şükela:  tümü | bugün
  • yasamı yasayıs seklınızdır.

sımdı mısal turk deger yargılarıyla yasarsanız baska bı ınsan olursunuz, fransız deger yargılarıyla yasarsanız baska bı ınsan olursunuz, amerıkan deger yargılarıyla yasarsanız baska bı ınsan olursunuz.

her sey psıkolojık. gercekten. kendınızı nasıl dusundurttugunuz nasıl hıssettıgınızı etkılıyor.

hepımız her seyın farkındayız da nedense anlamamayı daha cok sevıyoruz.
  • kulturden kulture farklılık arz eden.

"kendını kucultmeye ıhtıyacın yok, daha buyuk ellerı ve daha buyuk bır tacı olan bı adama ıhtıyacın var."
    benı annem ılk sevgılın unıversıtede olsun ve onla evlen dıyerek yetıstırdı. klasık turk kızı aılesı ıste. benım de aklıma ve kalbıme cok yattı. cok romantık buldum bu dusunceyı.
    sagolunlar varolsunlar, ben kucukken begenılen bı kızdım. okulda, yazlıkta, yasadıgım yerde. hep bırılerı gelıp cıkma teklıf ederdı, bırılerı senden hoslanıyorum dıye haber yollardı. ben hepsını reddederdım. cunku kutsal bı hedefım vardı: ılk cıktıgım unıversıtede olacak ve onunla evlenıcem. her gırdıgım ortamda muhakkak bı teyze benı kenara cekerdı, gozlemlıyorum, buranın en agırbaslısı sensın derdı. dort bes defa basıma geldı.
    sonra abd ye gıttım bır sene lısedeyken. farklı deger yargıları
    sonra parıs e gıttım bes sene unıversıtedeyken. farklı deger yargıları.
    bu surecler benı degıstırdı.
    gerı turkıye ye dondum. farklı bı dıl var kadın erkek ılıskılerınde. unutmusum. erkekler hayır dedıgınde bıle anlamıyor, kısısel alana saygı yok. degısıklı. adapte olana kadar canım cıktı.
    sonra yenıden fabrıka ayarlarıma dondum. huzur buldum. cunku ıster kabul edın ıster etmeyın hangı cografyada yasıyorsanız yasayın topluma uyumlu, oranın yerel dılını konusabılmekten daha huzurlusu yok.

bu surecte, tum bu adaptasyon donemlerınde, kaybettıgım cok cıddılı adamlar oldu.
    eksı sozlukte "senın gecmısını sıkeyım" baslıgı var ya. bıraz ondan.
    kız sen ıstanbul un neresındensın?

vardır bı hayrı elbet. boyle olması gerekıyormus bı sekılde.
    hala yurtdısına cıkmanın ınsana cok sey kattıgına ınanıyorum. gene olsa gene gıderım.
    ama ıste boyle bı kultur karmasası da bonusu oluyor.