şükela:  tümü | bugün
  • 2 gündür bi' tamamdır tutturduk gidiyor ve bunun bi' sonuç vermeyecek olması gerçekten üzüyor beni. sonuç vermeyecek olmasının yanısıra zamanımız çalınıyor. şunun şurasında 45 gün kalmış seçime, biz johnny sins'e twit attırma derdindeyiz. johnny sins kim aq, tamam twit'i atsa ne değişecek. neyse

her ne kadar tamam hareketinin faydasız olduğunu düşünsem de 1.7 milyon twit umudumu diri tutuyor. bence yoğunlaşılması gereken nokta, bu potansiyeli nasıl değerlendirebileceğimiz.

misal; #oyver başarılı bir hareketti bence. oy kullanmayacak kesimin vicdanını rahatsız etti ve sandığa gitmesini sağladı. en önemlisi de bireysel olarak mücadele edebileceğine, sonuca etki edebileceğine inandırdı.

benim tavsiyem ise; #iknaet ile bir hareket başlatmak.

sokak röportajlarında izleyip aptallıkla, cahillikle suçladığımız insanlar akrabalarımız, komşularımız, arkadaşlarımız. onlar üzerinden ego masturbasyonu yapıp birbirimizi gazlayarak değil, onları ikna ederek bi' şeyler değişebilir ancak.

hadi anneleri, babaları, dayıları, amcaları, halaları, teyzeleri ikna etmek pek de kolay olmayacak diyelim. ya da fanatik ak partili bi' komşuyu, arkadaşı... ama düşünüyorum da sakin ve donanımlı bir yaklaşımla babaanneler, anneanneler, dedeler ikna edilebilir. ya da ak partili olmasına rağmen ekonominin olumsuz gidişatından veya herhangi farkı bir konudan muzdarip olan, memnuniyetsiz olan kafası karışık eş dost ikna edilebilir.

gerekirse bi' tane twitter hesabı açılsın. herkesin bildiği, şikayetçi olduğu ama dillendirebileceği kadar donanımlı olmadığı şeyler madde madde yazılsın. o argümanlarla ikna edilmeye çalışılsın eş dost.

hatta #iknaettim olarak ikinci bi' hashtag de kullanılabilir. ''babaannemi #iknaettim'' twit'i ile beraber yüklenmiş bir videoyu izlemek tetikleyici olacaktır. johnny sins'in tamam twit'inden daha fazla sempati toplayacağı da kesin. nedense çok pis taktım sins'e*

neyse, değerlendirmeye ve geliştirmeye açık, etkili sonuçlar doğurabilecek bir fikir olduğunu düşünüyorum.

ve her türlü tavsiyeye de açıyorum konuyu.

gözünüzü seveyim taşağa vurmadan ciddi ciddi konuşalım şunu
  • t a m am başlığına yazdığımın #76793506 aynısını burası için de geçerli. neden değişim istediğimizi bu insanlara sakince, mantıklı bir şekilde ve en önemlisi ayrıştırmadan, kutuplaştırmadan anlatmalıyız. onlar bize istediği kadar fetöcü, dış mihrak, hain vs desin biz "demokratik hakkımızı" kullanıyoruz ve asıl işin vurucu tarafı da bu. neden t a m a m diyenleri değişim isteyenleri fetöcü hain ilan ederek demokrasiyi engellemeye çalışıyorsunuz ki?
  • öncelikle t a m a m'ın gereksiz olmadığını düşünenlerdenim. malum tarafın, 2 milyon tweeti görünce morali bozuldu. bocalıyor ve bocalayacaklar.
    ayrıca cb danışmanı çıkıp bu t a m a m tivitleri hede hödö diyecek ve siz bunun hala önemsiz bir şey olduğunu mu düşüneceksiniz. bir arada olmamızdan ölümüne korkuyorlar ne yaptığımızın önemi yok. *

gelelim başlığa. oldukça mantıklı ve organize edilebilir mesele. ama şunu peşinen söyleyeyim. 16 yıldır belli şeylerin farkına varamamış ya da işine gelmeyen körelmiş kesimi ikna edebilmek oldukça sağlam sinir sistemi gerektirir.
  • tamam kesinlikle iyi bir slogan lakin aynı zamanda ayrıştırıcı. "senin devrin bitti artık" demekten ziyade o devir boyunca arkasında duran insanlara neden bitmesi gerektiğini anlatan bir slogan gerekiyor.

#iknaet bu kapsamda değerlendirilebilir ama bu da 16 yıl boyunca oy vermemiş insanlara yönelik bir hareket.

sosyal medyada önceleri oy verip de şimdi "tamam" diyen bir kişi dahi bulamazsınız. bu da twitterdaki 2 milyon sayısının hiçbir şey ifade etmediğini, zaten oy vermeyenlerin "tamam" dediğini gösterir.
  • mantıklı bir fikir. çok büyük olmasa da ülkede hala ölümüne politize olmamış insanlar da mevcut, özellikle de orta yaş ve üstünde. birçoğu oy kullanmayan, kullanınca bir fark yaratmayacağını düşünen insanlar, ki belki de haklılar. ancak sandıkta olabilecek her türlü şaibeye karşı ilk adım, mümkün olduğunca çok insanın oy vermesini sağlamak. oyları koruyabilmek için önce koruyacak oy olması lazım zira.

ben kendi babaannemde denemeyi düşünüyorum. tek çocuğunun tek çocuğuyum, benim için 50 yıllık sigara tiryakiliğinden vazgeçen kadın bir oyu çok görmeyecektir.
  • şu kısma da bir parantez açayım, tamam hareketinin rahatsız edici olduğuna katılıyorum. fakat sonuca etki edeceği konusunda pek ümidim yok ve sadece twit atarak bireysel sorumlulukların bertaraf edildiği algısına kapılıyor olmamız rahatsız ediyor beni.

ne yapılabilir ile ilgili aklıma gelen ve yayılması durumunda etkili olacağını düşündüğüm bi' akım bu.

bireysel çaba ile de sonuca etki edilebileceğini görmek yüreklendirecektir insanları ve harekete geçirecektir.

eminim ki hepimizin etrafında ikna edebileceklerimiz vardır ama konuşmuyoruz, çabalamıyoruz. hatta belki aklımıza gelmiyor. bu akım bu fikri hatırlatacak ve olumlu paylaşımlar geldikçe güçlendirecektir.

ne herhangi parti ile bağlantım var ne sosyal medya dehasıyım, şunun ucundan bi' tutun gözünüzü seveyim. konuşalım, tartışalım. muhakkak ki güzel fikirler çıkacaktır ortaya.

ha bir de şunu belirtmekte fayda var; kimseyi manipüle etmek, kandırmak, oyunu çalmak değil mesele. medyanın durumu ortada. temel amaç; ''bunlar da oluyor'' demek ve bu doğrultuda karar vermelerine yardımcı olmak.
  • (bkz: #76811384)