şükela:  tümü | bugün
  • arkadaşlar merhaba. size yakın zamanda başımdan geçen bir olaydan bahsetmek istiyorum. geçen sene eylül ayında değişim sanat akademisi’nde kursa başladım milli eğitime bağlı bir güzel sanatlara hazırlık atölyesi. haziranda ailem tekirdağ’a taşınma kararı verdi ve taşındık. gitmediğim haziran ayının parasını da ödedim. sene başında babam sözleşme imzaladı ve 6600 liralık tek senet yapıldı. her ay bir kısmını ödedikçe makbuz veriyorlardı ve aksatmadan ödedim. fakat taşındığımız için kursa devam edemeyecektim ve hazirandan sonra kalan üç senedi ödemeyi reddettim çünkü kursa devam edemezdim ve almadığım eğitimin parasını ödemek hiç mantıklı değil. babam kursa ikametgah belgemizi götürdü taşındığımızdan bahsetti ve sözleşmeyi iptal edip seneti geri vermediler. sonra araştırdım hukuk sitelerinden milli eğitime bağlı özel eğitim kurumlarının sözleşmeleri ikametgah değişikliği yapıldığında feshediliyormuş. bakırköy ilçe milli eğitim müdürlüğüne gittim şef önder elçin beye durumu anlattım. o da değişim sanat akademisi’nde yetkili birini aradı ve “öğrenciyi gönderiyorum, senetlerini verin insanları madur etmeyin.” diye bağırdı telefonda. telefonu kapatınca da bu sebepten mağdur olan çok insan var dedi. yanımda bir arkadaşım daha vardı o da buna şahit. önder beyin telefon görüşmesinin üzerine kursa gittim fakat senetim yine verilmedi. diğer gün tekrar önder beye gittim dilekçe yazmam gerektiğini yapacak bir şeyin olmadığını söyledi. dilekçe yazdım. değişim sanat akademisi de dilekçeye karşı dilekçe yazdı biz sertifika verdik eğitimi bitti aslında ama ödeme kolaylaşsın diye senetleri eğitim bittikten sonrasına da yaydık şeklinde. bu büyük bir yalan çünkü atölyelerin eğitimi sene boyu sürer mimar sinan ve marmara üniversitesi gibi devlet okullarının sınavları ağustosun sonundadır ve verdikleri sertifikanın üniversiteye girmek için bir yararı yoktur. daha sonra milli eğitimden cevap geldi ve kağıtta “kayıt iptalinin gerçekleşmemesi durumunda adı geçen kurum hakkında hukuki yollara müracaat edebileceğinizin bilinmesini rica ederim.” yazıyordu. babam kuruma bu kağıtla gitti seneti yine alamadı. bizden sürekli kalan üç ödemeyi talep ettiler. ve biz de ödemedik haliyle babam da sürekli tekirdağ’dan istanbul’a gidip ilgilenemedi. 6 kasımda da şahsıma icra gönderdiler. ben de icraya itiraz ettim. bir eğitim kurumu öğrencisini nasıl önce icraya veriyor? işin garip tarafı sözleşmeyi imzalayan babam, icra bana gönderiliyor ve ankara’dan. sonra biraz daha araştırdım davalar tüketicinin olduğu ikametgahta açılmak zorundaymış. hiçbir şekilde imza atan adı geçen ben değilim beni neden icraya verdiler anlamadım. iki gün önce de tüketici heyetinden öğrendim ki dava senetlerden açılmamış. zaten senetten açılsa itiraz edemezmişim ve yaptıkları usulsüzlükmüş. yani tek senet yapmaları suçmuş, o yüzden senetten açmamışlar davayı. kaldı ki üzerimde hiçbir mal yok, çalışmıyorum sigortam yok. ankara’ya gidip dosyayı takip etmem de imkansız. iki gün önce tüketici heyetine şikayette bulundum nasıl bir yararı olur bilmiyorum fakat kurumun avukatı muhammed sarıkaya ile konuştuk üç ödemelik 1650 tl olan borcunuz icra masraflarıyla 2500 lira oldu, itirazınıza itiraz edicez olay mahkemeye gidecek ve 5000 tl olacak borcunuz dedi. ben kimseye beni icraya verin dava açın demedim, bu masrafları neden ben ödüyorum? eğitimini almadığım üç ayın parasını neden veriyorum? dava açılacak ve avukat tutacak param yok ama hakkımı sonuna kadar aramak istiyorum. bir yandan da olayı sosyal medyadan duyurmak istiyorum bir şekilde benden para alsalar da başka insanlar mağdur edilsin istemiyorum. insanları keriz yerine koyuyorlar ve inanılmaz çirkef bir kurum uğraştığı insanlar 19-20 yaşında insanlar. twitterdan bu olayı anlattığım tweeti 450 bin kişi gördü. aynı şekilde instagramdan da paylaştım, bimere şikayet ettim, sikayetimvar isimli siteye yazdım. amacım daha geniş kitlelere ulaşması. bir de belki birileri bana fikir verir bu konu hakkında. hepinize şimdiden teşekkürler.
  • hiç kimse yok mu yardım edebilecek gerçekten