şükela:  tümü | bugün
 • warren buffett, benjamin graham ve charlie munger gibi isimlerin de uyguladığı, borsada herhangi bir sebeple gerçek değerinin altında fiyatlanan fakat ileride gerçek değerinin üzerinde fiyatlanacağı düşünülen iyi ve güvenilir şirketlerin hisselerini almaya dayalı yatırım stratejisi.

  ben bu yatırım stratejisini, temettü emekliliği amaçlı uzun vadeli yatırım stratejisiyle birleştirerek aşağıdaki tarifi uyguluyorum:

  gerekli malzemeler:

  1- ihtiyaç olmayan para.
  2- sahibi güvenilir olan, doğru yatırımlarla büyüyüp karını sürekli artıran (veya artıracağı öngörülen) ve ortaklarıyla paylaşan (temettü veren), piyasa değeri defter değeri oranı ve fiyat kazanç oranı uygun, tercihen 5 adet şirket.
  3- düzenli alım.
  4- bol sabır.
  5- bir tutam piyasa takibi.
  6- göz kararı sektör ve bilanço bilgisi.
  7- uzun vade (en az 10 yıl).

  yapılışı:

  1- asgari olarak yukarıda belirtilen özelliklere sahip şirketlerin hisseleri, ihtiyaç olmayan parayla düzenli olarak satın alınarak bu şirketlere ortak olunur.
  2- söz konusu şirketlerin bilançoları ile sektördeki, ülkedeki ve dünyadaki gelişmeler takip edilerek, şirketlerle ilgili ters bir durum olmadıkça fiyat düşüşlerinden de yararlanarak ortaklık oranı artırılmaya devam edilir.
  3- her yıl alınan temettülerle yine hisse alınarak ortaklık payı daha da artırılır.
  4- yeterli görülen temettü geliri için hedef lot sayısına ulaşılınca hisse alımına son verilir.
  5- ortak olunan şirketler doğru seçilmişse ve bunlar batmaz, zarar etmez veya temettü vermeyi kesmez ise ya da olumsuz başka bir durumla karşılaşılmaz ise her yıl alınan temettüler afiyetle yenir.
  6- şirket kar etmeye ve temettü vermeye devam ettikçe hisse sahibi öldükten sonra da çocukları, torunları, vs. temettülerden faydalanmaya devam eder.

  not: tabii ki yatırılan tüm paranın batma riski de var. sonuçta borsa bu. o yüzden ihtiyaç olmayan, batarsa hayatı karartmayacak para kullanılmalı. yatırım tavsiyesi değildir.

  (bkz: value investing)
  (bkz: temettü emekliliği)