeker. bir mükellef için bazen 6 saat uğraşırsınız.bazen bir bilgi için 2 gün ama bunu hiç danışma ücreti olarak alamazsınız. işte bu defter tasdiği ücreti, dönem içindeki danışma ücretlerinin bir kısmıdır ve ondan dolayı hiçbir zaman net değildir ve olamaz.
  • muhasebecimin bu sene 750 tl olarak talep ettiği, neden? diye sorduğumda noter getircem,kırtasiye,iletişim vs. olarak açıkladığı hizmet bedeli. yuvarlaklığa bak hele..

kusura bakmayın ama piyasada çalışanların büyük bir kısmının mali müşavirlik yaptığı filan yok, ben bu zamana değin herhangi bir mali konuda kendilerinden danışmanlık almadım. kendilerini denetim mekanizmasına karşı garanti aldıktan sonra, muhasebecilikten öteye geçmiyorlar. fazladan masrafını çıkarmak istiyorsan bunu mükellefine açık seçik bildir. örtülü ödenek misali, 3 kuruşa yaptığın işlemi 5 kuruş gösterirsen, bu aramızdaki güven ilişkisini zedeler.

ek olarak bu işlemin notere giden kısmı 200 tl civarında, üstü muhasebecinizin sizden tartakladığı miktar.
  • müşterilerin genelde işin ayrıntılarını bilmeden üzerine geniş geniş konuşabildiği, onların deyimiyle "haraç" veya "soygun" olan ücret.

müşteri öncelikle şunun farkına varmalı; senin aylık olarak mali müşavirine ödediğin ücret ilgili ayla alakalı olarak müşavirin yaptığı defter kayıtları ve beyannamelerinin devlete intikali hakkındadır. bunun haricinde mali müşavirin "senin için" sayfalarca döküm alır, kırtasiye masrafı yapar, her ay olmaz ama işin düştüğünde vergi dairesi, sgk, noter, banka işlerini halleder, kendinden sebep ortaya çıkan cezalarla alakalı takipleri yapar, dilekçe yazar, içeri verir, belki bunu iadeli taahhütlü olarak yollar ve onun 5-10 liralık ücretini sana yansıtmaz. olur oğlu olur. sen müşavirini seçerken bunları açık açık konuşur, hacı ben bu ek işlerin bir tanesini bile istemiyorum, benim böyle işlerim olmaz, al sana 2 top kağıt, al sana bir kutu tükenmez kalem dersen, yani baştan işi konuşursan insanlar da ona göre sana fiyat verir. kaldı ki gene bilen bilir, müşavirin sana nasıl açıktan masraf çıkartıyorsa noterler de aynı şekilde muhasebecilere benzer masraflar çıkartırlar iş görmek için. bu zincir böyle devam etmekte.

işin özü; kardeş benim ekstra işim yok diyorsan git konuş, ama işin düşünce de tıpış tıpış "ya bizim ceza vardı, ya bizim yapılandırma vardı, ya bizim sgkdan ceza gelmiş nasıl olacak" diye gelme. serbest piyasa, kendine uygun olanı bul.
  • bunu öderken, yapılan işlemin tasdik mi yoksa ara tasdik mi olduğununa dikkat etmekte fayda var.
  • bir smmm olarak vicdanımı biraz rahatsız eden ücrettir. ancak müşterilerin 3 kuruş muhasebe ücreti için pazarlık yaptığını, ödemelerini hiç bir zaman düzenli yapmadığını gördükçe gömün gitsin diyorum.
  • mali müşavirlerin, bayram harçlığı bekleyen çocuklar gibi beklediği para. müşterinin ödeme gücü, hangi fiyata kadar ses çıkarmayacağı gibi kıstaslar üzerinden kafaya göre hesaplanan bir paradır. 200 tl tutacaksa 500, 500 tutacaksa 1000 tl istenir.
    sen zaten her ay hizmetinin karşılığını almıyor musun diye sorarlar adama.
    vakti zamanında bir kaç sene çalışmışlığım var bir muhasebe bürosunda, oradan biliyorum. yıl sonuna yakın, mali müşavir, tüm personelle toplantı yapar, kime ne geçirileceği üzerinde uzun uzadıya konuşurduk.
    allaha şükür, şimdi kendi işyerimde mali müşavirimden memnunum.
    art niyetli bir mali müşaviri olan ve bu soygundan kurtulmak isteyen işyeri sahibi yazarlara, defterlerini kendilerinin tasdik ettirmelerini öneririm.

not: yıl sonunda, defterleri kaşelemeye, müşavirlik bürosuna noter çalışanları gelir, bir gece ya da haftasonu durmadan defter kaşelerler ve kendilerine bir ödeme yapılır.
    normalde 200 tutacaksa defteriniz, 300 falan normaldir, bokunu çıkarmayın, o kadar da olur. fakat, ne koparırsam kardır mantığıyla, yüksek bi fiyat isterse, kendinizin bu işlemi yapabileceğinizi bilin.