şükela:  tümü | bugün
649 entry daha
  • dinlerin tamamını reddedip, dinlerin tamamının söylediği tek ortak argümanı doğru kabul eden garip bir yaklaşım.

dücane cündioğlu da şu şekilde ele almış: https://www.youtube.com/watch?v=hufmyf12cxq&t=4113
  • zannımca en büyük aptallıklardan birisidir.

ne ayranım dökülsün ne götüm sikilsin inanışıdır. sanırsam olayı kafalarında şöyle kurguluyorlar.

senaryo 1) herkes ölür, tanrı yoktur.

+ohh be boşuna ibadetle falan uğraşmadık valla. yaşadık, içtik, vurduk, eğlendik. mis gibi oldu.

senaryo 2) herkes ölür ve hangi dine ait olduğu bilinmeyen bir tanrı vardır.

+ valla biz sana inanıyoduk en nihayetinde. sadece dinler gafamızı garıştırdı. ateistleri yak onlar inanmıyo.
  • kitaplar o o kadar saçma ki çelişen kısımlarıyla falan fln yalan olduğundan emin olabiliyoruz ama bir tanrının olmadığını ispatlayamadık daha o yüzden göte gelmemek için hala *
  • deyyuz der gibi deist mi dicez
  • deizm yaratıcıyla doğrudan bağlantı kurmaktır. herhangi bir dine mensup olup inançları sınırlandırmamak, korkutmalarla, doğru olup olmadığını bilmediğimiz hikayelerle insanların inanma biçimlerine müdahale etmemektir. allah kurallarla hatırlanmak, teşekkür edilmek istiyor mudur? yani sırf zorunluluktan herhangi bir ibadeti yerine getirmek doğru mudur? bana kalırsa değil.
    yaratıcının, bizi dünyaya gönderirken içimize inanmamız gereken her şeyi kişi bazlı verdiğini düşünüyorum. her insanın kendi inanç sisteminde allah’la daha güzel bağlantı kuracağına inanıyorum.
    bir yandan da henüz emin değilim, dini sorumluluklardan kaçmak için mi yoksa gerçekten yazdığım gibi olduğuna inandığım için mi bu düşünceler içerisinde olduğuma.
  • mensubu olduğum oluşum olabilir. dinlere inanmıyorum ama mutlaka bi yaratıcı vardır diyorum. bu sefer de eğer yaratıcı varsa, yaratıcıyı kim yarattı diye soruyorum. sonrada böyle şeylere kafa yormayarak, iyilik yap-iyilik gör felsefesiyle takılıyorum. en iyisi böyle zaten
  • hem ayranım dökülmesin hem öyle olmasın inanışı değildir.

ulan deistleri ya da ateistleri doğuştan inançsız sanıyorsunuz, oğlum biz de inançlı bireylerdik biz de sizin müslüman hayatınızı yaşadık ama sonunda gerçeği gördük.

1400 yıl önce kadın düdükleyip güç sahibi olmak için uydurulan şeylere inanmıyoruz artık hepsi bu.

çölde karısını kaybedip allah’tan haber alamayan, kıskançlıktan çıldıran peygamberinize inanmıyoruz. ifk hadisesi

evlatlığının karısına göz diken peygamberinize inanmıyoruz. zeyd bin harise

misafirleri allah’ın ağzıyla evinden kovan peygamberinize inanmıyoruz. ahzab suresi 53. ayet

allah’ın cennet ile müjdelediği, ama ölümden delicesine korkan peygamberinize inanmıyoruz. ledüd olayı

cehennem, yanmak, ya da allah’ın saçma adaleti, ne deist’lerin ne de ateistlerin umrunda bile değil.

bizim tanrımız iyilik, güzellik, bizim tanrı korkumuz yok.

bizim tanrımız, ağaçlar, kuşlar, doğa, güzel insanlar ve içimizdeki adaletli ol sesi.