şükela:  tümü | bugün
  • değişimi hayatına müdahele gibi gören insandır. "birileri istediği için" değişildiği düşüncesi mevcuttur. ukala olduğu için herkesin hayatına hiç kimse karışamaz der. bazen değişmeyeli o kadar uzun zaman olmuştur ki bu saatten sonra bir değişiklik yapacak olsa "önce şöyleydin şimdi böylesin" gibi bir cümle duymaktan korktuğundan değişmez. kimisi de bu engeli aşmış bu cümleleri duymuştur sonraları bunun iyi bir şey olduğunu anlayıp gerekli gördüğü her değişimi yapmıştır.

değişim.. değişim.. (bkz: bir kelimeye yabancılaşmak)
  • gelişmeye de kapalı insandır. "başkaları gelişsin, geliştirsin ben kullanırım" kafasına sahiptir.

türkiye'nin yaklaşık %99,01'ini oluşturmaktadırlar.

çoğu kendini müslüman olarak tanımlar. islam'a göre değişmek haramdır. otur oturduğun yere'dir.
    karı dediğin kocasının ayağını yıkar, çocuk yapar yemek yapar kocasını yatakta mutlu eder.
    koca dediğin de dayak atar, vurdu mu oturtur.

türkiye böyledir.

(bkz: islam hoşgörü dini)
    (bkz: islam barış dini)
    (bkz: yersen)
  • aynı bankın üzerinde bambaşka bir insan olarak oturduğunu anladığında öğreniyorsun. değişmek biraz da ölmek aslında..
  • benmişim bu. kendimi hep değişime, yeni şeylere açık bir insan olarak görürdüm. şimdi her şeyimi değiştirmek zorunda kalınca ne kadar korktuğumu anladım. çalışmak için yeni bir şehre taşınmam gerekecek belki, ama istemiyorum, korkuyorum. bir yerden de mecburum, kalamıyorum artık çünkü burada. yaşam tarzım değişecek bir nevi, sorumluluklarım değişecek. bunlar beni çok korkutuyor.

insan bu noktada en basitinden tutunacak bir dal arıyor. eğer ona tutunursam bu değişim dalgası beni kapıp götüremez diye düşünüyor. ama bulamayınca korku başlıyor, ya kapılıp gidersem, bambaşka biri olursam diye. ben böyle mutluydum. bu değişim dalgasına kaptırırsam kendimi, aynı şekilde çıkamam içinden. eskiyi gömerim. işte ondan korkuyorum.

değişimden ve değişmekten bu yüzden korkuyor herhalde insan. cehaletin getirdiği mutluluğun tersi gibi, değiştiğini, değişeceğini görünce eski mutlu günlerini gömüyor, mutsuzluğunun farkına varıyor, o yüzden korkuyor.
  • hayatında bir iki kez ciddi anlamda değişmiş, fakat değişmesine sebep olan kişinin / koşulun / olayın; kendisini değiştirmesine değmediğini, daha da kötüsü kendisini çok düşük bir seviyeye çektiğini tecrübe etmiş olması muhtemel insan tipidir.
  • aslında sorumluluk almaktan korkan insandır. değişimin akabinde gelecek şeylerden kendini sorumlu tutmamak için dış faktörlerin değişmesini bekler ama o dış faktörler bir türlü değişmez.
  • "benmişim kendimden bir korkak yaratmışım, kendimi korurken en çok ben ürkütmüşüm."

benmişim hiç farkında değilken. hiç de korkmam sanardım değişmekten değişen şeylerden. sevdiğim insanı acıttığım için gözümü açıncaya dek. kendi kendine yabancılaşıyormuş insan değişmekten korkunca gardını alıp koşulsuz savunmaya geçiyormuş. kendimle barışmaya çalışıyorum. buraya dert anlatmaya yazmadım yapmayın arkadaşlar bunları sevdiğiniz insanları ve kendinizi acıtmayın, kırmayın. değişmek sizi zayıf biri yapmaz aksine daha mutlu, çiçek gibi bir insan da olabilirsiniz.
  • değişmeden önce kaçınılmaz sonla mutlu olamayacakken, değiştikten sonra yozlaşmış halimize tatminkar gelecekse yaşadıklarımız, bu durumda gerçekten mutlu muyuz yoksa sadece değiştik mi? çünkü farklılık hep iyidir yanılgısı da var. kafam çok karışık.