şükela:  tümü | bugün
 • tam adıyla "değişim sürecinde türkiye: osmanlı'dan cumhuriyet'e sosyo-ekonomik bir değerlendirme", mahfi eğilmez'in türkiye ekonomisini son derece yalın bir dil ve herkesin anlayabileceği netlikte anlatmayı başardığı 2018 remzi kitabevi basımı olan kitap.

  avrupa, imparatorlukların dağılmasıyla ulus devletlere dönüşür ve aydınlanmanın ardından sanayi kapitalizmine geçerken, osmanlı imparatorluğu hep bir ümmet devleti olarak kaldı. ne tam olarak aydınlanmaya girebildi, ne de sanayi kapitalizminin getirdiği rüzgârı yakalayabildi.

  türkiye cumhuriyeti’nin kurulmasıyla aydınlanma ve sanayileşme atılımı gibi kazanımlar çıktı ortaya. ne var ki bunlar, toplumca bir çaba karşılığı elde edilmiş kazanımlardan çok, ilerici bir kadronun getirdiği düzenlemelerdi. o nedenle de toplum tarafından tam olarak sahiplenilmediler.

  son yüz yılda ülkemizde yaşanan sosyo-ekonomik evrim başlangıçta ileriye doğru olsa da, sonradan çok daha karışık bir görünüm içine girdi. bizde hiçbir zaman geniş bir sanayi burjuvazisi oluşamadı. daha çok bir esnaf burjuvazisi oluştu. hiçbir zaman kapitalizm, ahbap-çavuş kapitalizmini aşamadı. türkiye bazen batı’ya bazen doğu’ya, bazen ileriye bazen geriye doğru kararsız bir denge içinde savrulup durdu.

  bu kitap, türkiye’nin osmanlı’dan bu yana yaşadığı bu karışık ve kararsız değişimi değerlendirmeyi amaçlıyor.

  http://www.idefix.com/…syoloji/urunno=0001754426001

  https://www.kitapyurdu.com/…gerlendirme/458803.html
 • kocaman bir köye dönüşen günümüz dünyasında artık ekonomik koşullar da çok çabuk değişiyor.

  ekonomik gelişmeleri gözlemleyebilmek, analitik yorumlayabilmek, rasyonel düşünmek ve proaktif yaklaşım için temel ekonomi bilgisi artık herkese gerekli. bireysel ekonomi planlamanızı daha dikkatli yapmalısınız.

  ekonomik/finansal okuryazarlık düzeyinizi artırmak için mahfi hoca 'nın bu kitabını mutlaka okuyun, okutun.
 • cok rahat anlaşılabilir bir dille, teknik kavramlar bile anlaşılır hale getirilerek yazılmış akıcı kitap.

  hocaya emeği için teşekkür eder, ne olup ne bittiğini anlamak isteyenlere de tavsiye ederim.