1. satışı yapılan bir konutun, tapuda satış değeri olarak beyan edilen değerinin eskisi ve yenisi arasındaki artış sebebiyle, satıcıdan alınan gelir vergisidir.

mevcut yasaya göre alım tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde satılan konutlara bu vergi uygulanıyor. ancak yeni vergi yasa tasarısına göre, bu 5 yıllık sınırın da kaldırılması düşünülüyor. onun yerine 1 yıl içinde oturmak amacıyla ev alıp mevcut evini satanlar için bu vergiden muafiyet konulmuş. 1 yıl sonra evini ne zaman satarsan sat, kâr ettiysen vergi ödeyeceksin.

oranlar dilimlere göre %15-35 arasında değişiyor.

10.700 tl’ye kadar: % 15
    26.000 tl’nin 10.700 tl’si için 1.605 tl, daha fazlası için: % 20
    60.000 tl’nin 26.000 tl’si için 4.665 tl, daha fazlası için: % 27
    60.000 tl’den fazlasının 60.000 tl’si için 13.845 tl, daha fazlası için: % 35

bu satış değeri genelde düşük tapu harcı ve vergi ödemek için satıcı tarafından düşük gösteriliyor. alıcı da bunu kabul etmek zorunda bırakılıyor. (tapu harcı, aslında hem alıcı hem de satıcı tarafından ödenmesi gereken bir tutar iken, satıcılar tarafından çoğunlukla alıcılara ödettiriliyor)

maliye bakanlığı konut kredisi kayıtlarından faydalanarak tapuda düşük gösterilen tutarları tespit ederek, az gösterilen tutarlar üzerinden tapu harcı ve değer artışı kazancı vergisi farkını, üzerine ceza ve faiz ilave ederek hem alıcıdan hem de satıcıdan almaya başlamış.

dolayısıyla alıcıların konutun değerini tapuda gerçek değerinin altında göstermemesi ilerisi için daha da önemli hale gelmiş oluyor.

*

:yanlış anlaşılmaları önlemek için örnek vereyim.

70 bin liraya ev aldın.
    130 bin liraya sattın.

aradaki fark olan 130 - 70= 60 bin lira kâr ettin demek oluyor.

devlet yukarıdaki tabloya göre 13.845 tl vergi istiyor senden.
  2. vizyonsuz bürokratların sıçtığı aptalca bir vergi daha... vatandaşın dürüst ticaret yapmasını ve doğru miktarda vergi ödemesini istiyorsan vergiyi artırman değil azaltman gerekiyor. düşük vergiyi kimse kaçırmaya uğraşmaz ama sen vergileri bindirdikçe millet nasıl yapsam da kurtulsam diye her türlü düzenbazlığı yapıyor.

üstelik koyduğun yeni vergiyi sanıyor musun evini satan ödeyecek? o vergi evi alan zavallı tarafından ödenecektir. aklı olan, evinin vergisini aynen mevcut fiyatın fiyatın üzerine ekler. olan ev fiyatlarına olur. millet alacağı varken alamamaya başlar, genel vergi gelirin daha da düşer.

hükümet çıkardığı vergilerle emlak piyasasını ezerek halihazırda aldığı alım satım vergisini de tehlikeye atıyor. o kadar aptalca yani.
  3. değişik senaryolarla devlet yine vergi kaçıran vatandaş profilini pekiştirdikçe pekiştirmekte ve bu nesiller boyu hiç silinmeyecek şekilde belleklere yerleşmektedir.

100bin liraya aldığım evimi satarken 150bin liraya sattım, alıcıyla oturduk konuştuk, sen bunu benden 150bin liraya ödeyip almak istiyorsan satışı 105bin üzerinden
    yapacağız, aksi halde ödeyeceğim değer artış kazanç vergisini sana yüklerim senin evin maliyeti olur sana 160bin küsür, anlaştık mı? işine gelmediyse satmıyorum.
    ama ben kredi ile alıcam evin değeri, banka, eksper yani kaçamıyorum..

hüop oldu sana emlak fiyatları durup duruken sebepsiz yere en az %10 artış, bu kadar laz müteahhit varken ortada türemiş bu değer artışı...lan yoksa? hah şimdi oldu bende saçma vergi diyordum gayet güzelmiş mantıklı.dinimiz amin.

değer artışı kazancı vergisi hakkında bilgi verin