şükela:  tümü | bugün soru sor
  • entrylerden anladığım kadarıyla pek fazla artı bir kullanım vaadetmeyen, ilk zamanlar iyi olsa da zamanla performansı düşen tercih edilmemesi gereken batarya. örneğin orjinal ve deji bataryayı 1 yıl kullanacaksınız. bunun ilk 4 ayı deji den memnun kalıyorsunuz, sonraki 4 ayı orjinal batarya ile aynı performans, son 4 ay ise orjinal bataryadan daha kötü performans gösteriyor. yani 2 senelik bir kullanım için bataryaya vereceğiniz para totalde aynı. orjinalde kalıp güvenle kullanım daha iyi demek ki.

ortada kış lastiği gibi bir durum var bence. kış lastiği kullanırsanız, 3-5 yıl ya da 100 bin km de lastiğe vereceğiniz para totalde aynı. ama kışın kış lastiği yazın da yaz lastiği kullanarak güvende olmak artı değeriniz oluyor.

lan çok iyi bağladım ve örnekledim konuyu yahu
  • bir aydır 6s için 2200 mah’lık batarya kullanıyorum ve gayet memnunum ama 2200 mah pek farkı yok gibi.
  • iphone 4s'de ios 9 ve sürekli açık mobil veri ile 8 saat 50 dakika bekleme ve 4 saat ekran süresi almamı sağlayan batarya.

ben tatmin oldum. ne olduğu belirsiz orijinal diye satılan bataryalardan iyidir.
  • şimdilik tavsiyelerin hakkını veren batarya markası. s3 mini için arıyordum önce orijinal alayım dedim fiyatı telefonun ederinin yarısı nerdeyse. çakmalardan alayım dedim ulan patlar matlar tırstım. dedim çakma olacağına kendi markası olan birşey olsun, case 4u keenion diye birşey sipariş ettim burda patlıyor çatlıyor yorumunu görünce hemen iptal ettim. gittigidiyor da mucize batarya diye bunu gördüm genel olarak memnun insanlar. siparişten sonra kargo adresinin değişimini istedim adamlar gayet kurumsal bir ağızla isteğiniz gerçekleştirilecektir diye döndü hemen hoşuma gitti bu ciddiyet. amabalajları biraz dandik görünüyordu ama.

gelelim performansına dün elime geçti geldiğinde %50 civarı şarjı vardı fulledim hemen. kullanım şeklim şöyle (tasarruf modu açık) telefonda pek konuşmam daha çok whatsapp dan ara ara mesajlaşırım 3g sürekli kapalıdır günde 2-3 saat 3g yi açarım onun dışında müsait olduğum zamanlar ekşiye göz atarım arada bir de twittera.

şu an 23 saat 10dk dir pilde şarj yüzdesi %18. uzun süreli kullanımda ne olur bilmiyorum şimdilik bu değerler hayal gibi heleki ekranı kırılan nexus 4 ve önceki çakma bataryamdan sonra gözlerim yaşardı resmen. neyse ilerde tekrar yorumlarımı paylaşırım unutmazsam veya merak eden olursa beni dürtsün son durumu yine paylaşayım.

uzun süreli kullanım sonrası son durum
    3g açık pil kullanımda 10saat gösteriyor %81'de. bu arada arka planda yarım saatte bir sürekli resimli tweetler atan 2 ayrı uygulamam çalışıyor (uzun hikaye). halen memnunum

daha uzun süreli kullanım sonrası durum
    batarya performansı malesef düştü kabaca %30 falan düşmüştür
  • şu an 15 dakikada şarjı %5 azalmış durumda olan batarya. yaklaşık 5 dakikası ekran açık geçti, spotify falan...

edit: 6 saat oldu, yüzde 40 civarında şarj var. ben tatmin oldum.
  • pek çok yerde oldukça fazla övülen yan sanayi telefon bataryası. biraz araştırmadan sonra yaklaşık iki hafta önce iphone 4s için gittigidiyor üzerinden (mucize batarya teknolojileri diye bir yere ait profilden) bu marka bataryalardan bir adet aldım. 24 saatten kısa sürede montaj seti ile birlikte teslim ettiler, basitçe değişim işlemini gerçekleştirdim. batarya performansı ilk şarj sonunda hayal kırıklığı oldu ama bir kaç gün daha denemek istedim. ama bir süre sonra telefon hiç olmadığı şekilde cayır cayır ısınmaya ve kendini kilitlemeye başladı. öyle ki soğutmak için buzluğa atmam gerekti (hata 1: patlasa buzdolabından olacaktık). orjinal bataryayı tekrar taktım ve 14 günlük şartsız cayma ve iade hakkım varken değişim için bataryayı kendilerine gönderdim (hata 2: dertsiz başına dert açmayı seviyorum galiba, direkt olarak iade etmek gerek benzer durumlarda). kargo ellerine geçer geçmez aynı gün bana yeni batarya gönderiler. fakat gelen batarya orjinalinden daha büyüktü, telefonda bulunan batarya boşluğuna sıkışarak sığdı.

foto 1
    foto 2

bu şekilde telefonu açıp denemeye başladım (hata 3: batarya patlamaları bu kadar sık gerçekleşip, note 7 gibi sıkışık yerleştiği için patlamış mısır gibi her yerde patlayan popüler bir örnek varken neyin inadını yapıp cihaza takıyorsun ?) . telefon %60 şarj ile açıldı, biraz kurcalarken %55 e düştü ve kapandı, bir daha da açılmadı ta ki 5 yıllık emektar bataryayı tekrar takana kadar. ürünü bu sefer iade etmek üzere firmaya geri gönderdim. gittigidiyor üzerinden olan biteni anlatan bir mesaj attım cevap olarak

“değerli müşterimiz
    ürün tarafımıza ulaşınca gerekli işlemler sağlanmıştır.
    saygılarımızla” karşılığını aldım. kendileri daha önce yapabileceklerini yaptıklarını bundan sonra ellerinden bir şey gelmeyeceğini mi ima etti yoksa gerçekten malının arkasında duran bir işletme gibi müşterisine değer verip iade işlemini gerçekleştirecek mi bunu zaman gösterecek . gelişmeleri buraya aktarmaya çalışacağım.

edit: ürün olarak şanssız bir deneyim yaşasam da firma iade talebimi kabul edip kargo ellerine geçtiği gibi para iadesini gerçekleştirmiş. malının arkasında duran firmalar günümüzde pek kalmadı, firmayı en azından müşterisini üzmediği için tebrik etmek gerek.
  • taktıktan birkaç ay sonra çabucak tükenmeye başlayan batarya
  • lg g5 telefonumun bataryası durduğu yerde bitmeye başladığı için bu markayı keşfettim ve 55 lira gibi bir fiyata satın aldım ancak ilk andan itibaren şarj kapasitesinde herhangi bir değişiklik yaşamadığım gibi bir hafta sonra orjinalinden de kötü yarım saatte tamamı biten hayatımda kullandığım en kötü batarya olmayı başarmıştır aylardır öyle duruyor orjinal batarya +10000 mah powerbank ile günde 4 kez falan şarj ederek kullanmaktayım telefonumu.
  • 8 aydır iphone 6 bataryasını kullanıyorum, hala 1 günü rahat çıkarıyor yoğun kullanımda bile.
  • dün sipraşini verip eşimin s4 telefonuna ve iphone 5 telefonuma aldığım batarya, telefonlarımızın orijinal bataryaları gibi çalışıyor. önceki yan sanayi bataryalarda telefon bataryası aniden %70 lerden %20 lere inip orada bir süre kalırken bu bataryada telefon şarz göstergesi istikrarlı çalışıyor. tam şarz üzerinden 12 saat geçmesine rağmen normal kullanımda %57 lik şarzım devam ediyor. (normal kullanımdan kastım: wassap'ta yazışma, biraz facebook, kısa telefon görüşmeleri vb)
    ilerleyen dönemlerde de aynı performans ne kadar devam edecek iş bu entry'i editleyerek paylaşmayı düşünüyorum.

edit: 15.12.2017 itibariyle düzgün olarak çalışmaya devam etmekte. hayırlı forumlar.
    edit: temmuz 2018 itibariyle batarya performansında ciddi düşüşler başladı. bu kadar süre dayanması bile benim için memnuniyet verici.