• richard morgan tarafından kaleme alınan bir bilim kurgu-aksiyon romanıdır. abartıldığı kadar iyi bir kitap değildir. kitapta beğendiğim tek yer ise; kişiselleştirin başlıklı kısa bir yazıdır.
  • kitapları da dizisi de abartılmış birer balondur. çıtır çerezdir.
  • bugün elime ulaşan kitap. distopya kitapları genelde beni çekmiştir bu sebepten hemen sipariş verdim kitabı.

kitap hakkında yorumlarımı ilerleyen günlerde yaparım.

edit : kitap gerçekten muhteşem, kitabı bitirdikten sonra hemen diziyi izledim.
    --- spoiler ---

ilk bölümler kitap ile paralel giderken 4. bölümden sonra daha fazla ilgi çekmesi için olacak ki senaryonu biraz değiştirmişler
    --- spoiler ---
  • çevirisi muhtemelen aceleye getirildiği için berbat olan kitap.
    ithaki'ye yakıştıramadım, umarım serinin devamını düzgün çevirirler yoksa dolar bu haldeyken ingilizce almam gerekecek
  • ya çevirisi leş gibi ya da ben geri zekalıyım sözlük. anlamakta zorluk çekip 5 defa okuduğum yerler oldu.
    kısacası başkası çevirene kadar durumunuz varsa ingilizcesi'nin okunmasını önerdiğim kitap.

--- spoiler ---

bu arada dizideki alan poe görünümlü otel yapay zekası kitapta bu şekilde değil. "acaba kitapta nasıldır yaaa" diye okumayın kitabı.

bir de ortega da dizideki kadar gözümüze sokulmamış. bu artı puan.

--- spoiler ---
  • defalarca okumaya yeltendiğim ama her seferinde çevirisi çok kötü diye alamadığım ama accayip merak ettiğim bir kitap serisi.
  • aslıhan kuzucan'ın çıraklık eseri olarak çevirisini yaptığını sandığım değiştirilmiş karbon serisi ilk kitabı; onlarca hata var. imla ve anlam hataları ile dolu olmasına rağmen en büyük sıkıntı; okuyucunun anlam bütünlüğünü kavramasına yardımcı olacağına sık sık baltalaması. zaten ilk kitaptasın, özümsemeye çalıştığın bir çok yeni kavram var. ayrıca diziden nüanslarda arıyorsun bir yandan. sonuç: yeni ve akıcı bir çeviriye ihtiyacı olmasına rağmen 40 saatte bitecek bir kitap. çevirilerin düzeltildiğini sanan arkadaş! 1. baskı elimde var ama gidip 5.baskıyı aldım farkı görelim diye. merak etme hiçbir şey değişmemiş.
    serinin ikinci kitabı broken angels; iyi başladı. ulan herhalde bu sefer kalfalık eseri oldu, iyi gidiyor be!.. derken +200 sonrası anlam bozuklukları sık sık akışı kesmeye başladı. imla hataları ve cümle bütünlüğünü bozmadaki ustalıklarından dolayı kitapların çevirisini yapan aslıhan kuzucan'ı esefle kınıyorum. kitaptan bahsedersek, başka bir gezegende başka bir isyan, mars buluntularının detaylı anlatıldığı sahneler ve başka bir ırkla olan etkileşimler sayfaları yutarcasına okumanızı sağlıyor.
    serinin üçüncü kitabı woken furies; redaksiyon bu sefer olmuş. taktım kafayı bir kere. sebebi de akıcılık olmayan kitaplarda bir de anlama zorluğu yaşatması sevgili aslıhan kuzucan'ın. anlam bozuklukları yok denecek kadar az. imla hataları da öyle. teşekkürler aslıhan. dirilen öfke'ye gelince, geleceğe dair inanılmaz doyurucu doneler veriyor. 2800'lü yılların teknolojisinde sanal ağların, orbitallarin içinde sürükleniyorsunuz ve daha da ötesi olmaz dediğiniz her şey oluyor. bu seri daha çok yol alır ya da birileri için ön ayak olur.
    sonuç: ilk 2 kitapta takeshi kovacs'ın iç dünyası ile quellcrist falconer'in mottolarının insani çarpışmaları kitaplarda hem bilimkurgu hem de gerilimin önüne geçiyor. son kitaptan detaylı bahsedip spoiler vermeyeceğim. kesinlikle okunmalı.
  • valla kitabı alalı baya oldu ama okuduğumu anlayamadığım için kitabın çeyreğinde bıraktım. şimdi diziside iptal oldu ne yapçaz bilmiyorum.
  • bugün itibari ile elime ulaşmış olan kitaptır. okumadan önce izlenimlerini anlatmak isterim. elimdeki 4. baskısı olup muhtemelen bahsedilen çeviri hataları giderilmiş olacaktır kitabın dışı ve kapak fotoğrafının gerçekten hoş bir albenisi var.
    ilk dizisini izlemiş birisi olarak kitabından da çok büyük beklentiye sahibim hoşuma giderse diğer iki kitabını da almayı düşünüyorum.
  • şuan okuduğum kitap.
    keşke başlamadan önce hakkındaki girdilere bir göz atsaydım.
    her bir yoruma katılıyorum. eksiği var fazlası yok.
    aslında kitap bile diyemiyorum, bir araya gelmiş zihin yoran metinler ya da senaryolar denilebilir.

son iki aydır okuduğum hiç bir kitabı tutturamıyorum.
    acaba benden kaynaklı bir sorun mu, odaklanmakta zorlanıyor muyum diye düşünüyorum.
    hayır.
    sizi bilmem ama bu durum beni iyice yalnız hissettiriyor dostlarım.
    neyse kitaba dönelim.
    tanım: okumamak birşey kaybettirmeyeceği gibi okumak da kazandırmayacak olan ve özellikle belirteyim, bilim olmayan kurgu derlemesi.
hesabın var mı? giriş yap