şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: dehidrasyon)
 • yalan yanli$ entryler dedikten sonra hidratasyon olayinin tersi oldugunu belirtiyorum. hidra ayri hidrat ayri.
 • kusma, diyare, terleme, yanik, sicak carpmasi, alkol kullanimi ya da adh eksikliginden vucuttan fazla sivi kaybedilmesi durumudur.
 • vücuda giren sıvı miktarının çıkan sıvı miktarından az olduğu durumlarda ortaya çıkan vücut su hacminin azalması durumu. bu özellikle hücre dışı sıvıdan oluşacak yani kanama olmadığı halde kan hacmini, kan sıvısını da azaltacak bir durumdur. bu da vücut beslenmesi, oksijenasyonu ve alışveriş trafiğinin ciddi olabilecek bozulması demektir. aşamalı olarak ve gereğince ya ağızdan sıvı alımıyla, ya da tıbbi müdahele ile tersine çevrilmeye çalışılır. (dehidratasyon sağaltımı/rehidratasyon). serumlar bu işlemler için geliştirilmiş, her biri farklı tip tıbbi bozulma denklemini çözmeye yardımcı sıvılardır.

  dehidrasyon kısmen bu özel dehidratasyon anlamını da içeren daha şemsiye nitelikli genel terim sayılabilir.
 • 1 haftadır mide üşütmesi hastalığıyla başbaşayım. ilk 3 gün ben de destekledim, "ulan sadece kusuyorum, hoş ne yesem kusuyorum ama geçer herhalde" dedim, günde 1 öğün yemek yedim, günde 10 kupaya yakın içtiğim çayı 0'a düşürdüm, sakin bir hayatı seçtim ama baktım geçmiyor. ne yesem, hatta düşünsem midem bulanmaya başlıyor, mide hastalıklarının tedavisi olan nane limonu bile kusuyorum. bastım gittim doktora. "mideni üşütmüşsün" dedi, ilaçları verdi, 2 litre serumu kanıma karıştırdı, "1 haftaya geçer maksimum" dedi. ben de güvendim. yediğimi kısıtladım dedim ya, içtiğimi de kısıtladım. günde 10 kupa çay, minimum 1.5 lt su içen ben bunları neredeyse 0'a indirdim.

  dün venedik'e geldim ama ruh gibiyim, halimi görseydiniz üzülürsünüz. başım dönüyor, güneşe çıktığım anda elim ayağım boşalıyor, korkudan yemek de yiyemiyorum. yürüyemiyorum da. doktora mesaj attım, "ben bu ilaçları içiyorum içmesine ama hiçbir iyileşme belirtisi yok, üstüne üstlük kramplar giriyor mideme" dedim. "yemek yemeden 2 hafta yaşarsın, susuz ancak 24 saat, bol bol su iç" dedi. "lan ben gerçekten su içmiyorum" dedim, hızlı hızlı 1 litreye yakın su içtim. 1 haftadır korkudan su içemeyen ben "lan her yer kanal, her yer su, kusuveririm bi köşeye" diyerek içtim suyu. içtikçe rahatladı midem, içtikçe bulantım azaldı.

  hemen baktım internetten, midem geçmiş, susuz kalmışım. o hissiyat ne kadar kötü, evlerden ırak. sürekli bir baş dönmesi, sürekli bi bulantı hissi ama kusamamak, halsizlik, yorgunluk, kızgınlık.

  için arkadaşlar, bol bol su için. özellikle bu sıcak yaz günlerinde daha da çok su için.
 • tıbbi olarak susuz kalma durumudur. eğer uzun sürerse böbrek üstü bezinden yanıt olarak aldosteron salgılanır. bu da sodyumu tutup, potasyum ve hidrojen iyonunu atarlar .

  böylece hipokalemik metabolik alkaloz gelişir.
 • şiddetli kusma, ishal, terleme ve yeterli miktarda su alınmadığında oluşabilen sıvı kaybetme, susuz kalma durumu. bol sebze-meyve ve su tüketimiyle önüne geçilebilmektedir.