şükela:  tümü | bugün
 • insanoğlunun güttüğü ve yürüttüğü en soylu davranışlardan biri.

  değişimi kabullenmemek içselleşmiştir.

  dışsal olan değişim olduğundan değişimi içselleştirmek demek, onu bir ritüel olarak kabullenmek demektir ki, bu raddede değişim artık bir alışkanlık olmuştur.

  bir alışkanlığın kaybı, değişimle gelen darbeyle olacaktır. işte burada insan faktörü devreye giriyor ve naçar bir çabayla direniş gösteriyor. sonuç; uzun periyodlara bakarsak insanoğlunun değişimiyle sonuçlanmış.

  biz büyüdük ve kirlendi dünya yani ! hep çocuk kalamıyoruz polyanna, üzgünüz ..
 • bazen birseyler kaybetmektir.

  hayatta size negatif etki yapan insanlarin ve hayatin olumsuz -sonucu belirsiz- tum yansimalarinin tesiriyle her gun, her dakika degismekten hicap duymazken; size deger verdiginden ve kotulugunuzu istemeyeceginden emin oldugunuz birinin, size yeni edinimler katmaya calismasi karsisinda, inat zirhina burunup karakteriniz icin savasiyor tribine girersiniz. size soz hakki tanimayan seylerin etkileriyle kisa bir surede ozunuze 180 derece zit bir kimlige burunebiliyorken, sizin icin karakterinde ciddi bir deformasyona giden bir insanin sizin uzerinizdeki tasarruf haklarini gormezden gelirsiniz. karsinizdaki insandan degisim beklerken, kendiniz bu degisime ayak uydurmaya gerek gormezsiniz. hayatta cevre etkisiyle kontrollu veya kontrolsuz gelisen degisimler, bunyenizde yeni olmazsa olmaz'lar olusturuyorken; sizi seven biri size pozitif etkiyecek yeni olmazsa olmaz'lar katmaya calistiginda onun adini "kisilige kasit" koyar, o insani da tu kaka ilan edersiniz.
  degisime direnen bu amacsiz tutum size olagan karakteristik seyriniz haricinde birsey de eklemez. sadece hic bilmediginiz konularda ve hic tatmadiginiz duygularda eksik kalir, birseyler kaybedersiniz. gecmis olsun.
 • yalnızlığı kabullenen er kişinin istemsiz bir şekilde yaşadığı süreç. hayatına girmeye çalışan karşı taraf ile değişmeye çabalamak da nafile. öğrenilmiş çaresizlik.
 • -öküz kardeş bak uçak geçiyor

  -yok ben böyle iyiyim
 • ilk bakışta negatif bir durum gibi algılanmaktadır. fakat değişim dediğimiz en basit düzeyde kendi içinde üçe ayrılır;

  - olumlu değişim
  - nötr değişim
  - olumsuz değişim

  mantıklı her insan nötr ve olumsuz değişime direnmelidir. bu da negatif değil, aksine pozitif bir durumdur.