şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: yağ tutucu)
  • zeytinyagi uretim tesislerinde en kilit makina. dekantor yagi, karasuyu ve prinayi birbirinden ayirir.

(bkz: prina)

ayrica zeytinyagi uretim kapasitenizi de dekantor belirler. dekantorunuz ne kadar kuvvetliyse ve ona yetisecek kadar zeytin saglayabiliyorsaniz o kadar cok yag uretirsiniz.
  • ilk çıktığı dönemler sadece zeytin ve prina işlemede kullanılan dekantör günümüzde 3000 bin çeşitten fazla iş kolunda kullanılmaktadır.

evsel atık arıtmadan tutun, madeni yağlara, petrole, meyva suyuna, gıda işlemeye, kan ayrıştırmaya kadar uçsuz bucaksız sektörlerde kullanılmaktadır.

türkiye'de pazarda söz sahibi iki firma vardır ve bu iki firma da aydın osb de faaliyet göstermektedir.

(bkz: haus)
    (bkz: polat makina)
  • su içerisindeki çok ince taneleri ayırma veya sınıflandırma işlerinde kullanılabilen merkezkaç kuvvet etkisi ile çalışan makine.
  • iç içe olan tambur ve helezonun farklı hızlarda dönerek ürettiği merkez kaç kuvveti sayesinde sıvı-sıvı , katı-sıvı veya katı-sıvı-sıvı ayırmaya yarayan ayrıştırıcıdır.

1978'den beri aydın'da üretim yapmakta olan polat makine ülke içi sektörde lider konumdadır.