şükela:  tümü | bugün soru sor
  • richard morgan'ın 2002'de çıkan kitabı altered carbon'ın türkçe çevirisi. 19 ocak'ta ithaki yayınları'ndan çıkacak. ısrarla isteyiniz.

netflix dizisi de 2 şubat'ta geliyor. onun için (gdnz: altered carbon)
  • çevirisi muhtemelen aceleye getirildiği için berbat olan kitap.
    ithaki'ye yakıştıramadım, umarım serinin devamını düzgün çevirirler yoksa dolar bu haldeyken ingilizce almam gerekecek
  • ya çevirisi leş gibi ya da ben geri zekalıyım sözlük. anlamakta zorluk çekip 5 defa okuduğum yerler oldu.
    kısacası başkası çevirene kadar durumunuz varsa ingilizcesi'nin okunmasını önerdiğim kitap.

--- spoiler ---

bu arada dizideki alan poe görünümlü otel yapay zekası kitapta bu şekilde değil. "acaba kitapta nasıldır yaaa" diye okumayın kitabı.

bir de ortega da dizideki kadar gözümüze sokulmamış. bu artı puan.

--- spoiler ---
  • kitapları da dizisi de abartılmış birer balondur. çıtır çerezdir.
  • sağolsun yazarlar uyarmış ama onbin tane basılan üçüncü baskıda düzelmiştir diye kitabı alıvermiş oldum, sevdiğimiz saydığımız ithaki nin philip k. dick çevirilerindeki efsane hatalarını bilmeme rağmen . çeviri kötülüğü bir yana redaksiyon da görmemiş gibi kitap. yazım hataları, birinci ikinci şahıs eklerinin karıştığı cümleler. ingilizce bilenler orjinalini alıp okusun, son yıllardaki pop bilimkurgular arasından konusu, derinliği, felsefesi ile sıyrılıyor. biraz daha zorlasa imiş çok sağlam bir evren bile yaratmış diyebilirim yazar için.