şükela:  tümü | bugün soru sor
 • milli eğitim bakanlığı projesi. 2010-2011 yılı itibariyle uygulanmaya başlanmıştır. öğrencilerin sevgi ayı,sorumluluk ayı gibi faaliyetlerle her ay bir değer sistemi ile sadece eğitim olarak değil manevi olarak da geliştirilmesi hedeflenmektedir. nitekim meyvelerini toplamaya başlamıştır.
 • muaviye adlı şahsın özlü sözünü kendine ilke edinmiş dandik proje. ayrıca arapça ısrarlarını da anlayabilmiş değilim sözlük.
  hilm ne la?
 • turkiye'de dusunme egitimi, medya okuryazarligi, vatandaslik, sosyal bilgiler, din kulturu ve ahlak bilgisi dersleri degerler egitimi kapsaminda degerlendirilebilir. sadece bu sayilan derslerle degil, tum derslerde ogrencilerin gerekli deger ve degerlerle ilgili tutum ve davranislarin kazandirilmasi amactir. degerler egitimin hedefledigi degerler durustluk, sevgi, saygi, sorumluluk, adil olma, duyarli olma, paylasimci olma, hak yememe ve hakka saygi duyma, dogruluk gibi temel degerlerdir.

  gunumuzdeki cocuklarin deger sistemi ve yasam bicimi "her seyin fiyatini ve en iyi markasini biliyorlar ama hicbir seyin degerini bilmiyorlar." seklinde gosterilmektedir. bunun sebebi olarak da ogretim programlarinda durustluk, sevgi, saygi, adalet, hak, dogruluk gibi degerlerin ikinci plana itilmesi gosterilmektedir. ayrica okuyup da ne olacaksin, okudu da ne oldu ya da okuyup da basin goge mi erecek tarzinda soylemler ve yargilar, toplumda bir yere gelmenin sans, torpil veya tanidik etmenlere baglanmakta ve egitimin degerini dusurmektedir.
 • karakter egitimi olarak bilinen egitim. degerler egitiminin amaci bireylerde degerlerin gelisimini cok yonlu olarak desteklemektir.
 • okul oncesinden baslayarak kazandirilacak bazi temel degerler ve degerlerle ilgili tutum ve davranislar

  1. ozsaygi (kendine saygi)
  2. saygi (baskalarinin hakkina saygi)
  3. ozdenetim, otokontrol, öfke kontrolu
  4. sorumluluk
  5. sevgi
  6. isbirligi
  7. durustluk
  8. sabir
  9. iletisim
  10. empati
  11. hosgoru
  12. girisim
  13. paylasim
  14. cevre bilinci
  15. secme hakki
  16. merak
  17. deneyim
  18. mutluluk ve tatmin
  19. şükür, şükran, minnettarlik
  20. planli olmak
  21. tartisma, fikirlerini ifade etme.
  22. diyalog, tanisma, kendini tanitma, iliskiler kurma.
  23. dinleme
  24. yorumlama
  25. ozgurluk (özgürlüğün sınırları ve haklar)
  26. soru sorma
  27. birlik, beraberlik
  28. adaletli olma, hakkaniyet
  29. hakka saygı (hak yememe)
  30. arastirma ve sorgulama
  31. ilkeli olma (prensipleri olan)
  32. açık görüşlülük
  33. duyarlı olma, duyarlilik
  34. risk alma
  35. dengeli ve tutarli olma, tutarlilik
  36. istikrarli olma.
  37. elinden gelenin en iyisini yapma
  38. öğrenme
  a) öğrenmeyi öğrenme
  39. düşünme
  a) yansıtıcı düşünme
  b) eleştirel düşünme ve bilimsel düşünme
  c) yaratici dusunme
  d) analojik dusunme
  e) analitik dusunme
  f) yakinsak dusunme
  g) iraksak dusunme
  h) ekonomik dusunme
  i) özenli düşünme
  40. toplumsal duyarlılık
  41. tutumluluk
  42. hayat ve anlami
  43. problem çözme
  44. yaratıcılık
  45. uretkenlik
  46. dayanisma, takim oyunu
  47. bagimsiz calisabilme
  48. bilimsellik
  49. baris
  50. ozgunluk
  51. evrensellik
  52. genelgeçerlilik
  53. yararlilik
  54. etik, ahlak
  55. öz disiplin
  56. farkındalık
  57. digerkamlik
  58. yardimlasma
  59. dostluk
  60. ozguven
  61. verimlilik
  62. sadakat
  63. güvenilirlik
  64. tesekkur etme
  65. ozur dileme
  66. selam verme

  (bkz: okul oncesi egitim/#46755423)

  bu degerler icsellestirebilirse 5 yasinda da 80 yasinda da kisi mutlu olacaktir. ornegin, ders calismak tek basina deger degildir. onun yerine sorumluluk degerini cocuga tattirirsak once okulda, sonra isinde sonra evlendiginde bu degeri hayatina uygulayacaktir. birey degerleri kazandiktan sonra hayati anlamli gelecek. cunku bu degerleri kontrol etmek kendi elindedir.
 • (bkz: #37447564)
 • bugün okullarını iyi kötü bitirmiş ama sokak serseriliği yapan yolda elinde sigara, tespih naber hoca ya diye yanımıza gelebilen bir kitle var. liseyi bitiren kız evli barklı adamın peşinde koşabiliyor, üniversite okuyan adam çocuk kavgasında kardeşinin peşine takılıp el kadar sabiyi pataklayabiliyorsa okullarımızda öğretim yapılsa da eğitim de bir şeyler eksik yapılıyor diye düşünülmelidir. ülkemizde din eğitimi ya da ahlak eğitimi bunun da en temelinde değerler eğitimi verilmesi, öğrenci daha tertemizken bu değerlerle yoğurulması gerekiyordu. bu eğitimin verilmesi kararı oldukça yerinde olmuş hele hele anaokulundan itibaren verilmesi, 1. 2. 3. sınıftan itibaren de din eğitiminin verilmesi çok çok doğru bir karar olmuştur. din eğitimi için o yaş erken değildir bizler müslüman değil miyiz namaz, oruç, abdest farz olduktan sonra öğrenmek kadar saçma bir şey var mı. dine sadece ibadetmiş muamelesi yapmak, bunları iyi kötü yaz kurslarında ya mahallenin hacı teyzesinden öğrenmek sonucunda olmadı mı insanların her sakallıya dede, her namaz kılana müslüman muamelesi yapması? akp'yi ve her konuda din üzerinden yürümesini oldukça itici bulsam da bugün toplumsal ahlakın düzenlenebilmesi için böyle bir adım çok gerekliydi. nasıl ki ben de türkçe konuşuyorum çocuğuma türkçe'yi evde öğretirim denilmesi yanlış bir yaklaşımsa ben dini eğitimi evde veriririm de o kadar yanlış bir yaklaşımdır. özetle toplumumuzun ısrarla ihtiyacı olan eğitimdir.
 • sübhaneke duasının şurada görüleceği gibi şaklabanca öğretileceği ders.

  dersin adı, şaklabanlık eğitimi olmalıydı.
 • değer söylemi altında bir grubun inançlarına ilişkin hususların bütün ilköğretim öğrencilerine dayatılmaya çalışılacağı, üstelik ülkede hiçbir ders doğru düzgün verilmediğinden bunun dahi tam olarak yapılamayacağı bir ders olacaktır. zira değer eğitimi ailede başlayan ancak okulda verilmeye devam edilmesi gereken bir eğitimdir. fakat 40 dakikalık içeriği belirsiz bir seminerle kimseye bir değer aşılanamayacağı aşikardır. bu öğretmenler ve eğitimcilerin tamamı, 40 dakika boyunca değil de bütün bir öğretim yılı boyunca karşılıklı saygı ve sevgi, hoşgörü, farklılıkları kabullenme, insan hakları, insan onuru gibi değerleri, sürekli uygulama ile öğrencilere gösteremedikleri sürece, o 40 dakikalık seminerde söylenen şeylerin pratikte hiçbir faydası olmayacaktır. bu uygulama da bugüne kadar yapılamadığına göre bugünden sonrası için de pek umudum yok.
 • hani yillarca gerizekali yetistirdigimiz nesilleri nasil cok cok daha gerizekali yapabiliriz, beyinleri oldugunu onlara unutturabiliriz seklinde bir ders vermek amaciyla yapilabilecek bir egitim. cok iyi dusunmussunuz.