şükela:  tümü | bugün soru sor
 • deizmin kısaca, tanrı (çok büyük ihtimalle) var ama dinler (en azından şu anki halleriyle) yalan gibi bir inanç olduğunu düşünürsek; olur da islam gerçek çıkarsa şirk koşmadıkları ve tanrı inancına sahip oldukları için mantıken cennetlik olmaları gerekiyor.

  deistler haliyle allah’a allah adıyla inanmıyorlar ama yaratan olarak inanıyorlar. yaratan da allah’ın isimlerinden biridir.

  tabi gerçekte olur olmaz bilemeyiz ama islam inancında rivayet edilmiş müjdelerden birisi şirk koşmayanın cennete gireceğidir. deistlerin de bu haliyle bir şansları olmuş oluyor. kebap iş, hem dinsiz dinsiz yaşa hem de olası bir senaryoya karşı kendini garantiye al.

  yalnız tabi olay bu kadar basit değil, take your own risk: https://sorularlaislamiyet.com/…ini-mujdelemis-bunu

  uyarı: yukarıdaki metin bir ihtimali açıklamaktadır; kesin hüküm vermemektedir. ama buna haşa kesinlikle olmaz diyecekler ironik bir şekilde kendilerince tanrı yerine karar vereceklerinden şirk koşmuş olabilirler. böylece deistler cennete girerken kendileri cehennemlik olabilir. aman diyim.
 • islama göre allahın varlığını kabul etmek iman etmek için yeterli değildir. peygamberlere, meleklere, ahiret gününe inanmak da aranan şartlardandır. bu sebeple 1 evetle uğurlarlar. :(
 • (bkz: amin)

  işime bi su serpildi. teşekkür ediyorum.