şükela:  tümü | bugün
  • milli eğitim bakanlığı projesi. 2010-2011 yılı itibariyle uygulanmaya başlanmıştır. öğrencilerin sevgi ayı,sorumluluk ayı gibi faaliyetlerle her ay bir değer sistemi ile sadece eğitim olarak değil manevi olarak da geliştirilmesi hedeflenmektedir. nitekim meyvelerini toplamaya başlamıştır.
  • muaviye adlı şahsın özlü sözünü kendine ilke edinmiş dandik proje. ayrıca arapça ısrarlarını da anlayabilmiş değilim sözlük.
    hilm ne la?
  • turkiye'de dusunme egitimi, medya okuryazarligi, vatandaslik, sosyal bilgiler, din kulturu ve ahlak bilgisi dersleri degerler egitimi kapsaminda degerlendirilebilir. degerler egitimin hedefledigi degerler durustluk, sevgi, saygi, sorumluluk, adil olma, duyarli olma, paylasimci olma, hak yememe ve hakka saygi duyma, dogruluk gibi temel degerlerdir.

gunumuzdeki cocuklarin deger sistemi ve yasam bicimi "her seyin fiyatini ve en iyi markasini biliyorlar ama hicbir seyin degerini bilmiyorlar." seklinde gosterilmektedir. bunun sebebi olarak da ogretim programlarinda durustluk, sevgi, saygi, adalet, hak, dogruluk gibi degerlerin ikinci plana itilmesi gosterilmektedir. ayrica okuyup da ne olacaksin, okudu da ne oldu ya da okuyup da basin goge mi erecek tarzinda soylemler ve yargilar, toplumda bir yere gelmenin sans, torpil veya tanidik etmenlere baglanmakta ve egitimin degerini dusurmektedir.
  • degerler egitiminin amaci bireylerde degerlerin gelisimini cok yonlu olarak desteklemektir.
  • okul oncesinden baslayarak kazandirilacak bazi temel degerler

1. ozsaygi
    2. ozdenetim
    3. sorumluluk
    4. isbirligi
    5. sevgi
    6. saygi (baskalarinin hakkina saygi, kendi hakkini savunma, hayir diyebilme vs gibi.)
    7. durustluk
    8. sabir
    9. iletisim
    10. empati
    11. hosgoru
    12. girisim
    13. paylasim
    14. cevre bilinci
    15. secme hakki
    16. merak
    17. deneyim
    18. mutluluk ve tatmin
    19. şükür, şükran, minnettarlik
    20. planli olmak
    21. tartisma, fikirlerini ifade etme.
    22. diyalog, tanisma, iliskiler kurma.
    23. dinleme
    24. yorumlama
    25. ozgurluk (özgürlüğün sınırları ve haklar)
    26. soru sorma
    27. birlik, beraberlik
    28. adaletli olma
    29. hakka saygı (hak yememe)
    (bkz: okul oncesi egitim/#46755423)

bu degerler icsellestirebilirse 5 yasinda da 80 yasinda da kisi mutlu olacaktir. ornegin, ders calismak tek basina deger degildir. onun yerine sorumluluk degerini cocuga tattirirsak once okulda, sonra isinde sonra evlendiginde bu degeri hayatina uygulayacaktir. birey degerleri kazandiktan sonra hayati anlamli gelecek. cunku bu degerleri kontrol etmek kendi elindedir.
  • (bkz: #37447564)
  • sübhaneke duasının şurada görüleceği gibi şaklabanca öğretileceği ders.

dersin adı, şaklabanlık eğitimi olmalıydı.
  • değer söylemi altında bir grubun inançlarına ilişkin hususların bütün ilköğretim öğrencilerine dayatılmaya çalışılacağı, üstelik ülkede hiçbir ders doğru düzgün verilmediğinden bunun dahi tam olarak yapılamayacağı bir ders olacaktır. zira değer eğitimi ailede başlayan ancak okulda verilmeye devam edilmesi gereken bir eğitimdir. fakat 40 dakikalık içeriği belirsiz bir seminerle kimseye bir değer aşılanamayacağı aşikardır. bu öğretmenler ve eğitimcilerin tamamı, 40 dakika boyunca değil de bütün bir öğretim yılı boyunca karşılıklı saygı ve sevgi, hoşgörü, farklılıkları kabullenme, insan hakları, insan onuru gibi değerleri, sürekli uygulama ile öğrencilere gösteremedikleri sürece, o 40 dakikalık seminerde söylenen şeylerin pratikte hiçbir faydası olmayacaktır. bu uygulama da bugüne kadar yapılamadığına göre bugünden sonrası için de pek umudum yok.
  • hani yillarca gerizekali yetistirdigimiz nesilleri nasil cok cok daha gerizekali yapabiliriz, beyinleri oldugunu onlara unutturabiliriz seklinde bir ders vermek amaciyla yapilabilecek bir egitim. cok iyi dusunmussunuz.
  • müfredatının heryerinden katran gibi ikiyüzlülük akan beyin yıkama eğitimi.