şükela:  tümü | bugün
 • bir sirketin belli finansal yontemler kullanarak fiyatinin (hisse basina) belirlenmesi
 • hule, mantıkta, bir önerme kümesinin her öğesine bir doğruluk değerinin verilmesi i$lemidir.
 • ingilizcede appraisal, valuation gibi finans jargonunda sikca gecen terimlere denk duzen turkce terimdir.
 • hukukçuların kıymet takdiri dediğine iktisatçıların verdiği isim.
  değerlemenin anlamı daha geniştir tabi.
  ingilizcede assessment dahi denir.
 • muhasebede her ay başı geçmiş ayın banka ve kasa hesaplarının döviz değerlemeleri yapılır. şöyledir ki, günlük kurlarla giriş-çıkışlar ytl bazında hesaplanır. bakiye ise ay sonu döviz kuru ile değerlenir, böylece aradaki kur farkı bulunur. değerleme açıklaması ile muhasebe kayıtlarına geçirilir.
 • bir metin eloğlu şiiri;

  " bu aşk senden önce hürriyete yöneldi
  gecenin ortasında sen sımsıcak bir kadın
  içinde sen varken geceler dile geldi
  barışa yöneldi umudu darmadağın
  onları özlemek belki senden güzeldi
  çünkü sen ancak onlarda vardın
  hayatın mavişliği onlarla vardı "
 • vergi usul kanunu üçüncü kitapta* düzenlenmiş ve kanunda "vergi matrahlarının hesaplanmasiyle ilgili iktisadi kıymetlerin takdir ve tespitidir." şeklinde tanımlanmıştır. değerleme sadece vuk'ta değil, gelir vergisi kanunu, kurumlar vergisi kanunu ve katma değer vergisi kanununda da özel düzenlemelerle yer bulmuştur.
 • değerlemenin tanımı önceki ifadelerde her ne kadar sadece hisse senedi için kısıtlanmış olsada daha geniş kavramlar içinde kullanılabilir. bunları özetlemek gerekirse portföy değerleme, birleşme ve ele geçirmelerde değerleme, özelleştirmede değerleme, halka arzda değerleme.. finansal alana bakanlar değerlemeleri bu sınıflara ayırırken gayrimenkul alırken ev değerlemesi gibi hisse dışı değerlemelerde olur.. tahvillerde değerlenir falan filan.. ama genel manada değerlenen şirketlerdir.

  değerleme yapılırda nasıl yapılır?

  mesela değerleme yapan insanlara ne denir? değerleme yapan birine ne iş yaptığını sorduğunuzda size ben değerleyiciyim demez.. bu yüzden değerleyenler farklı adlar altında işlev görür. mesela teknik analistler,temel analistler, bilgi alıp satanlar, piyasa zamanlayıcıları, etkin piyasacılar gibi adlar altında bunlar işlevlerde bulunurlar.. bu ad altındakiler kendilerine özgü değerleme tekniklerine sahiptirler.. mesela temel analizciler değerlemeyi riske ya da piyasanın geleceğine göre yaparlar, teknik analistler fiyat, işlem hacmi gibi göstergelere bakarlar, bilgi alıp satanlar iyi haber varsa alım kötü haber varsa satım yönünde karar alırlar, piyasa zamanlayıcıları piyasanın geneline göre yatırım kararı alırlar, etkin piyasacılarda piyasanın etkin olduğunu değerlemenin manasız olacağını ifade ederler.. yani değerleme her yiğidin yoğurt yiyiş tarzına göre değişen bir kavramdır. zaten değerleme objektif bir karar süreci olmayıp tamamen subjektif olduğundan kişilere göre değişen analizlerle ortaya çıkar.
 • uzmanın pazardaki değerini belirleme işlemi.