şükela:  tümü | bugün soru sor
  • adım adım türkiye kütüphaneleri adıyla yürüttüğüm kişisel çalışmamın bir durağı. çalışmayı başlattıktan sonra akademi yerleşkesinde mukim bulunduğum için başka yere ziyarette bulunmamıştım. nihayet bulunma fırsatı yarattım. nicedir merak ediyordum burayı çünkü ilk ziyaretimi 2014 dolaylarında gerçekleştirmiştim. birkaç notum şöyle:

*değirmendere, gölcük ilçe sınırları içinde kocaeli'de. gölcük belediyesi'ne bağlı zaten kütüphane. gölcük ilçe halk kütüphanesi'nden ayrı. değirmendere ilçe halk kütüphanesi değil ismi. çünkü değirmendere ilçe değil. ne kadar da basit. bunu kimse bilmek zorunda değil elbet. sadece oranın ayrı bir ilçe olduğunu iddia eden yerlilere kafam attı, o yüzden yazdım. reis'in tonlamasıyla: "biz bütün yerel yönetimleri ve bittabii bununla ilintili şeyleri sizden iyi biliriz!" diyecek kadar yerel yönetimlere aşık biriyim ben! gönül işleri... paralel bir evrende bir yerin toy kaymakamı olduğumdan şüphem yok. benim kafamın tasını attırmayın kıymetli hemşehrilerim! bu teşkilat ve organizasyon işlerinden de ekseriyetle anlarım. bir şey hariç. şu yeni cumhurbaşkanlığı sisteminde kim kime bağlandı bir onu oturtmadım kafamda. o da kafasızlıktan değil de cumhuriyetin düştüğü vaziyeti sindirmek istemediğimden.

lakırdıyı keseyim.

*kütüphanenin yeri değişmiş. bu bilgi önemli. vapurla izmit'ten geçip sahil boyu karamürsel'e doğru yürüyoruz çok az. restore edilip yeme içme yeri, konaklama yeri yapılmış yalı evleri var. işte o avludaki bir yapıya da kütüphaneyi taşımışlar.

*pazar günü hariç 10.30-13.00 ile 13.30-18.30 saatleri arasında açık.

*ahım şahım bir koleksiyon yok. halk kütüphanelerinin rezil standardı neyse ona sahip. koleksiyon beklentim yoktu zaten giderken. bahsetmeye değer bir şey olmadığından içerisi hakkında bir şey yazmıyorum.

*ortamda bulunmayı sevdiğim için yine gider miyim? giderim tabii. değirmendere sükunetli bir yer. şehreminiye selâm olsun. (aman ne komik.)

edüt: vapuru izmit'ten geçirmişim. vallahi fark etmedim yazarken. affola. *
  • vapurla izmit'ten geçip ulaşamazsınız. çünkü vapurla izmit'ten geçemezsiniz. onun yerine izmit'ten vapura binip, körfezi geçerek değirmendere'ye ulaşabilirsiniz.