şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: değer kaybı davası)

  faydalı bilgi: trafik kazası sonrası araçlarda oluşan ikinci el piyasa değerindeki değer kaybını ödemek sigorta şirketlerinin sorumluluğundadır.
 • son birkaç aydır sigorta şirketlerine değer kaybı talebi giderek artmış ancak sigorta şirketleri tarafından olumlu sonuçlama konusunda oldukça sıkıntı çıkmaktadır. değer kaybı konusunda en sıkıntılı sirket axa sigorta. anadolu sigorta pazarlık yoluna gidiyor. 5 bin liralık değer kaybını 2 bin liraya kapatmak istiyor gibi... pazarlığa oturmanizi asla onermiyorum. iyi bir eksper bulup dilekçenizi yazdirin, sigorta şirketlerinin hasar müdürlüğü dikkatine genel müdürlük adresine iadeli taahhütlü gönderin. 1 ay içinde geri dönüş alamazsanız arayip durumu öğrenin. olumsuz geri dönusler için dava hakkınızı kullanın, kesinlikle alacaksınız böylece paranizi. bu davalar ile ilgilenen ve %10-20 arası yüzde ile çalışan avukatlar var. ugrasacak vaktiniz yoksa avukata verin ancak verirken yüzde üzerinden mutlaka pazarlık yapin ve vekalet ücreti dışında hiçbir gideri karsilamayin.

  not: işinin ehli bir kara araclari eksperi bu dilekceyi size 250 tl gibi bir ücret ile yazacaktir. fazlasını isterse vermeyin.
 • kaza nedeniyle, arabanın düşen değerini karşılayan sigorta uygulaması.

  müracaat yeri kusurlu arabanın trafik sigorta şirketinin hasar birimi.
  (kaskonuz, poliçenizde bu madde varsa devrede; bende yoktu.)
  talep zamanı onarımın tamamlanıp servisin fatura düzenlemesi akabinde.

  başvuruda "...... nedeniyle oluşan zararımın karşılanmasını talep etmekteyim." gibi sade bir dilekçe yeterli.
  dilekçeye ; resim,tutanak,faturalar, ehliyet-ruhsat fotokopileri, banka hesap bilgisi ve varsa kasko şirketinizin eksper raporu ekleniyor.
  tabii şirketten şirkete farklılık olabilir.

  arabanın hasar geçmişi, tazminatı belirleyen faktörlerden biri.

  tamamen kusursuz olduğum çarpılmada zararım 15 günde adilâne tutarda karşılandı.
  (yukarda eleştiri var, bana çarpan alkollü olmasaydı acaba gerçekçi tutarda ödenir miydi? çünkü sigorta şirketinin rücu edebileceği durum söz konusu)

  sigorta şirketi mapfre'ye ve bu düzenlemeyi getirenlere selamlar...

  öbür türlü dava aç, zaman harca, ödemeyi alama falan...
 • yeterleri kadar bilgi sahibi olmadığım için aracı kuruluşa başvurdum. alacağım paranın %25 komisyon derken alacağım paranın yarısına çöktü şerefsizler. siz kendi işinizi kendiniz halledin en iyisi.
 • kaza nedeni ile hasar gören aracın piyasa değerinde meydana gelen düşüşe değer kaybı denmektedir. 2015 yılı haziran ayında yürürlüğe giren yeni trafik poliçesi genel şartlarında değer kaybının dolaylı zarar olduğu kabul edilmiş ve sigorta şirketlerine sorumluluk getirilmistir.

  aracınızdaki değer kaybı tazminatınızı alabilmeniz için size çarpan aracın kusurlu olması gerekmektedir. karşı taraf %100 kusurlu ise tazminatın tamamını farklı yuzdeliklerde kusurlu ise yüzdelik kadar olan kısmını kusurlu aracın trafik sigortasından tazmin edebilirsiniz. tazminatı talep etmek icin her hangi bir ekspere bilir kişi raporu yazdırıp sorumlu sigorta şirketine kargo yapmanız yeterlidir. sigorta şirketleri max. 15 iş günü içerisinde değer kaybı tazminatını ödemekle yükümlüdürler.

  değer kaybı hesaplamasında karoser parçalar dikkate alınır. elektrik, mekanik, cam ve döşeme akşamlarında meydana gelen hasarlar değer kaybı hesaplamasına dahil edilmezler. ayrıca aracın km si de hesaplamada etkendir. km arttıkça değer kaybı tutarı azalır. 165 bin km den sonra ise hiç değer kaybı çıkmaz.
 • motorlu araçlar için nasıl olacağı ile ilgili bir yöntem için

  (bkz: #70661640)
 • son iki yıl içinde gerçekleşmiş olan kazalarda yüzde yüz kusurlu olmadığınız takdirde; aracınızda oluşan hasar kaydına göre oluşan maddi kaybın karşılığıdır. örnek vermek gerekirse kaza sonucu aracınızda 10 bin tl lik hasar kaydı oluştuğunu varsayalım; bu tutarın yaklaşık yüzde 80 ni değer kaybı olarak alınabilecektir. dikkat edilmesi gereken nokta ise: iş takibi yapan kaza hasar danışmanlarının eline düşmek yerine bir avukata 100 tl ye noterden vekaletname çıkartarak mağdur olmadan sonuca ulaşmaktadır.

  ayrıca değer kaybının tahsili düşünüldüğü kadar uzun süren ve meşekkatli bir süreç değildir. yaklaşık 3 ay gibi bir sürede değer kaybına ilişkin ödeme tarafınıza yapılır. kazanın son iki yıl içinde gerçekleşmiş olmasına özellikle dikkat edilmesi gerekir.
 • 2. elde aracı satarken; 100.000tl değerindeki araçta, 20.000tl hasar kaydı oluştuğunda bu aracın değerinin 90.000tl’ye düşmesi olarak formülüze edilebilir.
  istisnalar hariç genel geçer kural budur.

  formül: kaza sonrası değer= kaza öncesi değer - hasar bedeli/2