şükela:  tümü | bugün soru sor
 • trafik kazası sonrası araçlarda gerçekleşen değer kaybını ödemek, kusurlu olan aracın trafik sigortasının görevidir. sigorta şirketleri trafik sigorta poliçesi primlerini belirlerken bu değer kaybı tazminatlarını da dikkate almaktadır.

  hakkınızda açılmış dava varsa, davaya sigortacınızı da müdahil etmelisiniz.

  değer kaybı tazminatı almak istiyorsanız, bağımsız bir eksperden temin etmeniz gerekir.

  değer kaybı ekspertiz raporuyla direkt sigorta şirketinden paranızı talep edebilirsiniz. eğer tazminatınız ödenmezse sigorta tahkim komisyonuna başvurarak 2-3 ay gibi kısa bir sürede çok ekonomik yollardan hakkınızı alabilirsiniz.

  http://www.aydemirekspertiz.com/…değer kaybi nedİr?
 • araç değer kaybı tahsilatında kazada kusuru bulunan tarafın araç sahibi ve trafik sigortası müteselsil sorumludur.ilk olarak araç değer kaybı için sigorta şirketine,araçınızda değer kaybını belirten,eskpertiz tarafından hazırlanan araç değer kaybı raporu ile başvuruda bulunabiliriniz.yani araç değer kaybınızı sigorta şirketinden talep edebilmeniz için aracınızın kaybetmiş olduğu değerin hesaplanması gerekmektedir.kasko aracınızda meydana hasarın bu tamir ve bakım işlemlerinden sorumludur gelende araç değer kaybını karşılamazlar.bazı sigorta şirketleri poliçelere ekledikleri ek bir özellikle, araç değer kaybını karşılayabilirler. eğer kasko araç değer kaybını güvence altına almamışsa, kasko sigortasından talepte bulunulamaz.
  kasko şirketi ,araç değer kaybını karşılıyorsa genelde , ekspertiz raporundaki miktarı ya ödemek istemezler , ya da pazarlık yoluna gidip olması gerekenin çok altında bir ödeme yaparlar.normalde 10.000 liralık oluşan değer kaybı için iş uzamasın diye 2.000 teklif eder ve bu durum hak sahibi için büyük bir kayıp oluşturur.bu durumda sigorta şirketinin teklif etmiş oldugu miktarı kabul etmeyip , sigorta tahkim komisyonuna başvurarak araç değer kaybı tazminatını tahsil edebilirsiniz.kasko şirketleri araç değer kaybını karşılamadıkları zaman , araç değer kaybı için,karşı tarafa ,yani kazaya sebebiyet verene aracın değer kaybının tespitine yönelik araç değer kaybı davası açılır. bu davanın hukuki olarak dayanağı borçlar kanunu'nda düzenlenmiştir.şayet karşı taraf kusurlu olmadığını ispat edemiyorsa araçta meydana gelen kaybı ödemekle yükümlüdür.bu dava mahkemenin yoğunluk durumuna göre 6ay-1,5yıl arası sürmektedir.
 • trafik kazası sonucunda, eğer suç oranın %100 oranında olmaması durumunda, karşı tarafın suç oranı ölçüsünde, karşı tarafın sigortasından talep edebileceğiniz tazminattır.

  değer kaybı davası denmiş, fakat dava demek çok doğru olmayabilir, çünkü herhangi bir dava, adliye, avukat gibi işlere girmeniz gerekmemektedir. kaza sonrası aracınızda oluşan değer kaybını telafi edebilmeniz için öncelikle, aracınızın kaza sonrası tamiratı yapıldıktan sonra, karşı tarafın sigortasıyla iletişim haline geçmeniz gerekmektedir. bu aşamadan sonra karşı tarafın sigortası, kaza ile ilgili bir takım evraklar istemektedir. örneğin, expertiz raporu, tamirat fotoğrafları, trafik kaza tespit tutanağı vb.

  bu aşamadan sonra sigorta bu işlem ile ilgili yeni bir dosya açarak, dosya için ekspertiz atamaktadır. ekspertiz de, aracınızın o günkü piyasa koşullarına göre bir değer kaybı belirledikten sonra, para hesabınıza yatırılmaktadır.
 • geçen yıl yaptığım kaza sebebiyle adıma açılan dava, kazada trafik polisi kusuru bana vermiş bugün gidip araştırdım. kusur tespit davası ve aynı zamanda itiraz hakkımı kullanacağım. sigorta şirketinin teminat limitini aşınca direk araç sahibine dönüyor. hiç etik olmayan bir dava olduğunu düşünmekteyim. dava süreci yaklaşık 12 16 ay sürmekte.
 • adamın arabasının ağzına sıç. yürü git kasko ödesin yok öyle dava değer kaybı şimdiki arabalarda %10-20lere ulaşıyor en kötü araba 60-70 bin ödeyecek tabiki
 • (bkz: #70661640)
 • tampon hasarları için işlemeyen uygulama.
 • mahkemede dava açmak yerine sigorta tahkim komisyonu'na başvurulması halinde en fazla 4 ay içinde sonuçlanacak olaydır. ön şartı tıpkı dava açmakta da olduğu gibi önce sigorta şirketine gerekli tüm evrakla beraber başvurup 8 gün içinde cevap alamamış/alınan cevaptan tatmin olmamış olmaktır.
 • sigorta şirketlerinin son 2 yılda sigortalılara ödediği ciddi meblağlar nedeniyle bir anda yapılan kanun değişikliği sonucu getirilen sınırlama ile sigorta şirketleri artık aracın poliçe maddi teminat tutarının ancak yüzde 15'inden sorumlu olacaktır.yani ancak 4.950 tl'lik bir ödeme yapacaktır.madem zararı karşılamayacak sigorta şirketleri, o zaman arkadaş ne diye mesuliyet sigortasını zorunlu hale getirip milletten her yıl tonla para alıyorsun.düşündükçe sinirleniyorum sinirlendikçe düşünüyorum.
 • şu ana kadar kimsenin başvuru yapıpta para aldığını görmediğim durumdur.

  son 2 senedir 3 kez kazaya karıştım ve hepsinde karşı taraf %100 suçlu bulundu. her birinde değer kayıp başvurusu yaptığım halde tümünde değer kaybı tespit edilememiştir bilgisi verildi. istersek dava açabiliyormuşuz ama dava açmanın dahi 4-5 bin tl'yi bulduğu bu ülkede hakkı ve adaleti sağlamak ne mümkün.