şükela:  tümü | bugün
 • birisi tanrı vardır fakat din ve benzeri oluşumlar insan ürünüdür, tanrı kitap göndermez derken, diğeri tanrı yoktur der.

  her iki inanç grubu da iddialarını henüz bilimsel bir dayanağa kesin olarak oturtamamıştır.
  ama her iki inanç grubunun üyeleri de, tanrı'ya, evrene ve bilime en çok kafa yoran insanları oluşturur.

  bir deist olarak, bu evreni çözmek isteyen ve denkleme tanrı'yı da katarak sonuca ulaşmak isteyen insanlara deist dersek, denkleme tanrı bilinmeyenini eklemeden bir sonuca ulaşmak isteyen insaları da ateist olarak kabul edebiliriz, diye düşünüyorum.

  her iki inançta bu dünyaya en çok hizmet eden inançtır ayrıca düşüncelerime göre, ekseriyetle bilimle uğraşmışlardır mensupları.

  agnostisizm'e de bir parantez ayıracak olursam, tanrı'nın var olup olmadığı bilinemez deyip, denklemi çözmeye çaba harcamamalarından dolayı bana hep kolaycılığa kaçanların tercih ettiği bir inanç gibi gelmiştir. tabi öyle olmayada bilir.
 • deizm tanrı yoktur demeye cesaret edemeyenlerin oluşturduğu inanıştır.
 • deizm, tamamen agnostik bir bakış açısının ardındaki korkudan kaynaklanır; ateizm ise bu madde ve ruh olgusunu biraz daha iyi açıklayabilse de hala açıklanması kendi içinde pekte mümkün olmadığını düşündüğüm bir durumdur. soyutluk içindeki bazı kavramların beyni geliştirmesine izin verip, ben şu bu oldum denilmesine izin verilmemelidir. örneğin diyalektiğe inanmış bu iki grubunda kendisini bazı ifadeler ile isimlendirmesi o konuda artık değişmeyeceğinin bir göstergesidir ki bu durumda kendi içlerinde çelişirler(diyalektiğin 3 kuralından biri olan değişimin ihlali). bu yüzden bu tür konuları kalıplaştırmanın gayet saçma olduğunu düşünmekteyim. başlığın " deizm vs ateizm" olmasından bile bu kalıplaşma durumları belli olmaktadır.
 • big bang teorisi evrenin oluşması için gerçekleşen patlamanın 0 hacimden meydana geldiğini söylüyor bildiğim kadarıyla. 0 dan 1 sayısını üretmek mümkün müdür ? açığa çıkan enerjinin kendi başına oluşması nedensellik ilkesine göre çok aykırı değil midir ?

  ayrıca başlangıç kavramı hakkında ne diyebiliriz. zaman kavramını bizim oluşturduğumuzun farkındayım galaksimize göre , fakat dünyanın , yıldızların oluşumunun öncesinin de bir önceye bağlanma gerekçesi , beni yanlış anlamayın bir tanrıya değil de olağanüstü bir güce bağlamaya itiyor.

  bu yüzden içinde olduğum fikir akımıdır.
 • biri diğerinin durağı değildir.

  ateizm daha çok var olan tanrılar üzerinden yola çıkılarak yorumlanıyor ve ona göre şekillendiriliyor bunu da bizzat ateistleri yapıyor. sen islam'ın allah'ına inanmıyorsun ve olmadığı iddia ediyorsun. islam'ın allah'ına kuran üzerinden eleştiriler getiriyorsun. keza diğer semavi ve egzotik dinler içinde durum bu. ateizm var olan dinlerin yaratıcılarını tanımayan bir düşünce yapısıdır(şahsi kanaatim).

  ama ya deistlerin var olduğunu düşündükleri ya da gerçekten var olan yaratıcı ne islam dininin allah'ı ne de diğer dinlerin yaratıcıları gibi değilse?

  sen var olanı çürütüyorsun ve ateist oluyorsun ama ya var olanların gerçekle hiçbir alakası yoksa?

  *deizm, ateizm'den bir önceki durak değildir, bilakis insanın ulaşacağı son duraktır. daha ilerisi kanıtsız savunmaya giriyor.
 • aslında deizm ve ateizm birbirinden farklı kavramlar olsada sonuç olarak aynı kapıya çıkmaktadır. deistlerin tanrının varlığına kanıt olarak sundukları en büyük argüman olan 'nedensellik' yani hiç bir şeyin nedensiz olarak olamayacağı ve her bir nedenin başka bir nedenin sonucu olduğu inancı onları tanrıya götürür ancak tanrının nedeni olmadığını düşünerek kendi içinde çelişirler ve kendi oluşturdukları argümanı yok ederler. hiç bir şey yokluktan var olamayacak ve hepsi bir neden-sonuç ilişkisi içinde olacaksa tanrı'nın da başka bir nedenin sonucu olması gerekir - ki bunu söyleyen aslında kendileridir -

  bu açıdan bakacak olursak birbirinden çokta uzak olmayan ve aynı şeyleri farklı şekilde söyleyen iki kavramdır.
 • "allah var din yalan" vs "allah yok din yalan"

  "din yalan" parantezine aldığımızda ise;

  "din yalan(allah var vs allah yok)" şeklinde sadeleştirebiliriz sonucu.

  dipnot: allah denktir; tanrı, tengri vs. vs.
  pi=3,14
 • deizm,ateizmden önceki duraktır önce ama bazen de ateizmden sonraki durak da olabilir.
 • aralarinda pek fark olmadigini dusunmedigim iki kavram.ikisi de bir seylere inaniyor neticesinde.biri tanriya,biri tanrisizliğa.